Археологічна експедиція на Херсонщині буде ще й рятувальною
Кілька десятків студентів та викладачів історико-юридичного факультету Херсонського державного університету спільно з волонтерами вирушають в експедицію, яку можна назвати «археологічно-рятувальною». Адже досліджувати збираються відоме городище Скелька біля села Станіслав у Білозерському районі області. Тут з четвертого століття до нашої ери по четверте століття нашої ери розташовувалося поселення Ольвійської хори. А можливо, знаходився і форпост Римської імперії. Та на сьогодні вивчено менше ніж два відсотки території городища, і востаннє розкопки тут велися лише в 1978-1979 роках. Натомість активізувалися «чорні археологи»: якщо раніше вони били тільки окремі шурфи, то зараз маємо суцільні руйнування культурного шару. І які цінні артефакти викрали та встигли вивезти зі Скельки у невідомому напрямку, а які безжалісно знищили, залишається тільки здогадуватися. Адже нікого з руйнівників на сьогодні не затримали, і награбоване ними не вилучили.
— Експедиція буде працювати там, де культурний шар сучасні вандали пошкодили найсильніше. Нашою метою не є підтвердити чи спростувати якусь наукову гіпотезу стосовно давнього минулого поселення – їдемо, насамперед, рятувати те, що можна ще врятувати. Починаємо розкопки з 8 липня, — коротко підсумовує плани та мету роботи керівник експедиції – асистент кафедри історії, археології та методики викладання історико-юридичного факультету ХДУ Сергій Нємцев.
А ще Сергій Нємцев готує кандидатську дисертацію, присвячену темі ольвійських амфор, що їх виготовляли з того ж четвертого сторіччя до нашої ери. Можливо, розкопки у городищі Скелька дозволять науковцю дістати додатковий матеріал для своєї розвідки, чи зробити справжнє відкриття у іншій царині. Звичайно, якщо ватаги «чорних археологів» його не випередили…
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал