Активісти Каховки виступають проти наповнення місцевого бюджету
Представники громадських організацій закликають не переглядати ставки орендної плати, місцевих податків і зборів.
Багатомільйонні втрати від припинення надходжень акцизного податку вже у наступному році можуть загрожувати Каховці і іншим українським містам. Щоб компенсувати нестачу коштів уже зараз пропонується переглянути ставки місцевих податків, аби було з чого наповнювати бюджети громад. І це починає зустрічати шалений супротив на місцях. Приміром, у Каховці проти підвищення цих ставок уже виступила громадська рада при виконавчому комітеті міськради.
— У 2020 році наше місто може опинитись у кризовій ситуації через недоотримання близько 7,5 мільйонів грн. від акцизного податку. Проте забезпечити надходження цих коштів ми можемо, змінивши ставки орендної плати за використання земельних ділянок комунальної власності, які не переглядалися з 2008 року. Причому, ми пропонуємо збільшити ці ставки лише для обслуговування об’єктів енергетики, АЗС, СТО, автомийок з 3 до 12% від нормативної грошової оцінки, — розповів начальник відділу економіки, комунального майна та землі Каховської міськради Антон Перемежко.
Також пропонується збільшити ставку єдиного податку для платників другої групи на території міста з 8 до 14% від мінімальної заробітної плати. А також запровадити, нарешті, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на рівні 1% від мінімальної зарплати. За словами Антона Перемежка, застосувати його поки передбачається для комерційної нерухомості, за виключенням виробничих заводських приміщень.
— Запровадження лише цих податків дозволить поповнити наш бюджет приблизно на 9,2 млн. грн. за рік. Водночас ставки цих податків залишатимуться прийнятними. Нині ж вони взагалі є найменшими в Херсонській області, — пояснив він.
Щоб встановити всі ці податки і збори з 1 січня 2020 року, міська рада мусить затвердити їх не пізніше 15 липня 2019 року. Проте можна передбачити, що місцеві депутати будуть категорично проти прийняття цього рішення: вони поводять так себе завжди, коли подібні питання виносяться на обговорення ось уже протягом кількох років поспіль. Супротив народних обранців пояснюється дуже просто: чимала частина з них є приватними підприємцями, які не хочуть працювати легально і наповнювати своїми податками бюджет свого ж міста.
Натомість відомі українські експерти давно закликають місцеві громади замислитись над пошуком нових джерел наповнення своїх бюджетів.
— Місцеві ради останні роки були добряче розбалувані стрімким зростанням доходів своїх бюджетів. Багато хто виявився неготовим до цього, що призвело до появи значних сум невитрачених коштів на рахунках, — каже експерт Інституту політичної освіти Олександр Солонтай. — З запровадженням реформи децентралізації ситуація змінилась: держава почала передавати на місця більше обов’язків і видатки стали наздоганяти доходи. 2018 рік був останнім, коли доходи громад перевищували витрати і відтепер у місцевих бюджетах може виникнути суттєвий дефіцит коштів. На це громадам треба звернути увагу вже зараз. Поки ще є час щось змінити і не допустити серйозних проблем.
— Треба розуміти, що без пошуку нових джерел наповнення бюджету Каховці загрожує дефіцит коштів, — доповнила секретар Каховської міськради Ірина Гончарова. — Водночас ми закликаємо до діалогу і очікуємо пропозицій від усіх представників громади перед тим як приймати остаточне рішення.
Олег БАТУРІН.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал