Другу експедицію на загибле судно організували рятувальники Херсонщини
На Тендрівську косу Чорного моря «переселилося» відділення підводного розмінування Аварійно-рятувального загону спецпризначення Головного управління ДС НС Херсонщини. Місія п’яти водолазів та судна забезпечення «Сніг» — вилучити й знешкодити боєприпаси, знайдені на ескадреному міноносці «Фрунзе». Військовий корабель, затонулий через бомбардування німецькою авіацією у другу світову війну, виявився справжньою скринькою Пандори. Міни, снаряди, ручні гранати й патрони з нього почали діставати ще минулого літа. Проте їх виявилося стільки, що за весь час робіт вдалося очистити лише палуби та каюти. І лише тепер дісталися трюмів, які знизу до верху заповнені такими самим «подаруночками». На додачу, там виявили ще й габаритні донні міні – вручну їх не піднімеш, тому доведеться застосовувати лебідки.
— Менше ніж за тиждень, і тільки з одного-єдиного трюму дістали 1005 одиниць боєприпасів, очистивши його на три чверті. А цих трюмів є ще кілька, тож роботи вистачить аж до початку сезону штормів, тобто до кінця серпня – початку вересня, — розмірковує начальник відділення підводного розмінування АРЗСП Ігор Соловйов. – Усе знайдене вивозиться на полігон для знешкодження. Ці роботи пов’язані із певною небезпекою, однак її рівень не надто високий. Адже міни й снаряди знаходяться у транспортному положенні, й не стоять на бойовому взводі.
До прийняття рішення про зачищення судна прихильники простих рішень пропонували не морочитися із виїмкою мін та снарядів, а просто підірвати їх у морі. Дешево, швидко і сердито! Але категорично проти такого методу висловилися науковці Чорноморського біосферного заповідника: вибух та ударна хвиля завдали б серйозної шкоди унікальній екосистемі Тендри, яка знаходиться під охороною. Тож довелося працювати інакше. Та обраний спосіб вилучення боєприпасів дозволить зберегти рештки ескадреного міноносця. Без свого смертоносного «начиння» судно, що спочиває на дні, стане справжньою принадою для драйверів. Адже за сім з лишком десятиріч, які минули після потоплення «Фрунзе» міноносець, що спочиває на дні, став прихистком для багатьох видів флори та фауни.
Водолази, котрі очищують його трюми, постійно бачать тут крабів, скатів-хвостоколів та дрібніших рибин. Борти судна заселила колонія мідій, що ними ласують хижі молюски-рапани. За цією картиною цікаво спостерігати, і охочі до такого споглядання напевне знайдуться: недарма ж біля популярних морських та океанських курортів навіть спеціально затоплюють старі судна, які виконують роль такого собі штучного рифу, приваблюючи водних мешканців і тих з відпочивальників, котрі обожнюють пірнати «на побачення» з ним . «Фрунзе» також може перетворитися на подібне місце паломництва — треба лишень зробити його безпечним.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал