Состав редакции

/images/redaktors/gupinaav.jpeg

Жупина Анатолий Владимирович

Главный редактор.

e-mail:   newday@ukr.net

Тел.: (0552) 45-43-60, 33-44-00, 45-43-59.

images/redaktors/gupinalm.jpeg

Жупина Людмила Михайловна

Первый заместитель

главного редактора.

Тел. (0552) 45-49-24.

 

/images/redaktors/yaitskiyam.jpg

Яицкий Анатолий Николаевич

Заместитель главного

редактора.

Тел. (0552) 45-46-21.

Весь состав редакции...
ПРЕСС-КЛУБ "НОВЫЙ ДЕНЬ"                                                 ГОСТИ ПРЕСС-КЛУБА

Если вопросы, которые вас волнуют, стоят того, чтобы сформировать общественное мнение или получить широкий резонанс, обращайтесь в независимый  пресс-клуб «Новый день», который объединяет несколько десятков средств массовой информации не только Херсонщины, а и представителей общенациональных СМИ в нашем регионе…

Отаман повернувся в Каховку
Новости - Общество
19.06.2017 12:18

6

На Херсонщині встановили пам’ятник одіозному кошовому отаману Війська Запорозького Івану Сірку.

‘‘З півроку тому для під­готовки книги мені знадо­билися карти Херсонщини XVI—XVII століть. Я звернувся до музею, і там мені відповіли, що історія нашого краю починається тільки з часів росій­ської імператриці Єкатерини. Сказати, що я обурився на ці слова — це нічого не сказати. Тим більше, що тут у нас є і Чорна долина, і могила Костя Гордієнка, і навіть зараз ми стоїмо на кордоні олешків­ських пісків, де проходив сам Іван Сірко. Без нього неможлива історія Каховки. Та й сам цей отаман нікуди звідси не ді­вався, він завжди тут був. І пам’ятник, який ми сьогодні йому відкриваємо, — це повернення історичної справедливості’‘, — заявив на відкритті пам’ятника Сірку у Козацькому сквері на Набережній Каховки відомий в регіоні меценат Віктор Помазнюк.

Тож до цього скверу можна приводити за ручку не лише школярів, а й працівників музеїв, які не знають історії свого краю. Завдячити ж за це можна ініціаторам встановлення пам’ятника — членам Каховського козацького полку Війська Запорозького імені І. Д. Сірка Миколі Семенову і Валерію Коняєву. Сама ця непересічна подія 3 червня зібрала гостей з Нової Каховки, Горностаївського, Великолепетиського районів, а також з Херсона.

Ведучі заходу нагадали, що саме за ініціативою козацького полку ім. Сірка в 2014 році у Каховці вперше відбулася козацька тризна з ліквідації Запорозької Січі російським царатом у 1775 році. А коштами для нового пам’ятника допомагали чимало спонсорів і представників різних політичних сил.

— Я пишаюся тим, що такий чудовий пам’ятник встановлено в нашому місті,— зазначив один зі спонсорів, генеральний директор Каховського заводу електрозварювального устаткування Ярослав Микитин. — Є легенда, що перед своєю смертю Сірко попросив відтяти його руку, засушити її і в усі подальші походи війську ходити разом із нею. Історики стверджують, що десь так і було насправді. Одного разу козаки забули взяти руку Сірка, і їх тут же спонукала невдача в бою. Тож хочу вірити, що цей пам’ятник допоможе каховчанам бути успішними в їхній роботі.

Новий пам’ятник освятив ключар Свято-Покровського кафедрального собору протоієрей Микола Бойко. Його виступ був несподіваним як для представника церкви Московського патріархату: ‘‘Нам би побільше таких козаків, як Сірко, і ми давно б жили у вільній країні’‘.

— Мало зняти пам’ятни­ки Леніна — треба ставити пам’ятники отаким знаним постатям нашої держави. І я вдячний Миколі Семенову і Валерію Коняєву: друзі, ви зробили те, що перейде нашим дітям і вашим онукам. Те, що залишиться в історії нашої рідної землі. Був тут Сірко? Був! На Олешківській січі став характерником? Став! Ну яка ж на фіг ‘‘Новоросія’‘! — звернувся до присутніх голова облдерж­адміністрації Андрій Гордєєв.

Присутні звернули увагу на помилку в словах голови ОДА, оскільки померлий у 1680 році Іван Сірко фізично не міг перебувати на Олешківській січі, яку заснували лише в 1711 році. Хоча він справді перебував на території Олешківських пісків, де вона була створена.

До речі, самі каховчани не­однозначно поставилися до ідеї спорудження пам’ятника саме Іванові Сірку. Деякі присутні на його відкритті нагадали, що Сірко здебільшого воював проти кримських татар і османів, натомість історія продемонструвала, що найбільшими ворогами українців були представники інших народів. Досі точаться суперечки, чи воював Сірко на боці французів у 30-річній війні. Натомість загальновідомим є інший фрагмент біографії отамана, коли під час одного з переможних походів на Османську імперію він стратив близько 6 тисяч українських бранців, котрі тривалий час прожили в турецькому рабстві. Також деякі історики називають Івана Сірка зрадником українського народу, надзвичайно жорстокою і безграмотною людиною, котра завдавала великої шкоди Україні. За їхніми словами, після поразки московського війська у Конотопській битві 1659 року Сірко за проханням москов­ського царя пішов із війною на Крим. У відповідь на це крим­ський хан спалив Полтавщину.

Чимало з істориків вказують і на те, що Сірко як політик дуже часто змінював орієнтацію і з легкістю переходив від російського царя до польського короля і навпаки. Можливо, саме тут і криється головна причина, чому з усіх історичних постатей для Каховки обрали саме Івана Сірка. Адже цю персону дуже зручно використовувати представникам практично всіх політичних течій в Україні. І партій — від ‘‘Опоблоку’‘ до ‘‘Батьківщини’‘ і ‘‘Солідарності’‘.

Олег БАТУРІН.