Бюджетної хвороби у Херсоні петиції не вилікують
У Херсоні збирають підписи під електронною петицією, оприлюдненої на офіційному сайті міськради. Її автори – діабетики першого типу та члени їх родин, котрі просять муніципальну владу включити до бюджету витрати не тільки власне на інсулін, а й на, так би мовити, обслуговування невиліковної хвороби. Це придбання одноразових шприців для щоденних ін’єкцій, тестових систем для експрес-діагностики, а головне – сенсорів для вимірювання рівню цукру в крові, що дозволяють уникнути щоденних болючих проколювань пальців (така процедура для дітлахів особливо докучлива). Інсулінозалежні городяни виступають однозначно за таку ініціативу: адже їхні витрати на хворобу можуть сягати від 1,5-2 тисячі до 5-7 тисяч гривень на місяць. Що є важким тягарем для бюджету середньостатистичної херсонської родини. Однак експерти від медицини зауважують: воно і непогано було б, та де грошей настачитися?
— Я б петицію підтримав. Адже третина від тієї кількості мешканців Херсонщини, котрі є інсулінозалежними, живуть саме в обласному центрі, і для них вона важлива, — коментує директор Департаменту охорони здоров’я Херсонської облдержадміністрації Віктор Короленко. – Та по-перше, непросто підрахувати, скільки саме коштів потрібно для кожного хворого. Набір препаратів та «допоміжного» обладнання є індивідуальним – схем лікування існує близько сорока. Одне можна сказати упевнено: нинішнього року, як і попереднього, держава недофінансувала придбання інсулінів для хворих на діабет першого типу десь на третину. Тож дефіцит знову доведеться відшкодовувати коштами місцевих скарбничок. Добре було б, якби грошей на ліки сповна вистачило!
— У Херсоні ще позаторік прийняли муніципальну програму допомоги інсулінозалежним людям. Але потреби в її запуску не було, оскільки державний бюджет покривав витрати на ліки. Минулого року для купівлі інсуліну діабетикам місто асигнувало 2,4 мільйони гривень. На поточний рік бюджет ще не затвердили, але в ньому також передбачено кошти на такі препарати з розрахунку 1,2 мільйони гривень щомісяця – до 1 квітня, коли фінансування таких закупівель має перебрати на себе Національна служба здоров’я. Щодо купівлі обладнання, про яке йдеться в електронній петиції, то тут все залежить від депутатів міськради: чи зможуть вони відшукати потрібну суму в бюджеті, — зазначила начальник міського управління охорони здоров’я Світлана Межерицька.
Фінансування медицини для Херсона взагалі тема болюча. Кількість ліжок у лікарнях задля економії бюджетних коштів постійно скорочують, закривають відділення і цілі поліклініки. Із превеликими труднощами щороку «нашкрібають» кошти на ліки й медичні послуги для пільговиків – людей з інвалідністю, ветеранів та учасників бойових дій, і так далі. Вони, до речі, у обласному центрі суттєво чисельніші, ніж діабетики. І право на петиції у них також ніхто не відбирав. Проблема в усіх однаково хронічна, як хвороба: потреб у недужих значно більше, ніж коштів у громади. Тож скільки б їх не ділили, на всіх не вистачить.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал