Червона доріжка херсонський диксиленд | Печать |
Новости - Культура
04.08.2017 06:13

Величезний солом’яний капелюх — у ньому виходець із джазового оркестру Херсон­ського обласного палацу молоді та юнацтва Поліна Тарасенко пройшлася червоною доріжкою Одеського Міжнародного фестивалю. Культурна подія року відбулася у Пів­денній Пальмірі 14—22 липня. Одну з головних нагород фестивалю взяла стрічка україн­ського режисера, уродженця Херсона Романа Бондарчука ‘‘Dixieland’‘. З автором фільму ми спілкувалися телефоном, адже останнім часом він мешкає в українській столиці. В основу документальної картини ‘‘Dixieland’‘ покладено історію про діяльність дитячого джазового оркестру. У фільмі відображений проміжок часу, коли знаменитим колективом керував Почесний громадянин Херсона, талановитий педагог Семен Ривкін, а також рік після того, як не стало Маестро. Знімали кіно в кількох регіонах — у рідному для наставника та музикантів оркестру Херсоні, на території одного з пансіонатів Лазурного, у Харкові, куди вихованець Семена Ривкіна Роман Купріянов поїхав вступати до музичного училища, у Києві. Також група працювала в Італії, куди Поліна  Тарасенко  разом з батьками їздила на фестиваль повітряних зміїв. Знімали ‘‘Dixieland’‘ протягом 7 років. У фільмі немає жодного інтерв’ю, режисерський задум був таким, щоб показати життя героїв без натягу — камера як би спосте­рігає за творчим процесом колективу, в якому, здебільшого, й полягає все життя його учасників.

— Вони просто працювали і дозволяли себе знімати. Це називається прямий кінемато­граф, коли ми не беремо інтерв’ю, ми просто живемо з ге­роями якийсь певний відрізок часу і фіксуємо події, які відбуваються в їхньому житті, і з них робимо епізоди, — розповів режисер Роман Бондарчук.

Ідея увічнити на екрані дитячий джазовий колектив, відомий у Херсоні й далеко за його межами, виникла під час попередньої роботи режисера  про учасницю диксиленду Поліну Тарасенко. Йдеться про фільм ‘‘Поліна’‘, який Роман Бон­дарчук зняв у рамках проекту ‘‘15 молодих про молодих’‘.

— Це був проект латвійської продюсерки Ілони Бічевської для французького телеканалу ‘‘Arte’‘. Головна героїня фільму — дівчинка з диксиленду. І от коли ми зняли Поліну, побачили, що й сам оркестр дуже цікавий і там багато інших прекрасних персонажів. Особливо нас вразив Семен Ривкін — людина, яка присвятила своє життя дітям і розвитку їхніх талантів, — говорить режисер.

Знімали ‘‘Dixieland’‘ за кошти, виділені німецьким каналом ‘‘MDR’‘, також фінансову участь у проекті взяли кінофонд Латвії, телебачення Норвегії та Швеції, тобто картину купили вже на етапі створення.

Прем’єра фільму  ‘‘Dixieland’‘ відбулася у США, під час відомого кінофестивалю, після чого стрічка відправилася у світову подорож — її вже переглянули в Індії та Кореї.

— Буквально сьогодні я отримав запрошення на ‘‘Hot Spring Documentary Film Festival’‘, це також старий фестиваль у Південній Америці, який кваліфікується на документальну секцію ‘‘Оскара’‘, тобто, фільми, які беруть у ньому участь, теоретично мають всі шанси потрапити у лонг-лист відомого на увесь світ кінофестивалю, — зазначив Роман Бондарчук.

В інтернеті на даний момент можна переглянути лише трейлер ‘‘Dixieland’‘. Саму переможну картину автор ретельно оберігає від піратства. Адже якщо робота з’явиться у мережі, фільм більше не зможе брати участі у фестивалях, його доля взагалі опиниться під загрозою. Український же глядач зможе переглянути ‘‘Dixieland’‘ з 15 вересня у кінотеатрах: в рамках Міжнародного фестивалю документального кіно ‘‘Docudays UA’‘ його покажуть у Києві, Харкові, Львові, Одесі та Херсоні.

Марина САВЧЕНКО.