Допотопні скриньки, гастролери в білих кепі та виборчкоми… на газонах
Реалії виборів
Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА в Херсонській області під час прес-конференції у прес-клубі «Новий день» розповіли про результати дня голосування та поділилися враженнями від нинішньої парламентської виборчої кампанії. У 5 одномандатних округах вибори відбулись в умовах конкурентності. В останні дні вона набула гостро конфліктних форм у вигляді підпалу автівок, масового поширення чорного піару, судових позовів та заяв кандидатів у поліцію. Навіть у день тиші багато з них продовжували активно агітувати – відкрито та приховано. Місцеві комунальні служби не впоралися з такою кількістю агітації, якою були засмічені населені пункти.
У цілому ж голосування відбувалось у цілком демократичний спосіб, підкреслила експертка ОПОРИ Анастасія Супрун.
– Явка не дуже відрізнялась від попередніх позачергових виборів до парламенту, – зазначила вона. – По фіналу вона сягнула майже 44%.
Також спостерігачі говорили про неякісне формування складу ДВК, випадки агітації у день голосування поряд або безпосередньо на дільниці, присутність агітматеріалів на столах у членів деяких ДВК, поширювані смс-повідомлення із закликом «зробимо їх!» та «дякую за підтримку. Михайло Опанащенко».
Подеколи простежувалися невідповідність розмірів дільниць кількості виборців, нестача скриньок та кабінок для голосування, спроби голосувати без документів, що посвідчують особу, та поза кабінками. Розшарпаність скриньок для вкидання бюлетенів – окрема тема, адже члени виборчкомів, а це переважно жінки, мусили лагодити величезні бокси підручними засобами, скріплювати скотчем, щоб ті не розсипалися до завершення голосування. Такий собі імпровізований хенд-мейд фіксувався по багатьох дільницях. Експерти фіксували й маніпулювання членів дільничних виборчих комісій штампом «вибув», ставлячи його не навпроти того кандидата, який реально знявся з перегонів.
Сталося й кілька інцидентів, що містять ознаки кримінального правопорушення. У Херсоні виборці намагалися виносити бюлетені за межі дільниць. У Голій Пристані під ДВК жінку запідозрили у скуповуванні голосів. Працівники поліції виявили у неї перелік осіб з мобільними телефонами, що мали проголосувати за кандидата Рищука, зазначили спостерігачі.
Традиційно виборці були незадоволені тим, що їм не приходять запрошення й вони не знаходять себе в списку виборців. І якщо одні громадяни сприйняли цю прикрість спокійно, то інші здіймали скандал, навіть у присутності поліцейських.
У процесі голосування дільницями вешталися групи невідомих осіб без посвідчень, які слідкували за процесом біля приміщень та пересувалися організовано. Їх вирізняв «дрес-код» – однакові білі кепки.
Впродовж дня голосування до поліції надійшло 86 повідомлень про можливі порушення виборчого законодавства. Найбільша їх кількість пов’язана з незаконною агітацією – 37. За фактами з ознаками кримінальних правопорушень відкрито 9 проваджень: 5 – за повідомлення про замінування виборчих дільниць, 3 – за незаконне використання виборчого бюлетеня та 1 – за підкуп виборців.
Інформація про мінування ДВК, яка не підтвердилася, але внесла певний дисонанс у роботу комісій та відволікла працівників правоохоронних органів і МНС, надійшла щодо 3 виборчих дільниць у Білозерському районі та 2 дільниць у селищах Комишани та Приозерне.
Під час підрахунку голосів типовим порушенням було уточнення та дописування протоколів в приміщенні ОВК № 183 та №184. До протоколів було багато технічних зауважень, приміром, коли члени комісії неправильно вказували кількість скриньок. Люди не витримували такого напруження. Під час засідання ОВК № 184 тричі викликали «швидку». Одна з комісій округу №183 потрапила в серйозне ДТП. Традиційно є й суттєві зауваження до самих умов організації прийняття документації, вірніше – до їх відсутності. Зі слів комунікаційниці ГМ ОПОРА Катерини Пономаренко, члени комісій мусили сидіти в черзі посеред газонів. Адже перевтома та тіснява приміщень за такої спеки не витримує ніякої критики.
Олена АНТОНЕНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал