Савелій, ти не прав! | Печать |
Новости - Общество
30.06.2017 06:40

У розряд крилатих потрапила фраза із призабутої, колись популярної кінострічки ‘‘Велика перерва’‘. Герой фільму Петро Тимохін, роль якого зіграв незабутній Савелій Крамаров, зі співчуттям до себе, улюбленого, прорік: ‘‘Жаль лише, життя одне! Було б у мене їх три — три зарплати одержував би!’‘

Тезко великого артиста Савелій Лейбзон, сільський голова приміської Музиківки Білозерського району, таких слів не говорив, але очевидно подумав: ‘‘Зарплата зарплатою, а премія — це таки премія. Хай і не державна…’‘

Тертий за сільрадівським столом чиновник, відзначений високим званням заслуженого  вчителя України, низкою трохи нижчих державних, відомчих та церковних нагород, а також сертифікатом проектного менеджера (!), недовго вагався і вирішив зробити собі вагомий новорічний гостинець.   

Хотів як краще, а вийшов… троянський кінь, та ще й із норовом!

Тут досвідчений Савелій Нолєвич справді дав маху. І добре ще, що нині такі часи, що за такі сертифіковані махи поки що ще мало дають… А міг би стати й лісорубом чи ко­лійним укладчиком.

Події ж розгорталися так

На сесії Музиківської сільської ради, яка проходила 16 грудня, в день Преподобного Сави Сторожевського, серед важливих роз­глядалося питання преміювання Лейбзона Савелія Нолєвича у розмірі 100 відсотків посадового окладу.

За що, питаєте? За ‘‘високі досягнення у праці, за виконання особливо важливої роботи, доплати за ранг і вислугу років’‘. Щодо високого рангу і вислуги років — тут, напевне, навіть у голови Верховної Ради Андрія Парубія сумнівів не виникло б. А от щодо решти чеснот, то тут дещо складніше. Втім, світло на відоме ще зі старих часів дещо туманне адміністративне формулювання ‘‘за високі успіхи’‘, ‘‘за важливу роботу’‘ може пролити офіційний сайт ввіреної Савелію Лейбзону Музиківської сільської ради (нині — об’єднаної територіальної громади). У категорії ‘‘Наші досягнення’‘ за 2016 рік значиться, що цей орган місцевого самоврядування одержав низку важливих перемог. І першою з них значиться (цитата) ‘‘Перемога з проектом ‘‘Крути педалі!’‘, за фінансової підтримки Британської Ради в рамках проекту ‘‘Активні громадяни’‘ та за підтримки Фонду ‘‘Об’єднання’‘ у співпраці з ГО ‘‘Музичани’‘.

Що воно таке, оте ‘‘Крути педалі’‘, напевне й не всі селяни знають, хоч педалі крутять щодня, причому — без підтримки Британської Ради.

Дехто із музиківців грішним ділом подумав, що Савелій Нолєвич, чого доброго, разом із депутатами здійснив міжнародний велопробіг за маршрутом Музиківка — Лондон (відстань близько 2 935 км, приблизний час у дорозі автомобілем 38,5 год., велосипедом — поки що невідомо).    

Та навряд чи наші земляки ризикнули б податися у таку далеку веломандрівку, навіть якби за неї преміювали не одного пана Лейбзона.

Від педалей — до деталей

На тій пам’ятній грудневій сесії Савелій Нолєвич і ще п’ятеро депутатів від голосування за персональну премію для голови утрималися. Однак навіть цей патріотичний вчинок по достоїнству не оцінили ні управління захисту економіки в Херсонській області департаменту захисту економіки Національної поліції України, ні Білозерський районний суд, куди були передані відповідні матеріали слідства.

14 червня ц. р. у Білозерці відбувся районний суд в складі головуючого судді Сокирко Л.М., при секретарі Онофрійчук Л.О., за участі прокурора  Чернишова В.В. На лаві підсудних — громадянин Лейбзон С. Н. Заслухавши правопорушника, його захисника, висновок прокурора, щодо обґрунтованості притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності, дослідивши протокол та додані до нього матеріали, суд дійшов висновку, що дії невдало ‘‘премійованого’‘ сільського голови Музиківки Лейбзона С. Н. підпадають, зокрема, під ч. 1 ст. 1 Закону України ‘‘Про запобігання корупції’‘ та ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Отакої! Хотів як краще, а вийшло не тим боком…

У постанові зазначено: ‘‘Правопорушник в судове засідання прибув, вину в інкримінованому йому правопорушенні визнав повністю, щиро покаявся, надав пояснення, які аналогічні складеному протоколу’‘.

‘‘Обираючи вид адміністративного стягнення, судом враховано характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан та обставини, які пом’якшують та обтяжують відповідальність’‘, — йдеться у постанові суду.

Іменем України Білозерський районний суд своєю постановою визнав громадянина Лейбзона С. Н. ‘‘винним в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-7 ч. 1 КпАП України, та вирішив піддати адміністративному стягненню у виді штрафу на користь держави у розмірі 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян —1700 (одна тисяча сімсот) грн. Із голови Музиківської об’єднаної територіальної громади стягнутий на користь держави судовий збір в сумі 320 грн.

Деякі херсонські засоби масової інформації вважають, що  громадянин Лейбзон став ‘‘жерт­вою системи’‘, бо, мовляв, ‘‘як багато інших керівників рад різних рівнів, Савелій Нолєвич не повідомив на сесії про конфлікт інтересів’‘.

Якщо справді так, то чи означає ця ‘‘юридична підкладка’‘, що управління захисту економіки в Херсонській області департаменту захисту економіки Національної поліції України даремне наїхало на безневинного музиківського  ‘‘велосипедиста’‘? Що сільські голови через масовість порушень ними закону, як твердять ЗМІ, — ‘‘поза законом’‘?..

Тоді як бути із таким поняттям, як ‘‘презумпція знання законодавства (лат. Ignorantia juris non excusat — незнання закону не вибачається), з якого випливає визначення: незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності, яка і міститься в частині 2 статті 68 Конституції України?     

Якщо громадянин Лейбзон, котрий, до всього, очолює об’єднану територіальну громаду, цього не відав, то це його проблема. Хто-хто, а чиновник такого рангу мав би знати відповідні закони і Конституцію України. Хоч б ради того, аби замість премій не одержувати судових постанов, розшаркуючись покаянно перед Фемідою на всі чотири боки. Наступного разу, чого доброго, такі реверанси можуть і не пройти. 

Макс РАШПІЛЬ.