“Башті Вітовта на Херсонщині нічого не загрожує і не може загрожувати”
«Укргідроенерго» планує в 2020 році визначитись з інвестором будівництва другої черги Каховської ГЕС.
— Ця башта стоятиме сотні років. Ми зробимо все, щоб її зберегти, — запевнив генеральний директор ПрАТ «Укргідроенерго» Ігор Сирота.
15 листопада на Міжнародному інвестиційному форумі «Таврійські горизонті» у Веселому Бериславського району він презентував інвестиційний проект будівництва Каховської ГЕС-2. І розповів журналістам про те, як це все відбуватиметься.
За словами Ігоря Сироти, залучити інвестора для будівництва «Укргідроенерго» планує в 2020 році. Для цього вже проведені перемовини з компаніями Японії, Китаю та Туреччини. Проте потенційні інвестори та забудовники обиратимуться, виходячи від того, хто запропонує найбільш вигідні умови.
— Приблизна вартість будівництва другої черги Каховської ГЕС – 500 мільйонів євро. Строк будівництва – до 6 років. Для цього ми плануємо залучити біля 1 тисячі будівельників та обслуговуючого персоналу. Закладаємо кошти на соціальну сферу та будівництво житлового будинку для майбутніх працівників станції. Для прикладу, на будівництві Дністровської ГАЕС ми заклали 300 млн. грн. на соцсферу, — розповів Ігор Сирота.
Очікується, що будівництво Каховської ГЕС-2 дозволить на 250 мВт збільшити сумарну встановлену потужність каховського гідровузла. Завдяки цьому можна буде перевести його з базового режиму виробництва електроенергії в напівпіковий та піковий, що має покращити стабільність роботи енергосистеми України. Встановлення додаткових агрегатів дозволить підвищити використання стоку Каховського гідровузлу до 95 % і, таким чином, збільшити виробництво електроенергії.
При проектуванні будівництва ГЕС-2, як стверджує Ігор Сирота, були враховані всі зауваження екологів. Нині «Укргідроенерго» почала оформлення землевпорядної документації щодо відведення земельних ділянок. Розташовуватиметься майбутня станція в Козацькому та Веселому Бериславського району, на правому березі існуючої земляної греблі.
Як запевнив Ігор Сирота, від будівництва ГЕС-2 нічого не загрожуватиме і пам’ятці національного значення «Башті Вітовта».
— Навколо цього питання постійно виникає чимало питань. Але я хотів би, щоб про башту згадували не лише тоді, коли це комусь потрібно. Приміром, ми бачимо, як вона заростає бур’янами і нікому до цього нема ніякого діла. Тому наші співробітники вже декілька разів виходили її прибирати. Проте нічиєю башта не може бути, — додав він.
Нагадаємо, що башта Вітовта є власністю розташованого у Веселому ПАТ «Князя Трубецького». Довгий час вона вважалася пам’яткою архітектури обласного значення ХІХ століття. Однак під час нещодавніх археологічних розкопок вдалося довести, що башта є середньовічною і датується кінцем XIV – початком XVI століття. Це, у свою чергу, повністю суперечить радянській та російській історіографії, яка стверджувала, що нинішня територія Бериславського району була заселена лише в часи російської імператриці Єкатерини ІІ.
Олег БАТУРІН.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал