Для захисту пам’ятників у Каховці вирішили створити організацію
Наразі подані документи на її реєстрацію.
Здійнятий міським головою Каховки Андрієм Дяченком галас щодо досі не декомунізованої «Легендарної тачанки» змусив небайдужих каховчан замислитись над долею цього відомого монумента. Вони вирішили об’єднатися в громадську організацію з метою збереження пам’ятників на території Каховщини і здійснення заходів з охорони природного середовища, благоустрою, озеленення парків, вулиць і кладовищ.
Головою організації на установчих зборах обрали заслуженого журналіста України Володимира Менисенка. Він розповів, що стати членами ГО вже зголосилося 45 чоловік. Після зборів були подані документи для реєстрації організації.
— Ми вже побували біля «Тачанки» і були обурені ставленням до пам’ятника, який колись служив візитівкою Каховки. Скрізь – купи сміття, на колись оксамитовому зеленому кургані стоїть високий засохлий бур’ян, видно глибокі сліди від автомобільних коліс. Відділом культури міськради досі не виконано припис обласної інспекції по охороні пам’яток історії та культури з встановлення там освітлення та відеоспостереження. І коли ж, нарешті, буде створено міську комісію з обстеження пам’ятника та прилеглої території? – обурений Володимир Менисенко.
За словами членів установчих зборів, вони також збираються зробити все для повернення на місцеву Набережну пам’ятника російському воєначальнику Міхаілу Фрунзе, демонтованого за вимогами декомунізаційного законодавства влітку 2019 року.
Нереалістичними ці наміри вважає представник Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук Богдан Короленко. За його словами, повернути пам’ятник Фрунзе на старе місце буде порушенням українського законодавства. А Кримінальним кодексом за подібні дії передбачене доволі суворе покарання – аж до конфіскації майна. Натомість в УІНП радять перейнятися долею цього пам’ятника в якості музейного експонату. І нагадують, що саме завдяки підтримки голови УІНП Антона Дробовича зараз вирішується питання збереження тієї ж «Тачанки» і створення на її місці музею монументальної пропаганди.
Також в УІНП припускають, що у новоствореної організації можуть виникнути проблеми й при її реєстрації. Пов’язані вони з запропонованою для неї назвою – «Каховський плацдарм». По-перше, ця назва пов’язана з подіями, що призвели до встановлення радянської влади в Україні, тобто, прямо підпадає під заборону декомунізаційного законодавства. А по-друге, організація з такою ж назвою вже існує. ГО «Творче об’єднання «Каховський плацдарм» була зареєстрована ще в 2007 році і навіть встигла провести кілька «вільних фестивалів вільних людей» у Новій Каховці і Каховці.
Олександр ПІТОЄВ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал