Децентралізаційна «лихоманка»
Найбільше полемізують про об’єднання там, де не створили ще жодної ОТГ
Останньою з версій Перспективного плану формування територій громад Херсонщини, яка отримала високу оцінку за якістю підготовки на рівні Кабміну, у Новотроїцькому районі передбачається створити 4 ОТГ: Новотроїцьку та Сиваську селищні та Чкалівську і Громівську сільські.
Осягнути неосяжне
Натомість принципово іншу конфігурацію ОТГ у форматі «один район — одна громада» лобіює голова райдержадміністрації Наталія Солтановська. За дивовижним збігом її думки поділяє й народний депутат від цього виборчого округу Володимир Іванов. Про це нам розповіли в очікуванні зустрічі жителів Новомиколаївки з головою облдержадміністрації Юрієм Гусєвим сільські та селищні голови. Зокрема, тих громад, які мали б стати адмінцентрами новостворених ОТГ, а також керівники крупних бюджетоутворюючих аграрних підприємств району. Дехто з пересторогою ставиться до такої раптової заповзятливої зацікавленості питаннями децентралізації у їхньому районі нардепа, якого до цього, з їхніх слів, навіть в очі не бачили в громадах, передусім — у селах. До Новомиколаївки ж за останній місяць він навідався вже вдруге. Під виглядом «вивчити думку» нардеп не приховує, що йому видається найдоцільнішим саме формат залишити район однією громадою. І думка місцевих жителів, на його переконання, тут не є визначальною — все вирішуватиметься вище. Попри те, що Новотроїцький район є одним із найбільших в області, і об’єднати докупи 44 населених пункти — надто самовпевнено та ризиковано. Амбітне переконання в тому, що це сприятиме нібито покращенню якості послуг і їх наближенню до людей, — цілковита утопія, стверджують сільські та селищні голови. Замість спроможності та створення комфортних умов для жителів громади намагання осягнути неосяжне тільки нашкодить, переконана й новотроїцький селищний голова Наталія Пінчук. Аргументи — великі відстані, погані дороги, недостатнє сполучення, здебільшого вкрай занедбаний стан інфраструктури тощо.
Пересидіти реформу не вдалося
Ми прибули на місце зустрічі, щойно місцеві жителі Новомиколаївки почали сходитися на площу перед сільрадою, аби відстояти свою точку зору щодо головної реформи. Відтак, встигли почути від людей різні, подеколи полярно протилежні думки щодо об’єднання на теренах району. Нагадаємо, що ще восени минулого року депутати Новомиколаївської сільради прийняли рішення про приєднання села до Присиваської сільської ОТГ Чаплинського району, з якою межує. Місцевим жителям, представникам депутатського корпусу, котрі схвалювали таку ідею, імпонували незаперечні успіхи, досягнуті сусідами в стрімкому розвитку малих сіл: ремонти закладів соціально-культурного призначення та доріг, облаштування нових об’єктів, які покращують медичні, освітні, адміністративні послуги населенню. Розвивають тут і туристичну галузь, спортивну сферу, беруть участь у численних грантових проектах, освітлюють вулиці, купують нову комунальну техніку, забезпечують надійне водопостачання. Поки хтось цікавився змінами та досліджував переваги децентралізації, у Новотроїцькому районі до неї ніяк не доходили руки. Тут уперто прагнули пересидіти реформи. Дехто цього й не приховує. Поки в своєму районі процес децентралізації стояв на гальмах, у новомиколаївців виникла ідея піти іншим шляхом — приєднатися до вже діючої ОТГ. Бо ж з кожним днем, що наближає до завершення етап добровільності запровадження адмінтерреформи, міцнішає усвідомлення незворотності змін. До сусідів погодилися приєднатися не тільки Новомиколаївська сільрада, а й Чумацькошляхівська цього ж району — до Тавричанської ОТГ Каховського району. І теж з величезними скандалами, інтригами та навіть перекриттям траси. Тож саме цими селами невипадково почали поширювати плітки, що «чужинцям» від них нібито потрібні тільки земля та гроші. А в них, мовляв, все одно позакривають школи, садки та медзаклади, а працівників поскорочують.
Так набридли ці злидні…
«Насправді ж ми прагнемо іншого, — аргументувала новомиколаївський сільський голова Надія Ющук, — безгрошів’я стримує розвиток населених пунктів, які не є частиною ОТГ. Так тривало десятиліттями, коли нас тримали на голодному пайку, тобто фінансували за залишковим принципом, а коштів місцевого бюджету не вистачало зводити кінці з кінцями. Це призвело до того, що села занепадають, страждає соціальна сфера. Ми й так втратили стільки часу, який би могли використати на розвиток, як сусіди!». Справді, тривалий час в аварійному стані тут перебуває будинок культури, вражає старезними громіздкими, неекономними опалювальними котлами місцева школа. Один її корпус взагалі закритий через аварійність. Суцільна біда і з дорогами. Місцеві мешканці бідкаються, що в селі не затримується молодь, бо, мовляв, ні роботи, ні дозвілля, ні перспектив. Одне слово — руїна, та й годі. Чимало селян давно опустили руки й не вірять, що колись ситуація зміниться на краще.
Відтак, під час зібрання опоненти вкотре пересварилися. Сільському голові та її попередниці голосно згадували всі прорахунки, запитували, де кошти, та звинувачували в тому, що їх село не розвивається. В перших лавах — говіркі пенсіонерки, які й слова нікому не давали вставити, і, здавалося, знали відповіді на всі запитання, які самі ж і ставили. Молодь, яка була наразі в меншості, просто стояла й спостерігала за словесними баталіями. По галасові було зрозуміло, що ніхто не хоче ніяких змін: «Залиште нас у спокої і так, як є. Нам нікого не треба, ми нікуди не підемо!». Щоправда, на запитання, чи повернуться у ваше село ваші ж онуки, гонорові жіночки в один голос затараторили: «Звісно, що ні, що їм тут робити в глухоті такій. У гості приїздять, а от залишатися ніхто не збирається». «А от у Григорівку (Присиваська ОТГ. — Авт.) молодь поступово повертається, люди хати купують, — аргументували їхні опонентки. — Села оживають, з’являються перспективи».
Селяни збуджено дискутували між собою, доходило до лайки і навіть штовханини. Кожен стояв на своєму й слухати нікого не хотів.
Не тільки гроші, а й відповідальність
«За час реформи ми дійсно багато надбали та зробили в кожному з сіл, — зазначає голова Присиваської ОТГ Сергій Кліщевський. — Статус ОТГ дійсно дав унікальні можливості та шанс відродити глибинку. Це не просто нові фінансові можливості, набагато ширші повноваження, підвищення добробуту на селі, а й відповідальність перед людьми, суворий контроль та дисципліна. Розвиток інфраструктури сіл, освітньої, медичної, культурної та спортивної сфер, покращення послуг та наближення їх до людей — все це наша спільна відповідальність. Тож приєднання до ОТГ нових громад — це шанс дати новий імпульс розвитку цим населеним пунктам, наростити та зміцнити потенціал нашої ОТГ, до чого ми реально прагнемо. Адже наша громада не тільки демонструє свою спроможність, а й належить до лідерів рейтингів економічного зростання серед сільських ОТГ України».
Нині Присиваська ОТГ схожа на великий вулик, в якому навіть взимку триває реконструкція будівель у адмінцентрі та старостатах під прозорі офіси, де передбачаються створення центру надання адміністративних послуг з віддаленими робочими місцями, кабінети старост та дільничного офіцера громади, а ще — сільські амбулаторії та фельдшерські пункти. Безліч проектів та багато вже втіленого радує громаду — відроджені будинки культури, збудовані футбольні та спортивні майданчики, ігрові містечки. І все це не тільки в адмінцентрі громади, а й в старостатах.
«Я вас почув…»
Після тривалого очікування голова облдержадміністрації Юрій Гусєв нарешті прибув на зібрання. У компанії з Наталією Солтановською та Володимиром Івановим, які мовчки стояли поруч, гість натрапив на невщухаючий шквал пристрастей, що підігрівався тими, хто наполягав залишити все, як є — тобто всі громади в межах свого району. Хто найбільше галасував, чуючи тільки себе, ймовірно, що і сам не усвідомлював, чого саме хоче і що об’єднання громад неминуче, який би формат не обрали. Ніякі пояснення губернатора про фінал добровільного об’єднання, про формульний підхід до формування громад з урахування всіх передбачених Кабміном складових вочевидь не цікавили «крикунів». Та в підсумку добряче вивели з себе очільника області, котрий намагався всіх закликати до конструктиву, щоб нарешті зрозуміти та почути різні думки мітингувальників.
Згуртувалися проти нав’язливої ідеї
Поки голова райдержадміністрації та народний депутат вибудовували спільну позицію та дії щодо того, як краще «децентралізувати» багатий та перспективний район, а вірніше, сконцентрувати його в одних руках, очільники органів місцевого самоврядування направили колективне звернення до Президента, Голови Верховної Ради, прем’єр-міністра, голови парламентського комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та голови облдержадміністрації щодо необхідності врахування думки громад при формуванні територій ОТГ Новотроїцького району. Звернення підписали голова райради Юрій Коцегубов, новотроїцький селищний голова Наталія Пінчук, сиваський селищний голова Віктор Батрановський, чкалівський сільський голова Володимир Сапрон та громівський сільський голова Сергій Ляшко, які заручилися також підтримкою своїх депутатських корпусів. Як стало відомо, їхню позицію цілком поділяють і чимало керівників великих аграрних підприємств. Усі вони висловлюють не тільки стурбованість позицією голови РДА та нардепа щодо утворення на теренах району однієї ОТГ, яка неприховано нав’язується, в тому числі через поширення дезінформації та популістських гасел для задоволення власних амбіцій перед місцевими виборами. Це дискредитує державну політику та саму реформу в очах жителів району, призведе до погіршення якості життя людей, йдеться у зверненні. «Ігноруючи думку громад та грубо втручаючись у наші самоврядні повноваження, сьогодні лобіюються питання щодо внесення змін до перспективного плану на користь створення однієї ОТГ. Це стагнація та шлях до занепаду, оскільки громади не матимуть достатньо фінансового ресурсу. Це призведе до погіршення надання послуг населенню, зробить їх недоступними. Ми переконані, що долю громад повинні вирішувати виключно їх жителі!..». Поділяє висловлені у зверненні думки і керівник ТОВ «Світанок», депутат обласної ради Сергій Максименко: «Я обома руками за те, що там написано, підписуюся під кожним словом колег. Ну неможливо щоразу кидатися з крайності в крайність, на догоду комусь кардинально міняти правила гри і кроїти той План формування територій громад під себе. Як можна ефективно утримати спроможною одну громаду на весь район, одночасно дотримавши інтересів жителів, скажімо, крайніх сіл, у яких відстань до адмінцентру за відсутності доріг та сполучення у кільканадцять разів перевищує не те, що допустимі норми, а взагалі здоровий глузд…».
Як вважають експерти…
Пропонуємо експертну думку щодо приєднання Новомиколаївської громади до діючої Присиваської ОТГ виконавчого директора Херсонського регіонального відділення Асоціації міст України Лариси Оленковської. «АМУ вважає нелегітимним втручання з боку керівництва Новотроїцької районної ради та Новотроїцької районної державної адміністрації у процес приєднання Новомиколаївської сільської ради Новотроїцького району до Присиваської об’єднаної територіальної громади, — зазначила вона. — Процедура приєднання відбувається у рамках чинного законодавства, з дотриманням методичних рекомендацій щодо оцінки рівня спроможності та забезпеченням надання якісних адміністративно-соціальних послуг громадянам».
Новомиколаївська сільська рада та Присиваська ОТГ повністю пройшли передбачені законодавством процедури приєднання, про що засвідчив позитивний висновок про відповідність їх рішень законодавству та Конституції України, який міститься в розпорядженні голови облдержадміністрації. Тож втручання в цей процес, поширення страшилок та пліток серед місцевого населення та підбурення його до дій громадянської непокори є не чим іншим, як намаганням втримати владу та й надалі гальмувати процес децентралізації, який є державним курсом. Відтак, незрозуміло, чому такі настрої підтримує народний депутат з пропрезидентської більшості? З публічних джерел стало відомо, що при попередній зустрічі з громадськістю в Новомиколаївці нардеп авторитетно (!) запропонував селянам «почати все з початку», не враховуючи ні вже прийнятого рішення громади про приєднання до Присиваської ОТГ, ні передбачених Перспективним планом формування територій громад чотирьох ОТГ в зазначеному районі. І звідки в однієї особи такі амбіції щось за когось «обнуляти» та володарювати?!
Ксенія АЛІСОВА.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал