Чи є для херсонців життя на карантині?
Коронавірус COVID-19 на Херсонщині ще не виявляли. Але після оголошення карантину у нас – тиха паніка. До того ж, зовсім не через загрозу здоров’ю: педагоги переживають через загрозу зриву навчального процесу, власники розважальних закладів та «храмів культури» — через очікування великих збитків.
Навчання – тільки дистанційне
— Згідно рішення міської комісії з ТБ та НС, школи, дитсадки, спортивні та музичні школи, позашкільні заклади закриваються на карантин з 12 березня по 3 квітня. Надійшов з цього приводу і відповідний лист Міністерства освіти і науки України. «Коронавірусний» карантин нинішнього року вже другий за рахунком – до того був ще й «грипозний». І це непокоїть: учням може бути тяжко «наздоганяти» пропуски занять. Тому робимо акцент на дистанційному навчанні, особливо для учнів випускних класів. Вчителі їх консультуватимуть телефоном або через Вайбер та інші сучасні засоби комунікації. Головний акцент – на предметах, за якими хлопці та дівчата будуть складати тести зовнішнього незалежного оцінювання знань, — ділиться планами начальник управління освіти Херсона Юрій Ніконов.
— Заняття у Херсонському державному університеті призупинені для всіх – студентів, на магістратурі та аспірантурі тощо. У ході спільної наради з деканами домовилися, що викладачі працюватимуть дистанційно – матеріали для вивчення вони будуть оприлюднювати на електронних сторінках кафедр і факультетів, контролюватимуть виконання учбових завдань. Ніяких концертів, конференцій чи семінарів у цей час також не плануємо. А спортивні змагання якщо й будуть, то без глядачів. В основному ж, у виші на період карантину мають перебувати тільки працівники господарських служб – бухгалтерії, охорони, тощо, — зазначив перший проректор ХДУ, професор Сергій Омельчук.
Очікуються збитки
— У нас саме планувалася дуже насичена програма – шість цікавих вистав! На них уже повністю розпродали квитки. Тепер через карантин переносимо їх на квітень. Якщо когось із глядачів зміна дат не влаштовує, гроші за квитки доведеться їм повертати. Хоча одразу зізнаюся: це буде важко. Адже отримані кошти зразу йдуть на рахунок, і з них оплачуємо комунальні послуги, — пояснює генеральний директор Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Куліша Олександр Книга. – Велика сцена до 3 квітня у нас не працюватиме, оскільки більше двохсот відвідувачів у карантин збирати не можна. Однак до послуг публіки малі сцени на 160 місць – сцена під дахом, кафе-театр. Та вони ситуації не врятують: збитки від простою великої сцени можуть сягнути трьохсот тисяч гривень і більше.
— Можу запевнити, що в обласній науковій бібліотеці імені Олеся Гончара жодна акція через карантин не відміняється. Адже збирати понад дві сотні учасників на них ми й не планували. Тож буде і всеукраїнська конференція працівників книгозбірень, і семінар для педагогів Каховського й Генічеського районів, і зустріч з проблем авторського права, і багато чого іншого. Робочий графік змінюється хіба що для чергової прибиральниці – їй доведеться частіше обробляти меблі й підлогу дезинфікуючими засобами, — наголошує директор «гончарівки» Надія Коротун. – Можливо, ще організуємо просвітницькі акції на базі нашого відділу медичної літератури. Можна й вимірювання температури працівників та відвідувачів організувати: інфрачервоний термометр маємо.
Карантин – не панацея. Але…
Звісно, карантин – не панацея. Практика показує, що жодну країну світу він від епідемії коронавірусу не врятував. Але можливість уникнути скупчень людей, і їх безпечна поведінка дозволяє, принаймні, зменшити масштаби розповсюдження інфекції. Тому в багатьох країнах за ігнорування карантинних норм передбачили дуже жорстку відповідальність. Приміром, у Китаї – аж до розстрілу, у Ізраїлі – до семи років позбавлення волі. В Україні за порушення санітарних правил також можна «сісти» на три роки. Але дорослою людиною повинен керувати не страх покарання, а усвідомлення ризику, й намагання зробити все для збереження свого життя й життів рідних, близьких, земляків. Це означає: не тинятися без нагальної потреби пожвавленими вулицями й торгово-розважальними центрами, уникати переповнених салонів громадського транспорту, не тинятися по генделиках, за виявлення симптомів зараження звертатися до лікаря. Все просто, еге ж?
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал