Состав редакции

/images/redaktors/gupinaav.jpeg

Жупина Анатолий Владимирович

Главный редактор.

e-mail:   newday@ukr.net

Тел.: (0552) 45-43-60, 33-44-00, 45-43-59.

images/redaktors/gupinalm.jpeg

Жупина Людмила Михайловна

Первый заместитель

главного редактора.

Тел. (0552) 45-49-24.

 

/images/redaktors/yaitskiyam.jpg

Яицкий Анатолий Николаевич

Заместитель главного

редактора.

Тел. (0552) 45-46-21.

Весь состав редакции...
ПРЕСС-КЛУБ "НОВЫЙ ДЕНЬ"                                                 ГОСТИ ПРЕСС-КЛУБА

Если вопросы, которые вас волнуют, стоят того, чтобы сформировать общественное мнение или получить широкий резонанс, обращайтесь в независимый  пресс-клуб «Новый день», который объединяет несколько десятков средств массовой информации не только Херсонщины, а и представителей общенациональных СМИ в нашем регионе…


Среда, 15 Июня 2016
«Хороший лікар завжди бачить плоди своєї праці»
15.06.2016 13:44 Новости / Медицина

12

З головним торакальним хірургом регіону, завідувачем торакального центру Херсонського обласного онкологічного диспансеру, кандидатом медичних наук Олександром Сташенком спілкуємося напередодні професійного свята — Дня медпрацівника.

— Олександре Далієвичу, востаннє ми зустрічалися, коли Ви ще очолювали хірургічне відділення в обласному протитуберкульозному диспансері. Закладу Ви віддали багато років. Чого гріха таїти — стара лікарня, приміщення, які елементарно давно не бачили ремонту. А в онкодиспансер, сучасний торакальний центр, Ви при­йшли, коли його тільки створили. Певно, тут Вам працюється значно краще?

— Ну я б не казав, що в протитуберкульозному диспансері працювалося в жахливих умовах. Ми чудово оснастили операційну, де, крім звичайних, виконувалися і виконуються найскладніші хірургічні втручання. Інша справа, що умови для пацієнтів кращі в онкодиспансері, де двомісні, максимум тримісні палати. Разом з тим, там був хороший, дружний колектив, власне, він там є і зараз.

— Ви там залишили своїх учнів?

— Залишив сподвижників, учнів забрав сюди. В онкодиспансері дуже хороша, професійна команда: анастезіологи, хірурги, лабораторія і, однозначно, більше можливостей в плані технічному. Це дуже важливо.

— Та знаменита операція, коли тяжко хворому пацієнтові не просто замінили стравохід, а й виготовили внутрішній орган з власних тканин людини, здається просто фантастикою. Як Ви до цього прийшли?

— Це просто удосконалення колосальної роботи. У нас давно напрацьований досвід з хірургії стравоходу. Чесно кажучи, цією технологією «страждав» давно, коли тільки-но почав займатися торакоскопією. Це 2002—2003 роки, тоді вже були думки — а як же виділити стравохід з організму людини замість того, який повністю знищила хвороба, як у даному випадку.

— Як, до речі, почувається пацієнт? Наскільки мені відомо, в людини цукровий діабет. Як вона перенесла настільки складну операцію?

— Взагалі там йдеться про букет хронічних хвороб. Але ми все це врахували, коли зважилися на операцію, яку пацієнт, до речі, переніс абсолютно нормально. Вже минуло кілька місяців, почувається він добре.

— Незабаром виповниться 34 роки, як Ви працюєте торакальним хірургом… Пам’ятаєте своїх перших пацієнтів?

— Є пацієнти, яких оперував 30, 25 ро­ків тому. Буває, раптом зустрічаю людей: ой, Олександре Далієвичу, а Ви мене пам’ятаєте? Я такий-то такий-то… І, знаєте, починаю пригадувати, за прізвищем, так-так, то було дуже давно, людині повністю видалили легеню. Радий, що у неї все добре. А ще один пацієнт є — дуже складна була операція, пухлина з резекцією перикарда, це коли рак вріс практично в серце. 25 років тому! А людина жива, виявляється. Це я до чого веду: важливо вчасно звертатися до медиків, у певних випадках врятує тільки операція, і це треба розуміти. У колишньому СРСР була статистика — оперували 15% хворих на рак легенів, в середньому по Україні було 5—7%, але на Херсонщині тоді оперували до 20% пацієнтів і рятували значно більше людей. Високих результатів, а такі були лише у Ленінграді, домігся мій вчитель, Роман Йосипович Плішко. Він був видатний хірург. 

— Зрозуміло, що велике щастя потрапити на такого спеціаліста, як Ви, досвіду та інтуїції хочеться довіряти. Але ж як бути з молодими лікарями, які тільки-но починають працювати? На жаль, доводиться сумніватися в якості лікування. Що Ви про це думаєте?

— Тут з Вами не погоджуюся. Молодь прекрасна, навіть іноді дивуєшся: розумні, талановиті дівчата й хлопці йдуть у медицину, незважаючи на відверто жалюгідну мотивацію. У нас ще досі непогано готують фахівців, інша справа, в які руки вони потім потрапляють. На жаль, досвідчені лікарі не завжди мають бажання вчити молодь. Але я цього не розумію, навпаки, вважаю, молодим треба все передавати. Вони, до речі, більш досвідчені, ніж свого часу були ми, адже час не стоїть на місці. З’явився колосальний доступ до інформації — інтернет, іноземна література. Більшість молодих фахівців сьогодні володіють англійською, а толкова література здебільшого англомовна. За великим рахунком, радянську, російськомовну періодику вже й читати не варто, все застаріле. Тож дуже добре, що молодь обирає медицину. Ще б мотивація була…

— Медична реформа, і не одна. Вже який за рахунком уряд її починає, а віз і нині там… Що думають про все це у медичних колах?

— Про що Ви? Ніяких реформ немає.

— Але чого хочуть медики? Певно, що якісно й доступно лікувати і щоб держава їх самих цінувала, а не так, як зараз?

— Якщо двома словами: Україна має припинити лицемірити, що в нас є безкоштовна медицина. Держава має визнати, що абсолютно неспроможна лікувати своїх громадян. Який вихід, на мій погляд? Є три форми системи охорони здоров’я: бюджетна медицина або муніципальна, приватна і страхова. І нічого іншого у світі не існує. Державна медицина (бюджетна або муніципальна) зобов’язана взяти на себе інфекційні, тобто со­ціально небезпечні хвороби, а також цукровий діабет, дитинство повною мірою (бо це здоров’я нації), пологовий напрям, онкологію (йдеться про певний рівень допомоги, більш дорогі препарати має покрити страховка) і травми. Це означає, що певна категорія громадян повинна мати гарантію, що в тому чи іншому випадку їх не покинуть. Решта лікувальних послуг — за гроші пацієнтів. Щодо приватної медицини — нічого не маю проти, коли йдеться про якість. Люди ризикнули великими грошима, залучили хороших спеціалістів, придбали сучасне обладнання. Це, знаєте, треба бути висококласним менеджером, щоб організувати приватну клініку і її утримувати. Ну а страхова медицина, ту вигадав ще Бісмарк, німецька система охорони здоров’я, яка себе цілком виправдала, створена за його моделлю. Тут слова зайві. От коли в країні будуть взаємодіяти всі три форми медицини, тоді люди, які матимуть право вибору, її відчують.

— Цей матеріал вийде перед Днем медичного працівника. Що б Ви хотіли побажати колегам до свята?

— Колегам — терпіння і здоров’я. І не втрачати надію: все буде добре! Хороший лікар завжди буде в ладу з самим собою, адже дійсно допомагає людям і бачить плоди свої праці.

Спілкувалася Марина САВЧЕНКО.
Медики чекають на зміни
15.06.2016 13:43 Новости / Медицина

11

Голопристанська центральна районна лікарня живе і працює у дусі часу. Її співробітники виконують пункти Програми соціально-економічного розвитку району, а на практиці намагаються зробити медичні послуги більш доступними і якісними для пацієнтів. Про здобутки за­кладу — у розмові з головним лікарем ЦРЛ Леонідом БРИТВІНИМ.

 

— Леоніде Васильовичу, чи правда, що головне на­дбання лікарні — це її трудовий коллектив?

— Звичайно. Те, що ми фактично зберегли всю мережу медичних закладів у сільській місцевості, а значить, і робочі місця, — дуже важливо. Де­кілька з підрозділів лікарні довелося перепрофілювати, але не знижуючи при цьому обсяги, якість та доступність надання медичних послуг. Лікарі й середній медперсонал сьогодні атестовані практично на 100%, мають вищі та перші категорії. Їхня громадянська позиція полягає в тому, що вони обираються депутатами ра­йонної, міської та сільських рад. Маючи цей статус, медпрацівники здатні в межах своєї компетенції впливати на виконавчу гілку влади. Навіть на голів місцевих рад, які мусять виконувати ті положення, які належать до охорони здоров’я. Ми можемо виносити свої проб­лемні питання на розгляд депутатських комісій, сесій, порушувати їх на рівні РДА. Наведу приклад одного з таких питань — боротьби з туберкульозом. Тільки дякуючи плідній співпраці між усіма службами ми змогли знизити показники захворюваності на цю хворобу.

— А коли справа стосується виділення фінансування, з владою теж спостерігається порозуміння?

— Ні для кого не секрет, що фінансування — основна проб­лема галузі. Тільки у 2016 році ми недоотримали значну частину державної субвенції — в межах 3 мільйонів гривень. Вона має характер цільової допомоги і залишається на рахунку. Тому, зекономивши близько 350 тисяч у минулому році, ми зможемо використати їх зараз на капітальні видатки. Крім того, при розподілі вільних залишків бюджету району ми отримали близько 600 тисяч гривень для проведення ремонту медичних закладів, що знаходяться в сільській місцевості.

— Яких саме?

— Завершуємо реконструкцію Новозбур’ївської лікар­ської амбулаторії — повністю замінили дах. У Нововолодимирівській встановлюємо централізоване парове опалення. Крім того, зараз виготовляємо кошторисну документацію для Таврійської лікарської амбулаторії — її реконструкція передбачає ремонт даху та заміну вікон, і Гладківської — для встановлення нового котла.

— А техніку оновлювати плануєте?

— Для реанімаційного відділення ми вже придбали монітор пацієнтів і 4 електрокар­діографи. У планах — пересувний УЗД-апарат за 150 тисяч гривень, дефібрилятор і електроніж для хірургічного відділення. Для пологового придбали монітор для спостереження за діяльністю внутрішньоутробного плода. У нас їх тепер два. Ще один — в жіночій консультації.

— Доводиться чути, що з початком курортного сезону населення голопристанщини значно збільшується...

— ... А з ним і навантаження на працівників лікарні. На рівні ЦРЛ ми організували цілодобове чергування лікарів реанімаційного відділення, хірургів, акушера-гінеколога, клінічних лаборантів. Реанімаційне відділення оснащене сучасною діагностичною та лікувальною апаратурою. А лаборанти проводять клінічні аналізи. Особливо для тих пацієнтів, які перебувають в невідкладному стані. Крім того, ми організували цілодобове чергування автомобіля, який доставляє відповідних спеціалістів безпосередньо до пацієнта.

Надання допомоги при невідкладних станах також забезпечує центр екстреної медичої допомоги. Його працівники допомагають транспортувати людей.

Ще у Залізному Порту працює лікарська амбулаторія. На курортний період ми змінюємо графік її функціонування: продовжуємо робочий день праців­ників. Вони напоготові 24 години, чергують позмінно, забезпечені автомобілем. Крім того, на цей період обласний центр екстреної медицини катастроф виставляє свою фельдшерську бригаду у селі.

— Та повернемося до ЦРЛ. Які маєте об’єктивні приводи для гордості?

— Завдяки низці організа­ційних заходів протягом остан­ніх 20 років ми не маємо материнських втрат. А серед малюкових — показники протягом останніх п’яти років нижчі за обласні. Варто також зазна­чити, що одним із перших наш заклад отримав статус ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини» і кожні 3 роки підтведжує його.

— Про потреби, напевно, годі й питати, адже Ви згадували про недостатнє фінансування...

— Не секрет, що ми намагаємося заробляти кошти на спецрахунки лікарні й витрачати їх хоча б на придбання паливно-мастильних матеріалів та медикаментів для надання невідкладної допомоги. Та в перс­пективі хотілося б відчути зміни у плані фінансування галузі. Вважаємо, що кошти мають йти за пацієнтом. Аби кожен, звернувшись в медзаклад, міг отримати гарантований обсяг допомоги, який розробляється на рівні Міністерства охорони здоров’я і буде забезпечений державним ресурсом.

Ми готуємо своїх пацієнтів до того, що існує сімейний лікар у сільській амбулаторії й на рівні міста. Треба привчати населення чітко усвідомлювати маршрут: спершу звертатися до сімейного лікаря, який відповідно до своїх функціональних обов’язків визначає необхідний обсяг медичної допомоги. Якщо потрібна консультація, він направляє до поліклініки. Проте зараз люди звикли одразу звертатися до поліклініки, через що втрачається спадкоємність між цим закладом і сімейним лікарем. І пацієнт випадає з поля зору медпрацівника.

Варто також зазначити, що зараз державна політика рекомендує нам спостерігати за здоровим населенням. І розу­міти: диспансеризація спрямована, у першу чергу, на збереження хорошого само­почуття здорового населення. А звідси вже обчислюється фінансовий ресурс. Якщо ж ми матимемо здорових людей і займатимемося лише профілактикою, зменшаться витрати на «другий рівень» допомоги. Зараз картина інша: ми отримуємо занедбаних хворих, на лікування яких витрачається великий бюджетний фінансовий ресурс. Лікарі готові до змін, але чекають на законодавчу базу.

— Дякую за спілкування.

Запитував Андрій СОКОВ. 
Історія повторюється…
15.06.2016 13:41 Новости / Спорт

10

У чемпіонаті Європи, що проходить нині на стадіонах Франції, зіграно матчі першого туру групових змагань. Результати їх здебільшого закономірні, хоча й не обійшлося без несподіванок. Але всі вони свідчать про головне: слабких суперників на Євро-2016 немає.

Пропонуємо зробити невеличкий екскурс в історію зіграних матчів групових турнірів, аби спрогнозувати подальшу ситуацію у боротьбі за вихід до наступного етапу змагань.

Група А

Франція — Румунія — 2:1

Албанія — Швейцарія — 0:1

Стартовий матч чемпіонату між командами господарів та румунськими футболістами був надзвичайно напруженим і не таким вже й видовищним. Хоча цілковитою ігровою перевагою володіли французи. Але їхні суперники протиставили грамотну гру в захисті і небезпечні контратаки. Нічийний рахунок протримався майже до фінального свистка. І тут стався «постріл» у дев’ятку півзахисника французів, який шокував румунських футболістів та їхніх уболівальників.

Від албанської команди і спеціалісти, і її прихильники очікували більшого. Але вона показала все, на що здатна. Тож, думається, її серед команд-учасниць 1/8 фіналу не буде. Скоріше, це зроблять румуни…

Група В

Уельс — Словаччина — 2:1

Англія — Росія — 1:1

Збірна Уельсу продемонструвала змістовну гру і здобула цілком заслужену перемогу, яка збільшила її шанси на вихід до наступного етапу змагань. Хоча гучнішу сенсацію, думається, створила збірна Росії, яка підставила підніжку фавориту групи — англійцям.

Група С

Польща — Північна Ірландія — 1:0

Німеччина — Україна — 2:0

Здається, повторюється історія 10-річної давнини. Збірна України стартувала з поразки від гранда. На ЧС-2006 було 0:4 з Іспанією, а на Євро-2016 — 0:2 з Німеччиною. І знову, щоб вийти до 1/8, необхідно ви­гравати у двох наступних матчах. Думається, зробити це буде складніше, ніж у 2006-му.

Якщо відверто — результат гри з Німеччиною негативний, але зіграла наша збірна на максимумі. Якщо так будемо налаштовані в наступних матчах, то вийти з групи зможемо. Чи могли ми у матчі з німцями досягти іншого результату? Могли. Але у нас бракує хорошого нападника, який би сповна використав ті голеві моменти, які були створені біля воріт суперника. У підсумку перемогла майстерність.

А поляки зарекомендували себе сильною командою. Вони продемонстрували атакуючий футбол, високий темп, а ще те, що можуть грати по-різному. І все ж з ними можна грати. Якщо, звичайно, налаштуватися на справжню боротьбу.

10.1

Група D

Туреччина — Хорватія — 0:1

Іспанія — Чехія — 1:0

Гол Луки Модрича у ворота збірної Туреччини став єдиним і переможним. 30-річний плеймейкер «Реала» вразив ціль влучним ударом з 30 метрів. Модрич став першим хорватським футболістом, який забивав на двох європейських чемпіонатах. На Євро-2008 він, як і тепер, забив дебютний гол у матчі проти Австрії.

Тренер турецької збірної Терим визнав, що збірна Хорватії — сильний суперник, який може пройти далеко в турнірі.

А ось збірна Іспанії зіграла надзвичайно сильно. Вона створила стільки моментів, що, якби не голкіпер Пьотр Чех та надійна гра захисників, рахунок міг би бути зовсім іншим. Чехи ж мали три чудові нагоди для взяття воріт суперника.

Група E

Ірландія — Швеція — 1:1

Бельгія — Італія — 0:2

Ірландські футболісти створили немало проблем шведським захисникам, ви­граючи боротьбу за м’яч. У першому таймі вони створили чимало голевих моментів. Матч проходив на високих швидкостях, особливо у другому таймі. Рахунок відкрили ірландці. Після цього вони глибоко сіли на своїй половині. І це була помилкова тактика. Жовто-сині додали у швидкості, і один з проривів Златана Ібрагімовича приніс успіх. Після його прострілу захисник ірландців Кларк головою буквально «розстріляв» свої ворота.

А ось у матчі Бельгія — Італія фаворитами вважалися бельгійські футболісти. Багато хто думав, що їхня команда, яка посідає друге місце у рейтингу ФІФА, якщо не переможе на Євро-2016, то галасу наробить чимало. Втім, стартовий матч вихованці Марка Вільмонтса відверто провалили. Італійський досвід побив бельгій­ську молодість. До речі, стартовий склад італійської збірної став найстаршим в історії континентальних першостей (31 рік і 169 днів). Водночас саме «Скуадра Адзурра» запам’яталася і злагодженими діями у захисті, і гострими контратаками. Вона продемонструвала командну гру, у сто разів обійшла егоїстичних бельгійців.

10.2

Група F

Австрія — Угорщина — 0:2

Португалія — Ісландія — 1:1

Збірна Угорщини до фінального турніру повернулася через 30 років. І після такої довгої перерви переграла фаворита цього протистояння — збірну Австрії.

До речі, голкіпер угорців Габор Кірая, з’явившись у стартовому складі команди, встановив новий рекорд — він став найстаршим футболістом в історії європей­ських фіналів. У день гри йому було 40 років, 2 місяці й 14 днів. Це майже на рік більше, ніж було на момент виходу на поле легендарному капітану німецької збірної Лоттару Маттеусу…

Угорці здивували дуже гарною фізичною підготовкою, хоча стартова п’ятихвилинка була за австрійцями. І хоч небезпечні моменти виникали і біля воріт Кірая, все ж його австрійського візаві завантажували більше. Обидві команди не закривалися на своїй половині поля, але голи були забиті вже по перерві.

Спочатку відзначився Адам Салаї — 1:0 на 63-й хв. А через 3 хвилини австрійці залишилися у меншості. Драгович став першим володарем червоної картки (після другої жовтої поспіль) на Євро-2016. Останні 15 хвилин гри видалися нервовими. Австрійці прагнули будь-що врятувати матч, а угорці розраховували на чергову помилку суперника. І дочекалися. За 2 хвилини до фінального свистка Золтан Штібер поставив переможну крапку — 2:0.

Завершальний поєдинок І туру між Португалією та Ісландією підтвердив тенденцію: не завжди фаворит виходить переможцем. І це при тому, що перевага португальців була очевидною. Вони відкрили рахунок на 31-й хвилині (Нані). І здавалося, що це тільки початок. Та розвинути свій успіх команда не лише не змогла, а після перерви й взагалі пропустила. Щодо Роналду, то він матч відверто провалив.

Ісландія створила міні-сенсацію в день свого дебюту на чемпіонаті Європи. Португалія ж може похизуватися локальними рекордами (Роналдо повторив досягнення Фігу за кількістю матчів, а Ренату Сенчеш обійшов Роналду як наймолодший португалець на Євро). Тільки, думається, їхали вони до Франції зовсім не за цим.

За матеріалами преси.
Каховські «Самопоміч» та «Батьківщина» об’єдналися з «Опоблоком»?
15.06.2016 13:40 Новости / Общество

9 

9 червня у прес-клубі "Новий день" відбулася прес-конференція міського голови Каховки. Андрій Дяченко заявив про аномальне політичне явище в Каховській міській раді — альянс "Самопомочі", "Батьківщини" та "Опозиційного блоку". А також звернувся до Андрія Садового та Юлії Тимошенко з вимогою не допускати союзів, які паплюжать головні принципи їхніх партій.

Екзамен для Садового та Тимошенко

Ще до місцевих виборів-2015 каховські ЗМІ застерігали каховчан про ймовірність такого союзу, однак прихильники «Батьківщини» та «Самопомочі» повірили своїм кандидатам. Та сьогодні все більше виборців, котрі віддали голоси за ці політичні сили, відчувають розчарування, а деякі навіть мріють про відкликання де­путатів.

З початку роботи Кахов­ської міської ради нового скликання в її роботі спостерігається чітка тенденція — синхронне голосування депутатів від «Самопомочі», «Батьківщини» та «Опозиційного блоку». А нещодавно вони підписали спільну угоду, якою вимагають від міського голови працевлаштувати директорами на комунальні підприємства двох депутатів від «Опозиційного блоку».

«Цією угодою депутати шантажують мене — поки не відбудеться призначення депутатів від «Опоблоку», вони не проголосують за призначення героя АТО Олега Кожем’якіна на посаду першого заступника. У той час, як Садовий і Тимошенко декларують неможливість об’єднання з «Опоблоком», каховські депутати відкрито лобіюють інтереси опозиційних депутатів», — заявив Дяченко.

Також міський голова звернувся до Андрія Садового та Юлії Тимошенко: «За допомогою ЗМІ хочу звернутися до Андрія Садового та Юлії Тимошенко. У Каховці представники ваших політичних сил не просто відхиляються від пар­тійних ліній, вони паплюжать головні принципи ваших партій, об’єднавшись з «Опоблоком».

В центрі альянсу — завод «Чумак»?

Як розповів Дяченко, всі керівники цих партій в Каховці пов’язані одним аграрним бізнесом. Вони залежать один від одного, а об’єднує їх завод «Чумак», чиї головні потужності розміщені в Каховці.

Один з сірих кардиналів альянсу — заступник директора заводу «Чумак» Олександр Бойко, керівник партії «Батьківщина» в Каховці. На думку політичного експерта Оксани Назарової, саме він керує депутатами: «Бойко лише нещодавно в політиці, та, мабуть, йому подобається керувати політичними процесами. У нього є хороші можливості — в його розпорядженні ресурси компанії «Чумак», де проходять збори місцевих політиків. Думаю, «Чумак» буде все більше залучатися до політичних конфліктів і втрачати імідж, оскільки у Бойка є яскраве кримінальне минуле — багато хто пов’язує його з діяльністю місцевого кримінального угруповання 1990-х».

Ще один координатор альянсу — місцевий фермер Сергій Дроздік, депутат «Опо­блоку» в Каховській райраді. Дроздік — один з крупних постачальників овочів на «Чумак» — також контролює місцевих депутатів від «Опоблоку».

Його донька Лілія Дроздік — депутат Каховської міської ради від «Самопомочі» — була обрана секретарем міської ради замість Олега Кожем’якіна, наразі тісно співпрацює з фракцією «Опозиційний блок».

Думка експерта. На думку експерта Оксани Назарової, конфлікт між депутатами та міським головою пов’язаний з небажанням минулої політичної еліти миритися з перемогою незалежного від них Дяченка: «Вони звикли керувати Каховкою за допомогою «ручного» мера. Тому сьогодні за сприяння своїх депутатів дестабілізують роботу виконкому, аби змусити нового мера рахуватися з ними. Проведенням прес-конференції міський голова підкреслив, що ніяких кулуарних домовленостей не буде, а поведінка «опозиційно налаштованих» депутатів буде оцінена на всеукраїнському рівні».

На думку Назарової, вирішення конфлікту можливе лише в такий спосіб: «Жоден розумний заклик не змусить цих депутатів посісти консолідуючу позицію, оскільки вони перебувають під впливом минулої еліти. Однак на їхню позицію може вплинути виключення з партії, що цілком ймовірно, якщо про ситуацію в Каховці стане відомо лідерам «Бать­ківщини» та «Самопомочі».

Анна САДОВА.
Страница 1 из 3
<< Первая < Предыдущая 1 2 3 Следующая > Последняя >>