Состав редакции

/images/redaktors/gupinaav.jpeg

Жупина Анатолий Владимирович

Главный редактор.

e-mail:   newday@ukr.net

Тел.: (0552) 45-43-60, 33-44-00, 45-43-59.

images/redaktors/gupinalm.jpeg

Жупина Людмила Михайловна

Первый заместитель

главного редактора.

Тел. (0552) 45-49-24.

 

/images/redaktors/yaitskiyam.jpg

Яицкий Анатолий Николаевич

Заместитель главного

редактора.

Тел. (0552) 45-46-21.

Весь состав редакции...
ПРЕСС-КЛУБ "НОВЫЙ ДЕНЬ"                                                 ГОСТИ ПРЕСС-КЛУБА

Если вопросы, которые вас волнуют, стоят того, чтобы сформировать общественное мнение или получить широкий резонанс, обращайтесь в независимый  пресс-клуб «Новый день», который объединяет несколько десятков средств массовой информации не только Херсонщины, а и представителей общенациональных СМИ в нашем регионе…

"Найвище покликання — робити добрі справи"
Новости - Экономика
01.11.2017 09:33

14Двічі Герою Соціалістичної Праці, Герою України Дмитру Костянтиновичу Моторному — 90!.
Ми застали патріарха українського села на звичному місці — у його невеличкому робочому кабінеті, що скромно притулився до кабінету великого, де легендарний голова колишнього колгоспу імені Кірова, а нині приватно-орендного кооперативу "Зоря" проводить робочі наради. Та ж сама мудрість в очах, ті ж самі непоквапливі рухи, мінімум паперів (Дмитро Костянтинович звик "носити бухгалтерію в голові"), той же непідробний біль за майбутню долю України.    

— А що ж йому в цей час вікової високості найдужче і найтяжче болить?
— Я страшенно переживаю за той день, коли знімуть мораторій на продаж землі. Все-таки земля має бути державною! Он і в США держава скуповує землі, організовує на них потужні сільськогосподарські корпорації, які і годують країну. А у нас землю на шматочки порізали, щоб простіше прибрати до рук. Американці нас на дрібнотоварне виробництво сподвигли, а самі випускають 500-сильний трактор, який 400 гектарів ріллі за добу піднімає! І дощувальні машини не для клаптиків випускають.
І прикро мені, що продадуть колись цю землю і… Мало, скажу, у Верховній Раді патріотів України. І табло там таке, що висвітить стільки голосів, скільки потрібно для того, щоб "освятити" земельні торги. І станеться, може, найбільше лихо в історії України!
— Над чим зараз, Дмитре Костянтиновичу, трудитеся?
— Над своєю біографією — написав її у віршованій формі й зараз відточую. Може, колись і видам — не для бібліотек, а для власних дітей, онуків і правнуків.
Його життя — багатий матеріал не лише для поеми, а й для віршованої повісті чи й роману. Поки рукопис відлежується, нагадаємо читачам "Нового дня" біографію нашого знаменитого земляка.
Всього ж у Дмитра Костянтиновича Моторного — понад півсотні орденів, медалей, дипломів, почесних звань. Більше на Херсонщині не мав і не матиме ніхто! Всі ці нагороди — не куплені, як це зараз модно, не випрошені через адміністрацію Президента, а зароблені і заслужені працею талановитого організатора сільгоспвиробництва.    
Новітня влада, правда, вже кілька років чомусь обходить нашого ювіляра. Може, гадає, що і без нагород обійдеться. Ну і хай… Моторний про нагороди не думає і продовжує йти обраною колись стежкою. Хоч іти, зрозуміло, усе важче.
— Ювілейний для мене рік дуже важким видався: три місяці без дощів! Ще на парових попередниках озимина зійшла, решта полів — чорні. Що робити? Ну молись Богу, а дощу немає. А зрошення в господарстві наказало довго жити ще у 2011 році. Дорогим, дуже дорогим воно стало. Тут би держава могла допомогти, але не допомагає, бо їй і самій, бачите, важко.
У цьому році наше господарство зібрало загалом 7 тисяч тонн ранніх зернових. Непогано, правда? Хто допоміг? Пари виручили. Завдяки парам навіть у такі складні роки, як нинішній, по 40—45 центнерів пшенички з кожного гектара беремо. Звичайно, якщо за паровими площами не доглядати, то і вони від бур’янів зазеленіють. На такий урожай і сподіватися тоді не варто! А у нас вони чисті. Коли зрошення немає, а паром не займатися — це вхолосту працювати. І якщо ми зі зрошенням щороку одержували по 9 тисяч тонн зерна, а одержувати по 7 тисяч без зрошення щороку — дай Бог кожному! Нині у структурі посівних площ пари займають 45%!    
Головний бухгалтер і головний економіст нинішньої "Зорі" В. Фокіна і К. Большакова підрахували, що за період роботи Дмитра Моторного головою правління колгоспу імені Кірова, згодом — ПОК "Зоря" господарство виростило 390 330 тонн зернових і 500 843 тонни овочів, виробило 30 211 тонн м’яса і 299 663 тонни молока.  
Особливо ж плідною виявилася 12-а п’ятирічка нинішнього ювіляра, що передувала адміністративному впровадженню в аграрному секторі країни "прискорених реформ". За названий час (1986—1990 рр.) чорнобаївське господарство виростило 49,5 тис. тонн зернових і 81 470 тонн городини, виробило 4399 тонн м’яса, відправило переробним підприємствам 39 715 тонн молока.
Вдумайтеся у названі цифри! У гори хліба, тисячі цистерн молока, десятки залізничних составів овочів… Неймовірно, але факт. І факт незаперечний!
Йдемо на "фотосесію", аби ви навіч побачили сьогоднішнього нашого героя — у якому він настрої, формі якій. Дмитро Костянтинович зауважує про те, що парадного піджака з нагородами одягати не хотів би…
Фотографуємо ювіляра поруч з конторою господарства, якому він служить вірою і правдою ось уже 54 роки (загалом же трудовий безперервний стаж у Моторного становить 74 роки!).   
— Цей дуб біля контори я посадив тоді, коли почав працювати головою чорнобаївського колгоспу імені Кірова. А ото (бачите?) постамент, на якому стоїть погруддя Тараса Шевченка? Те місце готувалося, щоб поставити на ньому мій бюст (такий був тоді звичай). А я не захотів возвеличуватися. І думаю: а таки розумно я тоді вчинив!
— А зараз не шкодуєте?
— Ні! Це ж Шевченко! Геній!..
— А де ж той ваш бюст?
— 7 років у боксі в гаражі пролежав. А коли мене вже з тим бюстом притиснули, я запропонував у музеї сільському поставити. Там він стоїть і зараз…     
…На завершення "фотосесії" Дмитро Костянтинович по пам’яті (а пам’ять у нього дай Боже кожному!) прочитав уривок зі свого віршованого життєпису, своєї думи: "Є справи, друзі і робота, є добра шана від людей. Є серце, що завжди в роботі, а ще ж є тисяча ідей!.. Щоб наші діти здоров’я мали, були щасливі і пісні співали, щоб у селах і в містах любов, дружба і єднання панували, і щоб зозулі навесні сто літ щасливих накували!".
В цьому — увесь він, наш герой, наш тричі Герой Дмитро Костянтинович Моторний.
Від імені своїх численних читачів, редакції тижневика "Новий день" здоровимо нашого знаменитого ювіляра з поважною датою. Датою, гідною всенародної поваги і всенародного захоплення.
Анатолій ЖУПИНА,
Василь ПІДДУБНЯК.

Біографічна довідка
Дмитро Костянтинович МОТОРНИЙ. Народився 2 листопада 1927 року (с. Розянчина, Бобринецький район, Кіровоградська область); українець; батько Костянтин Родіонович (1903—1951); мати Євдокія Григорівна (1908—1970); дружина Ганна Іванівна (1937—1995); донька Тамара (1956), донька Ольга (1965).
Освіта: Мелітопольський інститут механізації і електрифікації сільського господарства (1957—1959), інженер-механік.
1944—1948 — тракторист, шофер, радгосп ім. К. Маркса, с. Балтазарівка Чаплинського району.
1948—1952 – учень, Херсонський суднобудівний технікум.
1952—1953 — помічник майстра, майстер, старший майстер, Херсонський суднобудівний завод.
1953—1957 — завідувач майстерні, Ушкальська МТС.
1957—1959 — студент спеціального факультету, Мелітопольський інститут механізації і електрифікації сільського господарства.
1959—1963 — головний інженер, з лютого 1963-го — голова, колгосп ім. Кірова (з 1997-го — приватно-орендний кооператив "Зоря"), с. Чорнобаївка Білозерського району Херсонської області.
Депутат Верховної Ради УРСР 10—11-го скликань.
1989—1991, березень — народний депутат СРСР від Союзної ради колгоспів.
1987 (червень) – 1992 (жовтень) — голова Ради колгоспів України. Був членом Центральної ревізійної комісії КПРС.

Нагороди і звання
Заслужений працівник сільського господарства України (1977). Лауреат республіканської премії імені В. К. Семінського (1988), премії ім. В. І. Вернадського (2000). Двічі Герой Соціалістичної Праці (1966, 1986). Ордени: Жовтневої революції (1971), Леніна (1966, 1975, 1986). Медалі: "За доблесний труд в Великій Вітчизняній війні 1941—1945 рр." (1945), "Маршал Советского Союза Жуков" (1997), Почесна Грамота Президії Верховної Ради УРСР (1987). Орден князя Ярослава Мудрого V ст. (жовтень, 1997). Герой України (з врученням ордена Держави, 02.11.2002). Почесний член Національної академії аграрних наук України.
(З "Енциклопедичного словника").