Чи вплине карантин на кількість розлучень?
І поки карантин не розлучить вас…
2020 рік може стати рекордним за кількістю розлучень у світі. Все через коронавірусний карантин — форс-мажор, до якого неможливо підготуватися. Чи позначилася пандемія COVID-19 на міцності українських сімей і чи не буде в нас спалаху розірвань шлюбу — тему вивчала кореспондентка «Нового дня».
Вже за два місяці епідемії коронавірусу в Китаї сторінки відомих світових видань зарясніли заголовками на кшталт «У Піднебесній шквал розлучень», «Карантин руйнує сім’ї» тощо. Тільки в одній провінції Сичуань, що на південному заході країни, за згаданий період шлюби розірвали 300 пар. Місцевий менеджер з реєстрації шлюбів Лу Шіцзюнь зазначив, що ці показники значно вищі за докарантинні. А в одному з РАЦСів у провінсії Шенсі кількість заяв на розлучення досягла 14 на день. Це максимум, який установа у змозі обробити. Відтак, в окремих населених пунктах дійшло до встановлення лімітів на антишлюбні заяви.
У мусульманській Туреччині з початку карантину розлучення стали реєструвати у чотири рази частіше, ніж у січні. Адвокат Енгіна Кара, до офісу якого надходять такі заяви, пояснює ситуацію введенням жорсткого режиму самоізоляції. Така ситуація відчувається у всіх країнах, де вдалися до вимушених обмежень, аби зупинити епідемію COVID-19 чи попередити її. Як з’ясувалося, найближчі одне одному люди, котрі мріяли до кінця життя бути поряд, до цього виявилися не готовими. Одна справа скучати за половинкою на роботі, інша — коли половинка безперервно перед очима. Та ще й «пиляє»: немає робити, закінчилися гроші, і взагалі — чіпляється за кожну дрібницю. І втекти від скандалу нікуди. Вигул собаки і похід за продуктами до найближчого магазину не рятують…
Цікаво, що в Україні з початку карантину статистика розлучень не лише не збільшилася, а й подекуди зменшилася. Приміром, на Херсонщині за цей період шлюб розірвали 63 пари. Втім, фахівці радять не поспішати з висновками. Ситуацію пояснюють тим, що на час припинення роботи громадського транспорту люди просто не мали змоги дістатися ДРАЦСу, щоб подати заяву. Тож шквал розлучень в Україні може припасти на літо. До речі, за законом шлюб розривається не раніше, ніж через місяць після подання заяви — дається час «на подумати».
Про те, як карантин позначився на психологічному кліматі сімей, може свідчити статистика домашнього насильства. І якщо в Нацполіції стверджують, що вона суттєво не змінилася, то в Офісі ООН Жінки в Україні б’ють на сполох. Тут наводять інші дані: за час карантину кількість дзвінків на гарячу лінію організації збільшилася на 30%. Про глобальний спалах побутової тиранії вже вголос заявили у Великобританії, де кількість вбивств жінок благовірними зросла втричі. Ситуація з домашнім насильством у бік погіршення змінилася й у Франції, Італії та Іспанії.
На Херсонщині в період з 12 березня по 19 травня на лінію 102 надійшло 3778 викликів про домашнє насильство. Складено 994 адмінматеріали і відкрито 76 кримінальних проваджень (статті різні — від побиття до згвалтування). Але це лише офіційна статистика. Скільки жертв до поліції не звернулися через страх або власну безпечність, не відомо.
Сімейний психолог Ірина Лук’яненко, яка вже майже 20 років працює з подружжями, не приховує, що більшість звернень останнім часом пов’язані зі страхом перед епідемією або проблемами, які виникли у відносинах під час карантину. Так звана коронакриза торкнулася всіх сфер життя, зокрема й сім’ї. За словами фахівця, подружжя сваряться не так через сам карантин, як через небажання дати простір партнеру. Пандемічні обмеження просто загострили проблему, яка сиділа десь глибоко.
— Кохання і близькість — теж випробування. Як виявилося, не всі до нього готові. Рекомендую під час самоізоляції організувати розпорядок дня, де буде місце для душі, тіла і розуму. Для розуму — читання, розвиток професійних знань, можливо, опануванням нового фаху чи хобі. Для тіла — фізкультура. Є ж маса відеоуроків, можна зайнятися йогою, дихальною гімнастикою, корисною для кожного. Для душі — музика, хороші сімейні фільми, комедії, старі добрі настільні ігри і т. д. А уникнути конфліктів легко — треба, щоб у кожного члена родини був особистий простір, який не можна порушувати. І, повірте, це можливо навіть у маленькій квартирі, — зазначила Ірина Лук’яненко.
Поняття розлучення, як і шлюбу, породило масу афоризмів. Розлучення як ампутація: ти залишаєшся живий, але тебе стає менше — сказала Маргарет Етвуд. Розлучення відбуваються на небесах — писав Оскар Уайльд. У будь-якому разі, розірвання пут Гіменея — це рішення двох, хоча буває й по-іншому. Головне, щоб потім не довелося шкодувати. Бо карантин завершиться, і життя повернеться на круги своя, а згасле родинне вогнище вже не запалити…
Марина САВЧЕНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал