Нелегали полуничних полів | Печать |
Новости - Общество
26.06.2017 13:24

З 47 тисяч жителів Бериславського району офіційно працевлаштовані лише близько 6 тисяч.

45 нелегальних працівників тільки протягом цього року виявила робоча група з питань легалізації виплати зарплати та зайнятості населення Бериславського ра­йону. ‘‘Переважно ці люди зайняті в полуничних господарствах’‘, — констатує начальник управління соціального захисту населення райдержадміністрації Інна Іванова.

Минулого року, як вона зазначила на розширеній апаратній нараді Берислав­ської РДА, робоча група здійснила 25 виїзних засідань, під час яких у Бериславі, Одрадокам’янці, Веселому і Козацькому виявила 81 неоформленого працівника. Більшість із них вдалося легалізувати. ‘‘На дане питання треба звертати велику увагу, оскільки штрафні санкції за ці порушення досить великі. Крім того, це також питання соціальних гарантій найманих працівників’‘, — підкреслила вона.

— Нині з 47 тисяч жителів нашого ра­йону офіційно працевлаштовано тільки 6 тисяч. Виходячи з цієї статистики, не треба дивуватися, що в районі не вистачає бюджетних коштів. Звідки ж вони візьмуться? — доповнює заступник голови РДА Ірина Дробиш.

Вона також наголосила, що районна робоча група з питань легалізації має на меті не покарання порушників, а намагання привчити людей до порядку. Водночас голова РДА Олександр Гомон дивується, що в легалізації робочих місць і, відповідно, у збільшенні надходжень до місцевих бюджетів, схоже, не надто зацікавлені сільські голови. ‘‘Останнім треба не лише просити нас про допомогу, коли вона потрібна, а й самим не стояти осторонь. Хто, як не люди на місцях, знають, хто як працює і орієнтуються, що відбувається у селах?’‘ — зазначив він.

Свій варіант вирішення проблеми ‘‘полуничних нелегалів’‘ пропонує керівник районного центру зайнятості Сергій Стародубець. На його думку, тим, хто за­ймається вирощуванням цієї ягоди, треба реєструватися фізичними особами-підприємцями:

— Практично всі займаються цією діяльністю на землях особистого селян­ського господарства. І займаються саме з метою отримання прибутку: навряд чи по 2 свої гектари полуниці вони з’їдатимуть самі. Нині ж законодавець передбачив подібні ситуації, і будь-хто може за півгодини зареєструватися підприємцем. Потім можна укласти всі необхідні договори в центрі зайнятості, в нашому консультаційному центрі допоможуть і підкажуть. Також можна врахувати сезонність діяльності, можливе використання договорів цивільно-правового характеру. Оскільки саме збирання полуниці, як правило, триває 2 тижні, податки треба буде сплачувати з половини суми мінімальної зарплати, тобто з 1600 грн. Виходить не така вже й велика сума. А потім можна одразу звернутися до реєстратора і скасувати свою підприємницьку діяльність. Якби все це людям роз’яс­нювали, певен, вони б зголосилися на такий крок. Тим більше, що нині їм готові допомогти в оформленні потрібних документів, — підкреслив Сергій Стародубець.

Утім, сільські голови району вважають, що запропонований керівником РЦЗ ва­ріант не відповідає реальності. ‘‘Підприєм­ці ж здають звітність за місяць або квартал, і з них вимагатимуть податки за весь звітний період. Нікого не цікавить — 10 днів вони пропрацюють чи 30’‘, — зауважив червономаяцький сільський голова Олександр Вороний.

— Безсумнівно одне: цією роботою треба займатися. І займатися не наприкінці травня, коли починається збір врожаю, а з січня-лютого, — вважає за­ступник голови райради Ірина Джеманова. — Особисто я не думаю, що заради оформлення підприємницької діяльності люди готові їздити до Берислава. Але необхідно давати роз’яснення людям і допомагати їм.

Олександр ПІТОЄВ.