Більше газу добуватимуть на Херсонщині
Після довготривалої, майже семирічної перерви на Стрілковському газовому родовищі (Херсонщина) знову бурять свердловину. Причому не у відкритому морі, а на Арабатській стрілці – либонь, так об’єкт легше захищати від зазіхань російських окупантів з боку Криму. Очільник НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв на своїй сторінці у Фейсбук зазначив, що роботи веде вітчизняне підприємство «Українська сервісна бурова компанія» за технічного сприяння фірми Weatherford (CША), яка забезпечує геофізичні дослідження. Вартість четвертої за рахунком берегової свердловини на родовищі, яке освоюється ще з 1976 року, складає близько 65 мільйонів гривень.
За її допомогою сподіваються ліквідувати дефіцит голубого палива у чотирьох селах Арабатської стрілки й Генічеську, куди воно надходить з свердловин. Але тут є певні технічні проблеми, бо той дефіцит – явище дуже не стабільне.
Голова правління акціонерного товариства «Херсонгаз» Альберт Зангієв нагадує: «Влітку обсяги споживання газу з Стрілковського родовища у Генічеському районі сягають близько 70 тисяч кубометрів на добу, а взимку, у сильні морози, доходять до 120 тисяч кубометрів. Існуючих потужностей у пік споживання не вистачало, тиск у трубопроводах різко знижувався, й автоматика взагалі відключала систему. Сподіваюся, із введенням в роботу додаткової свердловини про перебої можна буде забути. Та влітку видобування газу доведеться зменшувати, регулюючи обладнання».
Свого часу «літній» надлишок голубого палива зі Стрілковського родовища надходив до сховища у Джанкойському районі Криму. І там чекав свого часу до осені, коли виникала потреба у тому, аби його закачувати до мережі. Та в 2014 році після захоплення АРК Росією сховище виявилося фізично недоступним для України. Тож якийсь час надлишковий газ просто спалювали. Із збільшенням потужностей свердловин знову постає питання, куди подіти той надлишок. Адже окремого сховища для нього протягом останніх семи років так і не збудували, газопровід для «закільцювання» локальних мереж Генічеського району із національною газотранспортною системою держави також не проклали. Звісно, витратити 65 мільйонів гривень на нову свердловину дешевше, ніж 800 мільйонів на газопровід. А що думає про це лідер місцевої громади?
— На наради, де обговорювали тему буріння нової свердловини, мене особисто не запрошували. Та можу стверджувати6 особливої потреби у значних обсягах голубого палива район зараз не відчуває. Споживання газу у Генічеську й селах на Арабатці не збільшується, а поступово падає. Адже він дорогий, і його намагаються всіляко економити. І приватне житло, і комунальні об’єкти соціальної сфери переводять на обігрів електрикою чи твердим паливом, — розмірковує голова Генічеьскої райради Андрій Євстратов. – Тим не менш, зайвою додаткова свердловина на Стрілковському родовищі не буде. По-перше, від неї піде рентна плата у бюджет. А по-друге, принаймні частину старих свердловин рано чи пізно доведеться виводити з експлуатації і тампонувати, от резервні потужності й стануть у нагоді для стабілізації споживання енергоресурсу у пік холодів.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал