Состав редакции

/images/redaktors/gupinaav.jpeg

Жупина Анатолий Владимирович

Главный редактор.

e-mail:   newday@ukr.net

Тел.: (0552) 45-43-60, 33-44-00, 45-43-59.

images/redaktors/gupinalm.jpeg

Жупина Людмила Михайловна

Первый заместитель

главного редактора.

Тел. (0552) 45-49-24.

 

/images/redaktors/yaitskiyam.jpg

Яицкий Анатолий Николаевич

Заместитель главного

редактора.

Тел. (0552) 45-46-21.

Весь состав редакции...
ПРЕСС-КЛУБ "НОВЫЙ ДЕНЬ"                                                 ГОСТИ ПРЕСС-КЛУБА

Если вопросы, которые вас волнуют, стоят того, чтобы сформировать общественное мнение или получить широкий резонанс, обращайтесь в независимый  пресс-клуб «Новый день», который объединяет несколько десятков средств массовой информации не только Херсонщины, а и представителей общенациональных СМИ в нашем регионе…

Соняшник: від олії до безнадії
Новости - Экономика
01.11.2017 09:26

Господарства південного краю ще до жовтневих дощиків практично завершили збирання соняшнику. За обсягами площ, зайнятих під олійною культурою, Херсонщина посідає друге місце в регіоні. Нині "квіти сонця" красувалися на площі 232,3 тис. гектарів (ця площа на 5% менша, ніж торік).
Офіційна статистика не надто поспішає оприлюднювати результати соняшникових жнив, але навіть візуально видно було, що пристойного врожаю чекати не слід.
Одвічне запитання: хто винен? Майже скрізь у господарствах, особливо фермерських, відповідь на це запитання однозначна: погода!
Із неї, погоди, примхливої і довгостроково непередбачуваної саме у зоні ризикованого землеробства, почалася розмова про "соняшникову опупею" з головним науковим співробітником відділу зрошуваного землеробства Інституту зрошуваного землеробства НААН, доктором сільськогосподарських наук Миколою Малярчуком.

— За моїми прогнозами, середня врожайність соняшнику на півдні України становитиме у середньому 8—12 центнерів, — сказав авторитетний знавець південного землеробства. — Чому? Було надто мало вологи. У нас її накопичення відбувається в осінньо-зимовий період, а якщо точніше, то з 15 вересня по 15 березня. Сумарно її накопичується від 300 до 350 міліметрів — як у якому році. Решта кількість вологи (440—450 міліметрів) випадає протягом весни і літа.
— Уже навесні небо не надто розщедрювалося…
— У березні запаси вологи становили 1,5 тисячі кубометрів води на гектар, а соняшнику її потрібно не менше двох тисяч. Аби випало 50 міліметрів дощу в період вегетації, тоді проблем не виникло б. А у нас із зими було лишень 1100 кубометрів води на гектар, а з весни — самі бачили… Соняшник же реалізує свої потенційні можливості на чорноземах звичайних і південних, де запаси вологи завжди більші і вища сума атмосферних опадів (до 550 міліметрів). А в тому ж Каланчацькому районі цей середній багаторічний показник становить 380—400 міліметрів. Тому у північних районах врожайність соняшнику дещо вища, ніж у південних — Чаплинському, Каланчацькому, Новотроїцькому, Генічеському, половині Нижньосірогозького і Білозерського районів.   
— Все це — природні фактори, від яких ніхто не застрахований…  
— Тут треба наголосити на тому, що врожайність олійної культури багато в чому залежить від гібридів соняшнику і технології його вирощування. Хто сіяв культуру в чистих від бур’янів (щириці, пасльону, осоту) полях, той на коні.  
— А хіба таких господарств, хто сповідує сучасні світові технології на Херсонщині, та й в Україні загалом, багато?
— Останнім часом — дуже багато! І коли раніше в Україні сіяли 3,5 мільйона гектарів соняшнику, і валовий збір становив 5 мільйонів тонн, то зараз при посівній площі, скажімо, 5,5 мільйона гектарів збираємо 11,5—12,5 мільйона тонн. Іншими словами: тоді урожайність становила 11,5—12 центнерів, а зараз в середньому по Україні вона становить 22 центнери!
Можна було б і порадіти за наших аграріїв, котрі йдуть у ногу зі світовими технологіями виробництва традиційної для України прибуткової культури, якби не одне "але".
— Чи ж не надто наші господарники захоплюються соняшником, грубо нехтуючи дотриманням сівозмін?
— Зловживають! І передовсім це господарства українського степу. Не можна у посушливих районах насичувати соняшником сівозміни більше 18—20% угідь. А у нас і до 30 буває! І коли ми людям зауважуємо про те, чому вони ставляться до землі по-хижацьки, то вони тільки плечима знизують. Тому я з усією відповідальністю кажу: у нас системи землеробства (і на богарі, і на зрошуваних землях) в різних кліматичних підзонах Херсонщини мають стихійний характер і спрямовані на окупність технологій і заробіток грошей. Багато товаровиробників просто ігнорують існуючі закони агрономії. У підсумку ми повернулися до тих сівозмін, які існували 100—150 років тому — трипільної системи землеробства. А це повернення вже у недалекому майбутньому може дуже дорого коштувати.
Ось така не надто оптимістична картина "з натури". Дехто з дрібних товаровиробників узагалі махнув на неї рукою і не став збирати врожай: собі ж на збиток.
От і стоять під осінньою мрякою зі схиленими головами обмолочені горобцями похнюплені соняшники і, здається, плачуть. Так було колись у Другу світову війну…
Василь ПІДДУБНЯК,
кор. "Сільських вістей".

До речі…
За експертними оцінками, у першому місяці нового 2017/2018 маркетингового року вітчизняними підприємствами вироблено 370 тис. тонн олій рослинних (на 13% менше, ніж у відповідному періоді минулого сезону), в тому числі соняшникової — 355 тис. тонн. Про це повідомляє прес-служба Економічного дискусійного клубу.
Очікується зменшення виробництва олій рослинних внаслідок скорочення продуктивності олійних культур. За прогнозами, виробництво олій рослинних становитиме 6,1 млн. тонн, у тому числі олії соняшникової — 5,8 млн. тонн.