Состав редакции

/images/redaktors/gupinaav.jpeg

Жупина Анатолий Владимирович

Главный редактор.

e-mail:   newday@ukr.net

Тел.: (0552) 45-43-60, 33-44-00, 45-43-59.

images/redaktors/gupinalm.jpeg

Жупина Людмила Михайловна

Первый заместитель

главного редактора.

Тел. (0552) 45-49-24.

 

/images/redaktors/yaitskiyam.jpg

Яицкий Анатолий Николаевич

Заместитель главного

редактора.

Тел. (0552) 45-46-21.

Весь состав редакции...
ПРЕСС-КЛУБ "НОВЫЙ ДЕНЬ"                                                 ГОСТИ ПРЕСС-КЛУБА

Если вопросы, которые вас волнуют, стоят того, чтобы сформировать общественное мнение или получить широкий резонанс, обращайтесь в независимый  пресс-клуб «Новый день», который объединяет несколько десятков средств массовой информации не только Херсонщины, а и представителей общенациональных СМИ в нашем регионе…

‘‘Гра з вогнем’‘-6
Новости - Общество
19.06.2017 12:21

14

Майже місяць селяни Надеждівки Чаплинського району самотужки боронять свою землю від зухвалих рейдерів, які прибули в Україну з турецького берега. Наобіцяли золоті гори: ми зробимо вашу забур’янену ниву родючою, а ваше розбите паралічем реформ село квітучим…

Люди, котрі раніше настраждалися від ‘‘співробітництва’‘ з таємничою фірмою ‘‘Вішва-Ананда’‘, повірили смаглявим турецьким парубкам. У тих, казали, ‘‘зелених’‘ в банках і кишенях більше, ніж листя на всіх надеждівських деревах разом взятих! Про те, у що обернулося це ‘‘міжнародне співробітництво’‘ з ТОВ ‘‘Глобал-Інвест’‘ та його ‘‘дочкою’‘ ПП ‘‘Харистрон’‘, ‘‘Новий день’‘ розповідав у публікаціях під загальною назвою ‘‘Гра з вогнем’‘ (газети за 10, 17, 24, 31 травня та 7 червня ц. р.).

Газетні виступи набули всеукраїнського розголосу. Та не  скрізь, на жаль, не скрізь. Таке враження, що поліція, прокурори і ‘‘государеві очі’‘ (співробітники Чаплинської районної та обласної держ­адміністрацій) преси не читають взагалі, а ще гірше інше. Ця поважна публіка, яка утримується і на податки селян, глуха до бід своїх годувальників. Надеждівка тому приклад.

Б’ються селянські голови, як риба об лід, відстоюючи права бути господарями на власній землі, а господарями на ній, виявляється, уже не вони, а заїжджі бейефенді мамурджони!  

Минулого четверга обурені й зневажені власники земельних паїв із Надеждівки прибули під стіни Головного управління Національної поліції в Херсонській області. Їх, покинувши роботу у полі, прибуло на розпечений ‘‘гудрон’‘ перед поліцейським відомством більше сотні. Снували сюди-туди по­ліцейські мундири, нещадно пекло сонце, люди кричали так, що у вікнах почули:

— Не буде втручатися поліція, буде самосуд! Зберемося, поламаємо цим мамурджонам кістки, щоб знали, хто на цій землі господар!

— Мені погрожують: виходьте — будемо битися!

— Причому тут руки накачані? Та його три жінки завалять і будуть бити до тих пір, поки очі не повипадають.

— Роботи в полі повно, а ми тут… 

Людей таки почули. Півтора десятка селян нарешті запросили у при­ймальню обласного Головного управління поліції. Чоловік у штатському за столом (як виявилося, радник самого міністра МВС України Арсена Авакова Олександр Расюк) почав із невдоволення:   

— А чому тут преса присутня? Це що — прес-конференція якась чи що?..

— Ми хочемо, щоб нас побачили і почули! — сказали селяни. І Расюк не заперечив.

Сільський активіст, депутат місцевої ради Оксана Кузишина, викладає радникові міністра біди Надеждівки. Від них село — як на вулкані: ‘‘У нас, починаючи з 16 травня, пікова ситуація: приїжджав спецназ, працівник поліції вагітну жінку штовхав… І жодних заходів не вживається, жодна заява не прийнята… Тому вибачте за емоції…’‘.

Оксана Вікторівна подає Расюку ‘‘Заяву про вчинення кримінального правопорушення’‘. Той — весь увага: вчитується у кожну букву.

У заяві тій ідеться про рейдерське захоплення земельних паїв, що на­лежать жителям Надеждівки, з боку ТОВ ‘‘Глобал-Інвест’‘, котрих охоро­няють ‘‘озброєні працівники поліції’‘.

‘‘Вищеназване товариство, — читає столичний чиновник, — під­робивши рішення Керченського міського суду Автономної Республіки Крим від 04.12.2012 р. по справі № 108/12513/12, фактично рейдер­ським способом намагається забрати у 800 чоловік земельні ділянки, які знаходяться у них на праві власності’‘.

Над наступними двома абзацами документа міністерський чиновник наморщив лоба:

‘‘Дізнавшись про факт підробки рішення Керченського міського суду […] Ракібов Ансар, як голова фермерського господарства ‘‘Оазис Півдня’‘, якому власники земель за договором оренди землі передали в користування свої земельні ділянки, звернувся до поліції з заявою про злочин.

За вищевказаним фактом у Чаплинському відділенні НП відкрито кримінальне провадження за № 12017230250000316.

Працівники поліції станом на теперішній час не проводять жодних дій щодо розслідування даного злочину, спираючись на те, що кримінальна справа перебуває в слідчому управ­лінні ГУ НП в Херсонській області і керівництво їм дає накази, щоб слідчі не чіпали цю справу та не вчиняли ніяких дій, забороняючи проводити слідчі дії, передбачені чинним Кримінально-процесуальним кодексом України. В підтвердження цього факту є відсут­ність у справі жодних документів, окрім самої заяви…’‘.

— Ваша позиція одностайна? Все, що тут написано…

— Так, — підтвердили ходаки з Надеждівки.

— Як ви бачите вирішення цього питання? — радник міністра обвів поглядом беззахисних селян.

— Щоб ви повернулися до нас обличчям, — відповіла Оксана Кузишина.

— Тут виходить так, — попросив слова корінний мешканець села, інвалід Андрій Моргун. — Колишній власник ‘‘Глобал-Інвесту’‘ Ахмет (не знаю, як там його) почувається привілейовано, всіх посилає (аж до голови сільради) на три букви. Як треба, каже, я привезу людей, вас розстріляють… Він на все плює, хоча у нього чоловік 30 всього залишилося у фірмі. Всі остальні передали свої паї Ракібову. Вони любими путями — поліцією, тракторами спровокували сутичку. Щоб люди не засівали поля… 

Радник міністра уточнив, чи люди не втратили права власності на земельні паї. І селяни одностайно відповіли: ‘‘Ні!’‘.

Після чого депутат місцевої ради Оксана Кузишина, сіль­ський активіст, повідала міністер­ському чиновникові про все, що коїться у Надеждівці за незрозумілої (м’яко кажучи) поведінки міліції-поліції, яка ‘‘колись була з народом, а зараз із тими, мабуть, хто гроші платить’‘ (із почутого під вікнами обласного правоохоронного управління).   

— Вони (невідомі захисники турецьких ділків. — Ред.) не раз до нас уже приїжджали, — скаржиться радникові міністра Авакова власник земельного паю Віктор Смєлов. — Їм платять — вони виїжджають. І от на полі (уявіть ситуацію) сто чоловік мирного населення і оці ‘‘тітушки’‘, які приїхали нас бити. Біти, цепи, нунчаки…

— Яке право вони мають, я не можу пойняти? — перебиває запитанням селянина Смєлова радник Расюк.

— Ми кажемо: ви ж поліція… — хвилюється Віктор Смєлов. — Ми ж мирні люди… Вони до них підійшли, про щось побалакали… ‘‘А ми просто так приїхали’‘, — кажуть. Дурників із себе корчать, ви розумієте?.. 

— Свіжим повітрям подихати, — іронізує чиновник міністерства, запропонувавши подану заяву на міністра внутрішніх справ Арсена Авакова дооформити, а також детальніше зупинитися на тих погрозах, які лунають у бік селян.

— Вчора (минулої середи. — Ред.) у центрі села зібралися представники ‘‘Глобал-Інвесту’‘, — розповідає жителька Надеж­дівки Олена Харченко. — Там і почула, як одна жінка до голови сільради говорить: ‘‘Робіть що-небудь, бо інакше будуть у селі трупи…’‘. І ще, Олександре Івановичу, про таке. Якщо в село приїжджають представники поліції і ми запитуємо, хто такі, вони повинні нам дати відповідь?

Радник міністра сказав коротко: повинні, якщо йдеться не про спецзавдання.

Нагадаємо для особливих цнотливих поліцейських із Чаплинки і обласного центру. Стаття 18 п. 3 Закону України ‘‘Про Національну поліцію’‘ гласить: ‘‘Звертаючись до особи, або у разі звернення особи до поліцейського, поліцейський зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на її вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук’‘. 

Про кривди, яких завдає його землякам ТОВ ‘‘Глобал-Інвест’‘ та невідомі молодчики, котрі захищають інтереси нахрапистого товариства, розповів на прийомі у радника міністра МВС учасник АТО Руслан Колесніков: ‘‘Ми приїжджаємо на поля, не даємо, щоб чужа техніка зайшла на наші землі. Стоять працівники поліції. Звертаємося до них. Ті у відповідь: ‘‘Ми нічого не знаємо…’‘, ‘‘Я не в курсі дєла…’‘, ‘‘Поясніть, роз’ясніть, напишіть…’‘. Пояснюємо, роз’яснюємо, пишемо. На другий день — така ж ситуація. Знову звертаємося до працівників поліції: та ж відповідь! А ви ж розумієте: через місяць почнуться жнива… Усі поля будуть горіти!’‘.  

Міністерський радник на те повторював, мов заклинання: ‘‘Будемо розбиратися!’‘. Потім запитав: ‘‘А чи нема якогось компромісного рішення, щоб цей рік якось закрити?’‘.

‘‘Немає, Олександре Івановичу’‘! — майже хором відповіли надеждівці, пояснивши, що директор ‘‘Глобал-Інвесту’‘ — громадянин Туреччини, що торік він втік у Туреччину і його не було ‘‘до вчорашнього дня’‘. А головне, що ніхто з уповноважених від названої фірми, коли почалася колотнеча, так і не вийшов до людей. А на територію офісу і близько нікого не підпускають. Поставили воєнізовану охорону і спробуй підійти! 

Представник фермерського господарства ‘‘Оазис Півдня’‘ Валерій Глянь, попросивши слова, детально розповів про те, чому і як власники земельних паїв розірвали стосунки з ТОВ ‘‘Глобал-Інвест’‘, хто винен в цьому і хто провокує людей прикордонного району на бунт.

Валерій Глянь особливу увагу радника міністра МВС України звернув на грубу фальшивку — рішення Керченського міського суду, засідання якого начебто відбулося аж у… 2012 році!

Олександр Расюк не втримався від репліки: ‘‘Шахрайство!’‘.

І аби херсонська і чаплинська поліція відповідально поставилася до цього кричущого факту, не ‘‘грали роль’‘ нейтральних спо­стерігачів, винуватці уже сиділи б там, де їм належить. А усі оті агресивні мамурджони прикусили б язика і не розпатякували про те, що в Україні все можна купити і підкупити, і у Надеждівці давно настав би мир і спокій.

‘‘Я більше року сидів у окопах, воював за цю землю, а мені навіть зарплати за останніх два місяці не видали і звільнили з роботи обманом, — говорить учасник АТО Руслан Колесніков. — Заява три місяці лежить у поліції. І ніякої відповіді…’‘.

— У людей таке враження, що оце куплене все! — не втримуються від реплік представники Надеждівки.

Селян обурює той факт, що поліція замість того, аби покарати очевидне зло, ‘‘шиє справу’‘ не призвідцям колотнечі між людьми, а голові ФГ ‘‘Оазис Півдня’‘ Ансару Ракібову, котрому здали землю вихідці з ‘‘Глобал-Інвесту’‘.

‘‘Аби вручити чоловікові якусь повістку, — кажуть надеждівці, — до нього прибули аж три машини поліції. — Для чого?!’‘.

— Ракібова пресують з тієї причини, що він начебто рік тому безкарно вкрав з ТОВ ‘‘Глобал-Інвест’‘ сільськогосподарської техніки на 1 000 000 гривень, — розповідають селяни. — Але ж люди-то бачили, як в супроводі ‘‘даішників’‘ ця техніка вивозилася і до кого! Ні, поліція перевертає все з ніг на голову, аби тільки посадити людину за недоведений факт…

На завершення прийому селяни Надеждівки звернулися до радника міністра Олександра Рисюка: ‘‘Ви нам просто допоможіть доказати людям, що правда є — хоч якась. І що люди чогось варті. Або, в нашій державі, нічого не варті. Бо дійшло вже до того, що громадянин Туреччини сказав: ‘‘Хто такі люди? Земля моя!’‘.

І ще — невелике уточнення від надеждівської депутації: ‘‘Оцей громадянин Туреччини був депортований з України за наркотики. Другий чоловік, оцей Мамур, котрий каламутить воду, учинив аварію, убив людину. Всі знають, що він був або нетверезий, або ‘‘під наркотиками’‘. Відсидів аж два місяці. І то через рік аж посадили... Ви розумієте?’‘.

...Люди, котрі того спекотного четверга приїхали в Херсон за 145 з лишком кілометрів, знемагаючи від спраги і образи, під вікнам Головного управління Національної поліції хором викликали керівників цього відомства. Нарешті до селян спустився заступник начальника Головного управління — начальник слідчого управління Микола Вербицький. Нічого посутнього людям він так і не пообіцяв.

Питання, зрештою, не в за­спокійливій лекції на тему ‘‘хто є хто’‘, а в тому, чи зможе на конкретному випадку поліція Херсонщини довести людям, що у своїй діяльності керується не власними уподобаннями і амбіціями, а Законом України ‘‘Про Національну поліцію’‘.

А вогонь у Надеждівці погасити можна було просто. На цю ‘‘малопомітну’‘ обставину звернув увагу Олександр Расюк, коли мова зайшла про грубу фальшивку — рішення Керченського міськсуду. А от чому херсонських пінкертонів цей ‘‘документ’‘ не зацікавив — неясно. Або, як на те, ясно…  

ЗАМІСТЬ ЕПІЛОГУ. Минулої ж п’ятниці, перебуваючи з робочим візитом на півдні України, у Херсон завітали міністр МВС України Арсен Аваков та голова Національної поліції Сергій Князєв. Ні, не тому, що почули голос селян із глибинної Таврії. Місцевий ‘‘генералітет’‘ просив тих ‘‘не псувати людям свята’‘.

…Ех, пане міністре, пане міністре! Шкода, що Ви не заїхали у ту Надеждівку. Це, правда, так далеко, що й пан Мєріков Артур, начальник Головного управління Національної поліції в Херсонській області, ще там не бував. А може, чого доброго, ви ще заїдете. Тут вам про таку ‘‘Норвегію’‘ повідають, що й лід на Північному морі тріщати почне!

Василь ПІДДУБНЯК,

Анатолій ЖУПИНА.