Чому молодшають на Херсонщині інфаркти та інсульти

Завідувач консультативно-діагностичним відділенням Херсонського обласного кардіоцентру Олег Москаленко
Ціна доступних задоволень
Слухаючи застереження лікарів чи розповіді знайомих про те, як хтось помер через інфаркт чи інсульт, юнаки та дівчата на Херсонщині лише знизують плечима. Мовляв, нам ще до потрапляння в групу ризику далеко, і боятися немає чого. А дарма. Адже серцево-судинні хвороби у нас невпинно «молодшають». Скажімо, до обласного кардіоцентру з інфарктом міокарду потрапив 28-річний молодик з цілком благополучної родини у Високопільському районі Херсонщини – його просто підвів спосіб життя. Та так, що з того світу ледве витягли, бо за одним інфарктом ще й другий наспів!
— Прогулюючись містом, нерідко спостерігаю, як компанії 15-16 річних підлітків під цигарку вживають алкоголь, та ще «присмачують» його енергетичними напоями. Для фахівця то картина жахлива: адже у складі енергетиків є кофеїн – потужний стимулятор серцево-судинної системи. Зловживання такими напоями, ще й на додачу до тютюну й спиртного помітно перевантажує серце. А це – передвісник гіпертонічного кризу й тахікардії, — пояснює завідувач консультативно-діагностичним відділенням обласного кардіоцентру, головний експерт з кардіології Департаменту здоров’я Херсонської облдержадміністрації Олег Москаленко.
Звичні задоволення, на кшталт тієї ж цигарки, здаються дешевими та доступними. Але хлопцям та дівчатам, котрі починають затягуватися ще в перервах між шкільними уроками, варто знати простий висновок фахівців: палиш – викреслюй з життя п’ятнадцять років. І навпаки, повернення до здорового способу життя спроможне творити справжні дива. До кардіологічного центру свого часу потрапив з інфарктом 78-річний пенсіонер з інфарктом. Пройшов курс лікування, порадився з медиками, і взявся за розум: кинув палити, вчасно приймає ліки, уникає стресів. І от минуло вже вісім років, а пацієнт у свої 86 досі фізично активний, та й інтелект у нього працює – дай боже кожному.
Бути здоровим – вигідно. За кордоном
Досвідчений кардіолог Олег Москаленко пригадує страшні статистичні викладки: тільки впродовж першого півріччя нинішнього року на Херсонщині з 7960 померлих 4920 покинули цей світ саме через серцево-судинні хвороби. З них у 587 забрав життя інсульт, у 362 – інфаркт міокарду, або гостра серцева недостатність. І ця сумна тенденція характерна для населення всієї планети, де в середньому понад шістдесят відсотків усіх смертей припадають на хвороби серцево-судинної системи. Звичайно, у розвинутих країнах за рахунок кращої якості медичних послуг цей відсоток менший, а в державах із слабкою економікою, як-от Україна – більший. Але слід пам’ятати, що здоров’я пересічного громадянина від рівня медицини залежить всього на п’ятнадцять відсотків. Значно більше важить наше з вами усвідомлення важливості здорового способу життя. Та економічні важелі, на які натискає держава і бізнес заради його пропаганди.
Скажімо, у Великобританії ввели спеціальний податок на надмірний вміст цукру у напоях, аби споживачі не купували занадто калорійні «шипучки», що провокують діабет. Роботодавці багатьох західних країн сплачують персоналу премії за втрату зайвих кілограмів на талії, відмову від паління й алкоголю. Їм це також вигідно: чим міцніше здоров’я працівника, тим менше він хворіє і більше сил віддає виконанню посадових обов’язків тощо. Подекуди й страхові компанії знижують внески за страхування життя для тих, хто його собі сам не псує. Але такого, на жаль, поки немає в Україні. Зате реклама наркотиків – на фасадах кожного будинку, а заманливі ролики про диво-пиво та горілку крутять по телевізору щовечора. Причому по будь-яких вітчизняних каналах. Чим це закінчується – дивись наведену вище статистику смертності.
29 вересня – Всесвітній день серця. Це аж ніяк не свято у звичному розумінні слова. А лише нагадування для кожного: ваше здоров’я залежить насамперед від вас самих. І вашого розуміння, як треба жити, аби ще замолоду не перетворити серце на «зношену ганчірку». Нехай воно б’ється ще довго-довго.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал