Бідних родичів у громади на Херсонщині немає
При формуванні будь-якої ОТГ серед страхів у населення — закриття закладів та скорочення персоналу, а ще острах опинитися на задвірках у адміністративного центру. У Присиваській сільській ОТГ такі побоювання відпали з перших днів господарювання в новому статусі. Бюджетні заклади не тільки не закрили, а завдяки зусиллям ОТГ отримали нове життя, на що місцеві жителі вже й не сподівалися останні пару десятків років. Молода громада не втрачала часу на «розкачку» в перехідний період — щойно прийшли кошти та нові повноваження, взялися освоювати. Звісно, за рік зрушити те, що ледь жевріло десятиліттями безгрошів’я та апатії, неможливо. Однак дружними зусиллями місцевої влади та громади населені пункти 4 сільських рад , що увійшли до ОТГ, — Григорівської, Іванівської, Павлівської та Строганівської — нарешті ожили, переповідають селяни. Люди почали повертатися в будинки, які донедавна стояли пусткою. Загальна чисельність населення 5 тисяч — звичайно, суто статистична, адже чимало сельчан виїхали в міста або подалися на заробітки. Бюджет громади істотно виріс, а отже, з’явилася можливість взятися за проблеми, які давно відкладалися. Нині у громади є своя розроблена стратегія розвитку, налагоджена тісна співпраця з міжнародними донорськими організаціями та вже запроваджено чимало важливих для ОТГ проектів. Під час обмінів досвідом тут демонструють, як змінюються сільські заклади освіти, охорони здоров’я, як активно бере участь у реформах сільська громада і що думають самі селяни про ефективність змін. Активна молодь, власний ресурсний центр, розвиток місцевих ініціатив, дорадчі ради — це якраз ознака того, що з селянами різного віку та верств населення радяться в усьому, що стосується спільного життя.
Учасники навчального візиту до ОТГ (на фото) представників органів місцевого самоврядування та виконавчої влади Великолепетиського та Нижньосірогозького районів (в яких не створено наразі жодної ОТГ), який відбувся в рамках програми «Маршрути успіхів» та організований регіональним відділенням АМУ, мали нагоду поспілкуватися зі старостами та керівниками бюджетних установ. Вони й дали оцінку ефективності роботи ОТГ. Ознайомилися й з об’єктами соціальної інфраструктури, темпами стрімкого економічного зростання громади, основними джерелами наповнення місцевого бюджету, досвідом роботи комунальних підприємств. Голова ОТГ Сергій Кліщевський та його заступник Таміла Зозулінська розповіли про пріоритети та преференції, нові повноваження, про вже реалізоване та про плани на перспективу. Йшлося, зокрема, про інвестиційні проекти та освоєння коштів численних проектів. Вразило, що вже зараз в селах на Присивашші працює 40 садиб зеленого туризму. Навіть у глибинці сьогодні вже не розбирають та не продають хати. Навпаки, населення почало поступово прибувати. Це помітно й по кількості молодих сімей, дітей у школах та дитсадках. До речі, ОТГ завбачливо зберегла всі заклади соціально-культурного призначення та збагачує їх матеріально-технічну базу. Зрештою, ніхто «не тягне ковдру на себе», чого так бояться при створенні ОТГ. Тут комплексно та збалансовано
розвивають усі села громади. З’явилися і нові бюджетоутворюючі підприємства. Великі надії покладаються на розвиток вітрової енергетики. Вже найближчим часом на Присивашші виросте до 80 потужних вітряків. У селян є перспектива пройти відповідну підготовку та отримати постійну роботу. Таким чином уже народжується конкуренція на місцевому ринку праці, а отже, сільгосппідприємствам, ОТГ потрібно подбати про достойну оплату праці, аби зберегти кадри, приміром комунальників, сезонних робітників.
Щодо нарощування можливостей місцевого бюджету сільський голова наголосив, що до об’єднання сумарно бюджети 4 сільрад складали 5,1 млн грн. Нині ж вони виросли в 6 разів. І це далеко не межа, запевняє Сергій Кліщевський. На території працює інспектор з праці. Серед ноу-хау ОТГ — запроваджений місцевий податок на благоустрій — 7 грн. з двору та 50 грн. з юрособи на місяць у кожному селі. Його сплата гарантує вивезення комунальним підприємством ТПВ, окреме відсортування скла. З’явився і власний пожежний автомобіль, для артезіанських свердловин придбали частотники. На 200 тис. грн. відремонтували Павлівський дитсадок. Стільки ж витратили на заміну вікон та дверей у Іванівській школі. Серед модернізованих об’єктів — модульна котельня в Григорівці, ремонти покрівель та спортивних залів у Іванівці, Строганівці та Павлівці, встановлення спортивних майданчиків у Іванівці, Павлівці та Григорівці. Приводом гордості є й сучасне футбольне поле зі штучним покриттям. І все це — за рік! Гроші є, наголошує Сергій Кліщевський спеціально для тих, хто звик все списувати на брак фінансів. Одна біда — гостро бракує кадрів, це для тих, хто боїться, що зі створенням ОТГ хтось втратить роботу або піде під скорочення… 50% працівників сільради перейшли сюди з інших сіл ОТГ.
Виконувачі обов’язків старости Іванівської сільради Тетяна Панкіна, Строганівської — Світлана Загороднюк, Павлівської — Анатолій Андрієвський та представники педагогічного колективу Павлівської ЗОШ та дитячого садочка, які відвідали гості, розповіли, які живеться однією сім’єю. «Вже півтора року минуло, як була створена саме наша громада. Йшли ми до цього дуже важко, — ділиться роздумами Анатолій Андрієвський. — Але, дивлячись на те, які позитивні зміни відбулися, навіть на прикладі села Павлівка, це об’єднання треба було зробити набагато раніше. При моєму керівництві 4—5 років тому було просто неможливо провести ремонтні роботи, не те щоб щось побудувати. Тепер же, за цей невеликий період, відремонтували дитячий садочок, спортивний зал, повністю замінили покрівлю школи, побудували дитячий майданчик, замінили обладнання на свердловинах водопостачання. Іще дуже багато всього, що й не перерахувати і про що могли тільки мріяти. Якщо ж просто сидіти та проїдати гроші, то такого розвитку не добитися. Необхідно залучати інвесторів, вчитися рахувати і жити справді за новими мірками».
Нагадаємо, що Присиваська ОТГ стала широко відома українцям завдяки участі в численних національних проектах, пов’язаних з розвитком сільського зеленого туризму та дякуючи унікальному рожевому Лемурійському озеру, за властивостями ідентичному Мертвому морю. Саме воно відкриває неабиякий потенціал для ОТГ. Щосезону сюди стікаються тисячі відпочивальників, яким ще належатиме створити якісні умови для відпочинку.
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал