Як повідомляє УП, міністерство фінансів планує з 1 березня 2025 року перевести українські лікарні на казначейські рахунки. Це стало відомо з проєкту Закону про Державний бюджет на 2025 рік. Тепер усі виплати медзакладам будуть надходити не на їхні банківські рахунки, а безпосередньо в держбюджет, а потім перераховуватися за призначенням, пише New Day.
Це рішення, як пояснює Міністерство фінансів, спрямоване на посилення контролю за використанням державних коштів. Казначейська система дозволяє зменшити ризики фінансових зловживань та підвищити прозорість розподілу державних коштів. Переведення лікарень на казначейські рахунки дозволить уряду більш ефективно контролювати витрати на охорону здоров’я, запобігаючи нецільовому використанню бюджетних коштів і забезпечуючи більш точне планування державних витрат.
Але такий хід Мінфіну має й негативні наслідки для автономії лікарень, закупівлі та виплати заробітних плат персоналу, наголошує членкиня Комітету ВРУ з питань здоров’я нації Ольга Стефанішина.
Таке рішення насправді розбиває всю структуру медичної реформи, оскільки основна її ціль полягала у незалежності лікарень від держави. Тобто лікарні є комунальними підприємствами, які мають можливості самостійно планувати свої витрати, бюджети, розраховуватися та отримати кошти в державних банках. Це не лише дає автономію, а й можливість залучати додаткові кошти та розпоряджатися ними”, – сказала Ольга Стефанішина.
Втрата автономії призведе до зниження гнучкості лікарень у вирішенні фінансових питань і значно сповільнить їхню здатність швидко реагувати на зміну потреб. Лікарні, які раніше мали можливість оперативно розраховуватися з постачальниками та закуповувати необхідні медикаменти та матеріали, тепер зіткнуться з новими адміністративними бар’єрами.
Незважаючи на обіцянки Мінфіну щодо електронного погодження платежів, існує велика ймовірність затримок через нестачу коштів у бюджеті або перенаправлення їх на інші цілі. Це створює ризик, що лікарні знову стануть залежними від державного апарату, що, у свою чергу, загрожує підвищенням рівня корупції в медичній сфері.
Наприклад, в бюджеті не буде коштів або їх використовуватимуть на якісь там інші потреби. Лікарні знову опиняться в заручниках в державного апарату. Або номінально кошти закладені у бюджет, але їх фактично немає. Такі ситуації вже були під час медичних держзакупівель. – зазначила Стефанішина
Нагадаємо, раніше ми писали про те що, стало відомо, коли в українців зросте зарплата.