Край ‘‘чорних’‘ орендарів | Печать |
Новости - Общество
26.06.2017 13:26

Через небажання одноосібників декларувати свої доходи громади Бериславського району щороку недоотримують мільйони гривень.

 

Своїм сусідам з Велико­олександрівського району за рівнем поданих від місцевих одноосібників податкових декларацій Бериславщина програє ‘‘по повній’‘. ‘‘Якщо в Бериславському районі торік цими громадянами було подано 1608 податкових декларацій на загальну суму отриманих доходів у 2,4 млн. гривень, то у Великоолександрів­ському 2,5 тисячі декларацій на 18,8 млн. грн. Відчуваєте різницю?’‘ — наголосив начальник Бериславського відділення Новокаховської об’єднаної державної податкової інспекції Іван Бронін.

За його словами, майже 4 тисячі земельних ділянок, які належать фізичним особам на Бериславщині, не задіяні в оподаткуванні. Тож розрахунковий резерв з надходження податків у районі складає щонайменше 5,7 млн. грн., з яких 4,3 млн. грн. — це та сума, яку недо­отримують місцеві громади.

Такі невтішні цифри він озвучив на розширеній апаратній нараді Бериславської райдержадміністрації. Одним із питань, що виносилися на її обговорення, стала проблема впорядкування земельних відносин у районі. Як наголосила перший заступник голови РДА Ірина Дробиш, провести цю роботу необхідно не пізніше 15 червня. ‘‘Проте деякі землевпорядники ще не надали необхідну інформацію. Лише в одній Лиманецькій сільраді чесно зізналися, що потребують допомоги в оформленні земельних ділянок. Роботу ж цю треба проводити, бо у нас немає іншого ресурсу, крім землі’‘, — підкреслила вона.

— Насправді робота з впорядкування земельних відносин проводилася більше формально. Нині робоча група об’їжджає сільради, але по-доброму ми повинні мати якусь базу щодо одноосібників з наявними у них площами земель, інформацією про культури, які вони вирощують, — доповнив Іван Бронін.

Єдиною сільрадою району, яка не надала потрібної інформації, стала Одрадокам’ян­ська. За поясненням її представників, їхній землевпорядник навчається у вузі, не має потрібного досвіду і ‘‘не в курсі, як це робити’‘. Проблем додає те, що цій сільраді хронічно не щастить і з сільськими головами, котрі останні роки один за одним йдуть з посади, не дочекавшись чергових виборів.

Загалом у Бериславському районі, за інформацією начальника управління агропромислового розвитку РДА Володимира Покрищенка, право на власну земельну частку (пай) набули 16 695 осіб. Станом на 1 січня п. р. договори оренди були укладені на 10 281 пай. Загальна сума виплат за оренду за весь 2016 рік склала 50,21 млн. грн.

— Середній розмір орендної плати за землі сільгосп­призначення у нас становить 708 грн./га при середньообласному показнику в 695 грн., — наголосив він.

— Деякі люди самостійно обробляють свої ділянки. А значить, отримують більші доходи, на відміну від тих, хто здає їх в оренду, — зауважив Іван Бронін.

— Кожен рік починається з розмов про необхідність легалізації земельних відносин, створюються робочі групи, але на тому все, як правило, завершується, — коментує раківський сільський голова Сергій Сезоненко. — Що заважає? Приміром, у нашій сільраді тисячі одноосібників. Як ми змусимо їх заповнювати декларації? Дійсно, переважно всі у нас землі перебувають у ‘‘чорній’‘ оренді. Деякі люди чекають, коли в країні буде дозволений продаж землі. А деякі пайовики не платять нічого через те, що їх фізично немає на території району: вони живуть або в інших містах, або повмирали. Багато також маємо па­йовиків, котрі є громадянами Росії і Молдови.

— У нас теж є чорна оренда, — зізнається червономаяцький сільський голова Олександр Вороний. — Є землі, закріплені за одноосібниками, які ніким не обробляються. За­галом же ми за те, щоб люди пе­реходили до крупних сіль­госп­виробників — ‘‘Злато Таврії’‘ чи ‘‘ЮТС-Агропродукт плюс’‘. У цьому випадку сільрада отримує більше коштів.

Раківський і максимогор­ківський сільські голови також поскаржилися на випадки самозахоплення земель. Проте в. о. начальника районного відділу Держгеокадастру Світлана Веренич порадила їм направляти відповідні скарги до Головного управління Держ­геокадастру в Херсонській області. ‘‘Якщо є факти нецільового або самовільного використання земельних ділянок, ви повинні звертатися туди, — говорить вона. — У будь-якому випадку рано чи пізно всі такі факти все одно будуть виявлені’‘.

Олег БАТУРІН.