Состав редакции

/images/redaktors/gupinaav.jpeg

Жупина Анатолий Владимирович

Главный редактор.

e-mail:   newday@ukr.net

Тел.: (0552) 45-43-60, 33-44-00, 45-43-59.

images/redaktors/gupinalm.jpeg

Жупина Людмила Михайловна

Первый заместитель

главного редактора.

Тел. (0552) 45-49-24.

 

/images/redaktors/yaitskiyam.jpg

Яицкий Анатолий Николаевич

Заместитель главного

редактора.

Тел. (0552) 45-46-21.

Весь состав редакции...
ПРЕСС-КЛУБ "НОВЫЙ ДЕНЬ"                                                 ГОСТИ ПРЕСС-КЛУБА

Если вопросы, которые вас волнуют, стоят того, чтобы сформировать общественное мнение или получить широкий резонанс, обращайтесь в независимый  пресс-клуб «Новый день», который объединяет несколько десятков средств массовой информации не только Херсонщины, а и представителей общенациональных СМИ в нашем регионе…

Як нас лікуватимуть завтра?
Новости - Медицина
11.05.2017 10:01

4

Уряд підготував і передав на розгляд до Верховної Ради України законопроекти, які, якщо будуть прийняті парламентом, запустять реформу охорони здоров’я і зроблять процес змін у медичній сфері невідворотним. На зустрічі з журналістами регіональних ЗМІ в. о. міністра охорони здоров’я України Уляна СУПРУН та її заступники Павло КОВТОНЮК і Олександр ЛІНЧЕВСЬКИЙ розповіли про суть і деталі реформи медичної галузі, відповіли на численні запитання.

Просто і доступно

— Ключовий законопроект — про державні фінансові гарантії надання медичних послуг і лікарських засобів. Що це за закон?

— Це перший і головний закон реформи! Він встановлює єдині для всіх правила: як працюватиме система охорони здоров’я, як саме гроші підуть за пацієнтом та як розподілятимуться страхові внески громадян.

— Поясніть просто і доступно, що змінює цей пакет законів?

— Він змінює головне: держава за рахунок страхових внесків громадян починає прямі виплати лікарням та приватним практикам за конкретні медичні випадки, що сталися з кон­кретними людьми.

— То українці платитимуть страхові внески?

— Вони їх уже платять — через загальні податки. Навіть якщо людина не працює або отримує зарплату «в конверті», вона платить у державну скарбницю 20% ПДВ з будь-якої своєї покупки. Таким чином, у 2016 році кожен українець сплатив на медицину через податки в середньому 1764 гривні (і на первинну, і на вторинну допомогу). Це і є страховий внесок.

— Що у такому випадку зміниться?

— Зараз замість того, аби оплачувати послуги для кожного з нас, держава «спалює» їх, утримуючи площі медичних закладів, сплановані за нормативами 1970-х років. Наприклад, у місті Славутичі лікарня ще за часів СРСР була розрахована на 100 тисяч населення, хоча реально в місті мешкають 25 тисяч осіб. Там досі є велике пологове відділення, де один лікар приймає пологи раз на 10 днів. Але на кошти платників податків ми утримуємо та опалюємо всі 6 великих корпусів цієї лікарні.

В амбулаторії невеличкого села Несвоя Чернівецької області, окрім одного лікаря та 2 медсестер, працюють ще 9 працівників — сторожі, кочегари, бухгалтер, методист, водій та інші. Вона досі живе за наказом МОЗ № 33 щодо планових штатів медичних закладів, розроблених ще за часів СРСР.

Між тим, ці неефективно витрачені кошти могли б бути виплачені лікарям або витрачені на матеріали для надання реальних послуг за страховими випадками.

Національна служба здоров’я України

— Як здійснюватимуться страхові виплати за громадян?

— Їх здійснюватиме єдиний національний страховик — Національна служба здоров’я України (НСЗУ). Це державна фінансова інституція, яка разом із МОЗ забезпечує функціонування системи охорони здоров’я. Міністерство охорони здоров’я розробляє принципи та стандарти, за якими повинна працювати система. НСЗУ в свою чергу фінансує заклади охорони здоров’я за цими принципами. Організації, подібні до НСЗУ, є в більшості розвинених країн. Наприклад, Національна служба здоров’я Великої Британії була створена понад 70 років тому і пережила всіх своїх засновників.

— За що конкретно платитиме НСЗУ?

— Національна служба здоров’я оплачуватиме надання медичних послуг конкретній людині закладам охорони здоров’я, незалежно — державним, комунальним чи приватним.

НСЗУ розпочне оплату за новим принципом на рівні первинної ланки (сімейні лікарі, терапевти, педіатри) з 2017 року. Служба платитиме діагностичним центрам, лікарям-спеціалістам та лікарням, які проводять спеціалізоване лікування, за візити та проліковані випадки з 2018-го. Кошти за ліки повертаються аптекам за механізмом реімбурсації з 2017-го, а повністю — з 2019 року.

НСЗУ платитиме 100% за всю невідкладну допомогу — термінові операції на кшталт гострого апендициту, переломів тощо. Держава платитиме також 100% за первинну допомогу — всі звернення до сімейного лікаря, педіатра, терапевта, за паліативну допомогу (підхід, що дозволяє по­ліпшити якість життя пацієнтів, які зіткнулися з проблемами смертельного захворювання). Цей обсяг зафік­совано в законі та його не може бути зменшено. Також НСЗУ оплачуватиме все, що закріплено в гарантованому пакеті за відповідний рік, по зафіксованих тарифах покриття.

Гарантований пакет, тарифи та співоплата

— Що таке гарантований пакет?

— Це головний фінансовий документ у медицині. Його публікує НСЗУ до 15 вересня кожного року і затверд­жує Кабмін. Кошти на нього виділяє щороку окремим рядком бюджету Верховна Рада України.

У гарантованому пакеті — повний перелік захворювань та станів, які покриваються національним солідарним медичним страхуванням. Для кожного виду допомоги, захворювання чи стану в гарантованому пакеті зафіксовані єдині для всіх тарифи покриття та тарифи співоплати.

Тариф покриття Національна служба здоров’я оплачує лікарні або приватній лікарській практиці. Тариф співоплати платить громадянин.

Є послуги та ліки, які не входять до державного гарантованого пакета. Напри­клад, естетична медицина або медикаменти, яких немає в доказовій базі та в протоколах лікування. Їх людина оплачує за своїм бажанням самостійно. Також необхідно буде повністю оплачувати вартість звернень без направлення лікаря.

4.1

— Тобто громадянин за це платитиме?

— Так, люди офіційно платитимуть при візиті до медичного закладу.

Державний гарантований пакет медичних послуг щороку встановлює як рівень покриття медичної послуги або лікарського засобу Національною службою здоров’я, так і співоплату з боку громадянина за цю послугу або ліки. Це не стосується невідкладної, первинної та паліативної допомоги, яка компенсується державою пов­ністю. Тобто, якщо щось трапилося і людині невідкладно необхідна допомога, їй не потрібно думати про оплату — всі послуги та ліки уже оплачені.

Важливо, що і тарифи, які оплачує НСЗУ, і тарифи співоплати є однаковими для всіх громадян, офіційними, відкритими та відомими заздалегідь — вони приймаються і публікуються урядом щороку. Це означає, що лікарня не зможе сказати, що її послуги дорожчі, ніж у сусідній, тому громадянин повинен платити більше. Тарифи за гарантовані послуги єдині для всіх!

— Як бути, якщо людина раптово захворіла, а грошей у неї немає?

— Невідкладна допомога завжди покрита на 100% та оплачується НСЗУ. Якщо стан або захворювання не вимагають невідкладного лікування, пацієнт повинен сплатити свою частину. Однак, щоб таких випадків було менше — краще вчасно звертатися до свого сімейного лікаря, послуги якого держава також покриває на 100%.

З досвіду запуску такої системи в країнах Європи можу сказати: офіційні співоплати завжди істотно менші, ніж те, що зараз неформально платять люди...

— Як зменшити співоплати?

— Співоплата — це, насамперед, метод розподілення ризиків між державою та громадянином. Тому, по-перше, необхідно вчасно звертатися до сімейного лікаря та виконувати всі його рекомендації. У цьому випадку звернення, а отже, і співоплата за ліки та спеціалізовані процедури, будуть мінімальними.

Соціально незахищені родини зможуть отримати адресну допомогу на покриття співоплати через окремі соціальні програми. Також буде можливо придбати додатковий поліс добровільного медичного страхування та застрахувати всі можливі співоплати для себе та своєї родини.

— Якщо законопроект буде прийнято, скільки конкретно НСЗУ платитиме цього року за пацієнта?

— На рівні первинної ланки виплати розпочнуться в липні. У 2017 році за кожного пацієнта, який підпише договір зі своїм сімейним лікарем або педіатром, сплачуватимуть за єдиним тарифом у середньому 210 гривень. За дітей та літніх людей тариф буде вищим за середній, за молодих людей, котрі потребують меншої уваги, — меншим за середній.

З 2018 року ми припиняємо платити на первинній ланці за пацієнтів, які не «приписалися» до лікаря.

Якість лікування

— Як НСЗУ забезпечить якість лікування?

— Ми переходимо на міжнародні медичні протоколи лікування, діагностики та єдині вимоги до всіх закладів охорони здоров’я. Медична послуга, яку оплачує Національна служба здоров’я, повинна бути виконана за медичним протоколом, інакше вона не буде оплачена. Наш перший крок — офіційно дозволити використання протоколів країн Європи. Протоколи починають діяти разом з набранням чинності пакета законопроектів.

— Зараз у регіонах немає техніки, обладнання тощо…

— Так, і для цього буде розроблена окрема інвестиційна програма від уряду. Також на підсилення лікарень будуть спрямовані кошти міжнародних донорів.

4.2

— Що буде з закладами охорони здоров’я?

— Вони надаватимуть саме ті послуги, яких потребують громадяни. Єдині вимоги НСЗУ — мінімальне навантаження на лікарів має бути не меншим за те, яке є в країнах Азії та Африки, що розви­ваються. При меншому навантаженні у лікарів недостатньо практики та досвіду, і це стає небезпечним для пацієнтів.

З боку громад — власників медичних закладів — є величезний запит на збільшення прав медзакладів щодо ведення господарської діяльності. Ми підтримуємо надання пільгового режиму автономії медичним закладам. Він дозволить лікарням отримати права на господарювання не менші, ніж у комерційних закладів.

— Строки проведення реформи?

— За законом про державні фінансові гарантії виплати на первинці розпочнуться вже в липні, виплати спеціалістам, за діагностику та аналізи — з 2018 року. Якщо законопроекти будуть прийняті, з 1 січня 2019 року вся система охорони здоров’я перейде на нову систему розрахунків.

— Чи очікуєте на проблеми з прийняттям законопроектів у Верховній Раді?

— Ні, бо заблокувати старт прямих страхових виплат у медицині — полі­тичне самогубство. Заблокувати можливості підвищення самостійності на місцях — політичне самогубство. Ще складніше уявити, що депутати відмовлять у наданні конкретних гарантій ветеранам та бійцям АТО.

Ми не можемо навіть уявити, що депутати не підтримають старт прямих страхових виплат за пацієнтів та підуть на пряму конфронтацію з усім суспільством.

Анатолій ЯЇЦЬКИЙ.