Чи врятують на Херсонщині залишки козацької Січі?
Вже з квітня на Херсонщині розпочнеться сезон археологічних розкопок. Науковці національного заповідника «Хортиця» разом із волонтерами планують здійснити три експедиції на Камянську Січ у Бериславському районі нашої області, аби продовжити вивчення та встановлення меж старовинного козацького цвинтаря. Адже він зараз – практично «терра інкогніта», бо від нього мало що залишилося. Ще наприкінці дев’ятнадцятого сторіччя відомий історик Дмитро Яворницький знайшов тут лише чотири козацькі хрести, три з яких виявилися розбитими. По тому на цьому клаптику землі не дуже обізнані у його призначенні селяни вирощували фруктові сади й виноградники. А відтак, через обробіток землі «розмилися» навіть обриси могил.
Завідуючий сектором «Кам’янська Січ» Національного заповідника «Хортиця» Андрій Лопушинський каже, що на козацькому цвинтарі може бути близько сотні поховань доблесних січовиків. Але його дослідження необхідно прискорити, бо й залишкам об’єкту загрожує руйнування. Після будівництва Каховського водосховища на дні рукотворного моря опинилася чи не половина території історичної пам’ятки. Тепер берегові кручі не затоплюються, але їх знищує вітрова ерозія. І вони поступово осипаються – протидіяти цьому науковці не в змозі.
— Національний заповідник «Хортиця» опікується Кам’янської Січчю, але жодних господарських робіт там не веде. Адже землі в її межах заповіднику не передавалися – обласна влада була проти такої пропозиції. Тож як користувач земель, вона повинна вжити дієвих заходів проти руйнування пам’ятки, оплативши укріплення найбільш вразливої ділянки берега протяжністю у півкілометра. Наскільки мені відомо, кілька років тому таку пропозицію обговорювали, але далі обговорення справа так і не зрушила, — із прикрістю згадує Андрій Лопушинський.
— Розробка проекту благоустрою історичної пам’ятки стартувала ще наприкінці 2018 року, — підтверджує начальник тодішнього управління культури, а нині офіційно безробітна Світлана Думинська. – Він передбачав не тільки укріплення берегу, а й будівництво хостелу й санітарних зручностей для відвідувачів. Була й ідея стосовно зведення причалу для прийому пасажирських суден із гостями. Та на питанні виділення асигнувань з обласного бюджету все так і заглухло. А потім на Херсонщині змінився склад облдержадміністрації, управління культури вкотре реформували, і про Камянську Січ в «Білому домі» навіть згадувати перестали.
За дуже приблизними і швидше заниженими підрахунками, лише проект берегоукріплення Камянської Січі може обійтися у чверть мільйона гривень. А власне роботи – понад десять мільйонів. Та оплачувати й виконувати їх однаково доведеться. Якщо, звісно, ми не хочемо позбутися знакового об’єкту, який є невід’ємною частиною історії краю, місцем проведення численних пам’ятних заходів, а також паломництва краєзнавців і туристів.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал