‘‘Гра з вогнем’‘-4 | Печать |
Новости - Экономика
02.06.2017 08:40

14

Минулого вівторка на травневому небі купчилися, було, хмари. Купчилися хмари і на землі — край акуратно обробленого, але незасіяного поля під Надеждівкою Чаплинського району. Та якщо на небесах враз розвиднилося і сонце безперешкодно верстало свій шлях, то внизу, по обидва боки траси на Асканію-Нову, точно так, як писав поет Павло Тичина: ‘‘На майдані коло церкви революція іде!’‘.  На це незаплановане, хоча очікуване дійство з Чаплинки прискочила поліція. Та її випередили браві хлопці у камуфляжі з написами ‘‘СОБ’‘ (приватна охоронна фірма. — Прим. авт.). Ці летіли у мікроавтобусах, кажуть свідки, як скажені, з самої Одеси. А звідти до Надеждівки — понад 350 кілометрів! Поліцію з Чаплинки викликали селяни, котрі здали в оренду землю ФГ ‘‘Оазис Півдня’‘, ‘‘швидких одеситів’‘ — представники скандального ТОВ ‘‘Глобал-Інвест’‘, якому зчинити колотнечу людську — що дурному з горба скотитися!  

‘‘Новий день’‘ уже тричі писав про те, що і чому відбувається у Надеждівці (10, 17 і 24 травня ц. р.). І добре, що у більшості українців (корінного населення села) і турків-месхетинців (переселенців), для котрих Надеждівка теж стала рідною, ум за розум не зайшов, як мовиться.

Та й чи виникла б у цьому трудолюбивому і мирному селі колинебудь та колотнеча (не на­ціональному, зауважимо, а на економічному грунті!), якби отой турецько-український ‘‘Глобал-Інвест’‘, взявши в оренду у селян землю, не лише не ‘‘забував’‘ про те, що оренд­ну плату належить виплачувати. І не засміченими відходами чи смурною горілкою з приватної лавки, а добір­ним зерном, якісною городиною, живими грішми… Та й грошовитим туркам і їхнім ‘‘хитро склепаним’‘ повпредам годилося б знати закони, які діють на території держави. І не забувати про те, що селу (дитсадкові чи школі) потрібно допомагати, дороги від снігу прочистити, хворому підсобити…

Гай-гай, не для хазяїв ‘‘Глобал-Інвесту’‘ і представників цієї фірми, як з’ясувалося, українські закони писані, не для них елементарна людська мораль. Хто-хто, а вони мали б знати, що приказку ‘‘Широка дорога для тих, у кого немає боргів’‘ їхні предки придумали і намагалися жити так, щоб ця дорога таки була широка.

Господарі ‘‘Глобал-Інвесту’‘ і невідомі особи, котрі представляють цю агрофірму, — не творці достатку для себе та інших, а вбивці. Вони вбили в людей віру у соціальну справедливість, у добро, у співчуття і взаємодопомогу. Взяли і вбили! У кожного окремо і всіх заразом…

…Самовпевнені й недолугі господарі ‘‘Глобал-Інвесту’‘ та їхні посіпаки ніяк не можуть змиритися з тим, що сотні селян, натерпівшись образ і забравши свою землю (а вона ж таки їхня!), назад не повернуться.

Селяни їм в очі від розпачу кидають: ‘‘Заберіть руки від нашої землі!’‘.

‘‘Глобальні інвестори’‘ — ні в яку. Минулого вівторка вони пішли на штурм людських земельних паїв, давши команду механізаторам будь-що прорватися на спірне поле, засіяти, а ці… Хай киплять!

Почувши гуркіт моторів і побачивши, що на їхню землю заходять сівалки, селяни кинулися навперейми. А тут одеська ‘‘СОБ’‘, завбачливо викликана ‘‘для сопровождєнія’‘ посівної ‘‘Глобал-Інвестом’‘. Ризикуючи життям, люди перегородили дорогу в поле, висипали на трасу і сказали: ‘‘Будемо стояти до останнього! Поки не відбудеться суд…’‘.

Суд призначили на 25 травня. І хоч кожен весняний день рік годує, якийсь тиждень можна було б і перечекати, не збурюючи людей за кілька кілометрів від кордону з окупованим Кримом.

І логіка тут проста. Навіщо ‘‘Глобал-Інвесту’‘ роздмухувати полум’я, якби повпреди агрофірми вірили і знали, що правда і справедливість — на їхньому боці. Аби ж то так…

Черговий представник агрофірми у зеленій жилетці, схожий на коника-стрибунця (саранчу), емоційно розмахував руками, бігаючи серед людей, ні бельмеса не розумів і запропонував єдино правильне рішення — провести переговори, обмінятися спірними паями, засіяти землю (весна не жде!), а там — як суд скаже. І так примирливо — до Оксани Кузишиної, депутата сільської ради, активіста, яка захищає інтереси громади:

— Кого ця політика влаштовує, сонце ти моє? Ти що — в цьому полі збираєшся жити? Це по­літика…

— Ви цю політику самі і напружуєте! — відказує Оксана.

Пожвавившись, ‘‘коник-стрибунець’‘ разом із зацікавленими особами, а також сівалками і одеською ‘‘СОБ’‘ попиляли у Надеждівку. Люди розходитися не збиралися: ‘‘Ми їх як облуплених знаємо…’‘.

І розповідають із болем в голосі про цих ‘‘облуплених’‘.

— Я пішла з ‘‘Глобал-Інвесту’‘ з тієї причини, що вони людей нагло обдурюють, — говорить Люба Андрусяк. — Мене позаторік — на 3 тисячі гривень. Цей рік — знов… У бухгалтерії не дають накладну, а папірець, по якому видають хліб. На воротах току цей папірець забирає охо­рона, і ти залишаєшся без будь-яких документів. Хіба це правильно?.. На ваговій у них навіть немає книги приходу. Що кому докажеш?.. Нас дурять постійно! Не одну людину вони обдурили. От у нас бабушка Несин Олександра померла. Вони вже 11 років обробляють її пай і за землю цю не заплатили ні копієчки! А таких паїв багато…

— Мені за земельний пай батька Мамур (представник ‘‘Глобал-Інвесту’‘. — Ред.) винен гроші за 10 років, — скаржиться Юлія Митрофанова. — І жодної копієчки не віддав! А тепер вимагає довіреність. А чого ж ти брав без довіреності? Треба було не брати. Я не буду землю в ‘‘Глобал-Інвест’‘ віддавати! 

— Мені були потрібні гроші на протезування зубів. Кажуть: бери продуктами! Що я доктору замість грошей макарони повезу?.. — скаржиться з натовпу дідок.

Тим часом слідчі з Херсона і Чаплинки (щоразу чомусь нові) намагаються вчити людей, як треба ‘‘жити по закону’‘.  

Гордовитий поліцейський чин у напо­леонівській позі з недопитою пляшкою улюбленої ‘‘Кока-коли’‘ в руці запитує:

— А на даний момент кому належать земельні участки?

— Людям!

— Люди совершілі какую-то… я нє знаю… ви счас препятствуєте… вот ви говорітє: в рамках правового… законодательной бази.

— Яка база?! — кричать люди. — Яка база?!.

— Покажіть мені ухвалу суду, що на цій земельній ділянці забороняється проведення будь-яких дій…

Так нічого конкретного не добився від людей заступник начальника слідчого управління ГУНП у Херсонській області (так він представився) Володимир Шевців, теж закликаючи ‘‘діяти по закону’‘.

Сонце котиться до обрію. Втомлені й голодні люди притихли і, здавалося, навіть задрімали. Аж тут в селі загуркотіли мотори, і на дорогу викотилися трактори з сівалками.

— От вам і переговори! От вам і справедливість! — сполошилися люди і побігли перекривати ще й дорогу до поля.  

Колишній сільський голова, а нині сільський староста Геннадій Чухалов у розбірки не втручається, згадуючи про те, що раніше не знали, кому цю землю наділити, щоб бур’янами не заростала, а зараз за неї така бійка… Якщо люди Ансара засіяли цю землю, то вони прийдуть і врожай збирати!

— А скільки у вас незатребуваних паїв?

— На площі понад півтори сотні гектарів. Ця земля обробляється, і за неї платять. Прикро, що земельні сертифікати ‘‘Глобал-Інвест’‘ зібрав, а по закону договори не оформлює. А коли таке почало творитися, то люди взяли ці сертифікати і почали оформляти на Ансара…      

Пізно увечері пристрасті вщухли. Та чи надовго?

Через день, 25 червня, Херсонський окружний адміністративний суд у складі суддів Н. Кузьменко, О. Бездрабко та В. Хом’якова розпочав розгляд справи № 821/669/17 за позо­вом фермерського господарства ‘‘Оазис півдня’‘ до Міністерства юстиції України. Йдеться про скасування його наказу № 1295/5 від 19.04.2017 р. та висновків Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації від 19.03.2017 р.

На нашу думку, саме Мін’юст України, якому представники ‘‘Глобал-Інвесту’‘ підсунули фальшиве рішення Керченського суду (АР Крим), датоване 2012 (!) роком, і наламав дров, посіявши вітер…

— Перше судове засідання пройшло так, як і повинно було проходити, говорить представник позивача — ФГ ‘‘Оазис Півдня’‘ Валерій Глянь. — Ми заявили низку клопотань. Усі ці клопотання суд задовольнив. До справи залучені й треті особи — ТОВ ‘‘Глобал-Інвест’‘ і державні реєстратори. Судове засідання перенесли для того, щоб надати для вивчення документи залученим до справи третім особам.

Крім того, до розгляду справи нами залучена (як відповідач) комісія з розгляду скарг у сфері державної реєстрації. Цю комісію слід також повідомити про те, що її висновок оскаржується, що вона також залучена до справи і мусить брати участь у судовому засіданні. Без їхньої участі таке засідання проводити не можна. Такий порядок визначений Кодексом адмі­ністративного судочинства в Україні.

— Чи є у вас якісь зауваження щодо першого судового засідання?

— Ні, немає. Суд уважно і об’єктивно роз­глянув наші клопотання і прийняв відповідні ухвали.

— А як же бути людям, котрі там, край поля, тримають оборону, не пускаючи у загінки сівалки ТОВ ‘‘Глобал-Інвест’‘? Ситуація вкрай напружена. Будь-якої хвилини може статися трагедія…

— Важко сказати. Поліція, яка там є, виконує роль байдужого спостерігача, оскільки на будь-яку дію з її боку за українським законодавством можна відкривати кримінальне провадження за можливе перевищення службових повноважень.

— Я правильно зрозумів: поліція боїться…

— Боїться! І я впевнений, що поліція так і гратиме роль стороннього спостерігача. Наскільки мені відомо, ситуація в полі вкрай напружена. Чи проллється кров? Не знаю. Людям вже несила терпіти бездіяльність з боку влади, поліції, прокуратури… Хотілося б, щоб конфлікт був розв’язаний безкровно. Але ж ви бачите, як зу­хвало діє керівництво ‘‘Глобал-Інвесту’‘. Воно, не чекаючи вступу постанови Херсонського окружного адміністративного суду в законну силу, виганяє техніку на спірні землі. Враховуючи цю складну ситуацію, суд вирішив не відкладати розгляд справи на пізніше, ніж 7 червня. Та й справу, яка набула широкого розголосу не лише на Херсонщині, розглядає не один суддя, як зазвичай, а колегія суддів. Будемо сподіватися, що конфлікт вдасться погасити. І погасити назовсім!

----

Така ж приблизно ситуація, як у Надеждівці, склалася у с. Бережинка Кіровоградської області. Там понад 200 селян вирішили вигнати рейдерів, які окупували їхнє підприємство. ‘‘Тітушки’‘ (на взірець одеської ‘‘СОБ’‘) забарика­дувалися у будівлі підприємства. Селяни почали ламати двері. У відповідь невідомі жбурнули в людей димові шашки, використали сльозогінний газ. Далі бандити почали… розстрілювати натовп, поранивши трьох сельчан.

‘‘Цей жахливий випадок — ще один доказ того, що в Україну повертаються бандитські 90-ті. Країну сколихнула нова хвиля рейдер­ських атак. Аграрії давно попереджали, що разом зі спробами поспішно впровадити ринок землі активізуються злочинні групи, які мають досвід незаконних привласнень. Так і сталося. І з кожним днем рейдерство набуває все більш загрозливих масштабів. Шахраї розраховують захопити якомога більше землі, а згодом, коли її вартість в Україні вийде на належний європейський рівень — від 11 до 20 тисяч євро, продадуть чорноземи з великою вигодою’‘, — вважає один із аграрних політиків Віталій Скоцик.

Довести, що у Надеждівці не так, мають по­ліція, прокуратура, суд. ‘‘Відмовчатися чи відкрутитися не вдасться’‘, — заявляють селяни, котрих так безсовісно обдирають і свої, і чужі.

Анатолій ЖУПИНА,

Василь ПІДДУБНЯК.