«Демонтаж» децентралізації: повертається владна вертикаль…
Органи місцевого самоврядування, в тому числі Херсонщини обурені тим, які зміни Конституції тишком-нишком готуються до прийняття. Про це майорить стрічка у Фейсбуці. Лідери територіальних громад заявляють, що під виглядом децентралізації повертається жорстка владна централізована вертикаль.
«Асоціація міст України сподівається на доопрацювання проєкту змін до Конституції щодо децентралізації влади у ході розгляду в парламенті, – пише голова першої створеної на Херсонщині Кочубеївської сільської ОТГ Іван Дударь. – Інакше під егідою децентралізації Україна ризикує отримати владну вертикаль старого зразка замість європейських інституцій місцевої демократії. АМУ публічно висловила стурбованість закритістю процесу його підготовки, адже до розробки законопроєкту не були залучені представники органів місцевого самоврядування та їх асоціації, а також представники громадянського суспільства».
Нагадаємо, що Президент 13 грудня вніс як першочерговий проєкт Закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)». Єдиний офіційний захід, на який було запрошено представників асоціацій місцевого самоврядування, відбувся 23 жовтня і був присвячений презентації концепції змін до Конституції. Однак висловлені зауваження не врахували. Остаточний же текст змін до Конституції став відомий лише після оприлюднення на сайті парламенту.
Йдеться про відродження старої ідеї загального прокурорського нагляду, але під «новою вивіскою» префектів. Скорочення терміну повноважень місцевих обранців, що представники громад називають грубим порушенням рівності форм народовладдя. Так пропонується скоротити строки повноважень місцевих рад та голів громад з 5 до 4 років. При цьому строки повноважень Президента та Парламенту залишаються 5 років. Виходить, що на національному рівні виборні особи отримують більше часового, організаційного та фінансового ресурсів для реалізації своїх завдань, ніж на місцевому. Міста Київ та Севастополь більше не розглядаються як окремі адмінтеродиниці, що знаходяться поза відповідно областю та АРК, мають особливості держуправління та місцевого самоврядування, хоча мають об’єктивні передумови для такого спеціального статусу.
Ліквідовується й поняття міст обласного значення. Система адмінтерустрою передбачає обов’язкові 3 рівні: усі міста входять до складу округів, усі округи – до складу областей. Такі зміни виглядають вкрай суперечливими, оскільки громади матимуть значні відмінності за чисельністю населення. Це призведе до диспропорцій та нелогічностей при організації влади на рівні округів та областей.
Маніпуляції відбуваються й з терміном «громада». В одній із інтерпретацій у «громаду» зведено одночасно і жителів однієї місцевої спільноти, і адміністративну територію. Відбуватиметься й послаблення сільських, селищних та міських голів. У змінах відсутні повноваження нових голів громад щодо головування на засіданнях місцевих рад та очолювання виконавчого органу ради…
Ксенія АЛІСОВА.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал