Вчителі сьогодні на вагу золота | Печать |
Новости - Общество
07.09.2017 05:55

12

Попри суттєве підвищення зарплати освітянам, молодь неохоче йде працювати у школи.

Після збільшення заробітної плати вчителям повернутися на роботу до школи вирішив новокаховчанин Микола. Багато років він викладав фізичну культуру, але пішов з освіти через низьку зарплату. ‘’Я влаштувався у приватній фірмі, отримувати почав більше. Але зараз усе змінилося. На нинішній роботі нам платять мінімалку — 3200 гривень. А в школі я можу отримувати майже 10 тис. грн. на місяць’’, — говорить він.

Зарплати обіцяють підвищити

Зарплата в 10 тисяч, а то й більше, сьогодні в освіті вже не рідкість. ‘’Вчителям з минулого навчального року справді почали платити пристой­ні гроші’’, — визнає голова Бери­славської районної організації профспілки працівників освіти Ірина Тертична. Проте уточнює, що це стосується вчителів зі стажем роботи більше 20 років з навантаженням не менше 25 годин на тиждень і за наявності у них першої або вищої категорії. ‘’Тоді вони, як правило, отримують 8—9 тис. грн. на місяць. Крім того, з 1 вересня з 8 до 20% від посадового окладу збільшиться надбавка за престижність за рахунок коштів державної субвенції. А з 1 січня 2018 року зарплату вчителям обіцяють підняти ще’’.

Менше учнів — гірші знання

Крім зростання зарплати, вчителі мають і інший бонус від держави у вигляді оплачуваної відпустки в 56 календарних днів. У приватному секторі про такий соцпакет можна тільки мріяти. Проте навіть подібне забезпечення освітян не гарантує надання учням якісної освіти. Про це свідчать, зокрема, результати цьогорічної підсумкової атестації у формі ЗНО. Під час педагогічної конференції освітян району 29 серпня начальник відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Наталя Стаднік назвала школи, випускники яких продемонстрували найгірші знання. Так, українську мову най­гірше знають вихованці шкіл у Високому, Новорайську, Раківці, Тягинці, Червоному Маяку. Збільшилася кількість учнів, які не подолали пороговий бал з математики. З цього предмета найнижчі результати у випускників шкіл з Високого, Раківки, Козацького. Більше чверті випускників району не подолали порогового балу і з історії України.

Здебільшого найнижчі результати мали учні малокомплектних шкіл, що свідчить про погану якість освіти в подібних закладах і вкрай неефективне використання бюджетних коштів. На цю проблему вже почали звертати увагу і в Бериславі, тож на останній сесії райради був затверджений план створення освітніх округів та оптимізації мережі навчальних закладів району. Питання це справді на часі, адже демографічна ситуація в наступні роки лише погіршуватиметься. А значить, дуже скоро з деяких малокомплектних шкіл узагалі можуть зникнути учні. Нині ж, за інформацією Наталі Стаднік, найменша заповнюваність — у Зміївській ЗОШ І — ІІ ступенів, а також школах Степного і Костирки.

Скорочень більше не буде?

Неактуальними для Бериславського району стали й звичні для минулих років звинувачення в тому, що держава про школи забула. Лише з початку року на покращення матеріально-технічної бази, капітальні і поточні ремонти закладів освіти тут з державного і районного бюджетів було виділено 6,6 млн. гривень. Проте на початку року на Бериславщині скоротили близько 450 осіб обслуговуючого персоналу шкіл тільки через те, що кошти на їх зар­плату не були закладені в місцевих бюджетах. Нерідко на вулицю виставляли тих, кому залишилося пропрацювати до пенсії лічені місяці і хто й без того працював на мінімальних окладах. Проте дуже скоро з’ясувалося, що гроші в бюджеті є. ‘’Вже віднайшли 1,2 млн. грн. Це, звісно, не вся потрібна сума, проте районна влада нас запевнила, що більше ніяких скорочень у школах не буде’’, — зазначила Ірина Тертична.

Згадала вона і про обговорюваний проект нового Закону ‘’Про освіту’’, при­йняття якого очікується на початку осені. ‘’Ми всі чекаємо цього, — говорить Ірина Тертична, — серйозно аналізували даний законопроект, надсилали до Верховної Ради свої пропозиції. Так, багато зараз говорять про те, що він передбачає суттєве збільшення навантаження на вчителів. Спочатку в заключних положеннях проекту закону це було прописано, але тепер їх прибрали. Але я не можу гарантувати, що в такому вигляді закон і буде ухвалений’’.

А де ж молодь?

Попри зростання зарплат, йти працювати вчителями молодь не поспішає. З 534 педагогічних працівників району 77 є пенсіонерами, а молодих спеціалістів лише 15. Аби вирішити цю проблему, райрада прийняла довгострокову програму ‘’Розвиток людського капіталу Бери­славського району’’, за якою виділятимуться бюджетні кошти на навчання молоді у вищих навчальних закладах на дефіцитні спеціальності для медицини, закладів культури і освіти.

— На жаль, цього року ми мали лише трьох бажаючих вчитися за цією програмою на педагогів. Двоє з них зуміли поступити до вузу на бюджетній основі, а третьому — учню Червономаяцької школи — були виділені бюджетні кошти на здобуття вищої освіти. Після отримання диплома він працюватиме вчителем фізкультури у школі в Червоному Маяку або Новорайську. Шкода, що ми не маємо до­статньої кількості бажаючих завтра стати вчителями. Тож ті освітянські кадри, які в нас є зараз, — на вагу золота, — констатує перший заступник голови РДА Ірина Дробиш.

За словами Ірини Тертичної, молодь не бажає працювати вчителями через низькі зарплати у тих, хто не має достатнього стажу. ‘’Після отримання диплома вони мають лише посадовий оклад. Та ж надбавка за стаж нараховуватиметься лише після 3 років роботи. Тож виходить, що випускник педколеджу отримує близько 2000 грн./місяць, а випускник вузу — 3200 грн./міс., з яких на руки — в межах 2700 грн., — пояснює вона. — Аби молодь хотіла працювати в школі потрібно, щоб держава підвищила зарплати молодим спеціалістам. Приміром, встановивши надбавку в 20% для сільських вчителів. На жаль, у проекті Закону ‘’Про освіту’’ я цього не побачила’’.

Олег БАТУРІН.

P. S. Як уточнив заступник голови Бериславської РДА Іван Бельцик, поки що рівень надбавки за престижність праці на перший семестр нового навчального року у районі не затверджений. ‘’Причина одна — не відбулася тарифікація, — пояснив він. — Як тільки це станеться, рівень надбавки ми оприлюднимо, виходячи з ресурсу освітньої субвенції на 2017 рік’’.