Нові податки для онлайн-продажів: що змінилося для користувачів OLX, Uber і Rozetka

Кабмін ухвалив нові податкові правила для українців, які отримують прибуток через цифрові платформи —...

30 Квітня 2025
2 хв читання
67 переглядів
Кабмін ухвалив нові податкові правила для українців, які отримують прибуток через цифрові платформи

Кабінет Міністрів України 29 квітня 2025 року затвердив проєкт закону, який суттєво змінить правила оподаткування для громадян, що отримують доходи через цифрові платформи. Відтепер усі кошти, зароблені на таких майданчиках, як OLX, Prom, Rozetka, Uklon, Uber, Booking, Kabanchik, потраплятимуть під оподаткування. Про це пише NewDay з посиланням на Новини live

Проєкт закону передбачає внесення змін до Податкового кодексу та низки інших нормативних актів. Він є частиною впровадження міжнародного автоматичного обміну інформацією відповідно до багатосторонньої угоди DPI, до якої Україна прагне приєднатися у рамках євроінтеграційних процесів. Станом на зараз, учасниками угоди вже є 26 країн, переважно з Європейського Союзу.

Сутність нововведень полягає в тому, що цифрові платформи отримають статус податкових агентів. Це означає, що при здійсненні будь-якої фінансової операції, пов’язаної з оплатою товарів або послуг, кошти автоматично оподатковуватимуться відповідно до чинного законодавства. Зміни торкнуться в першу чергу фізичних осіб, які не є підприємцями.

У новому порядку оподаткування для непідприємців передбачено: 5% військового збору та 5% або 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). Однак є й пільгові умови. Якщо людина протягом року здійснила менше трьох угод або отримала доходи на суму до 2000 євро, вона зможе скористатися загальною пільговою ставкою 10%.

Право платити податок у розмірі 5% ПДФО та 5% військового збору надається тим, хто відкрив спеціальний рахунок у банку для отримання доходу від цифрових платформ і надав згоду на розкриття банківської таємниці. Також вони не повинні бути зареєстрованими ФОПами, наймати працівників, використовувати розрахунки товаром або послугами, а сума доходу не повинна перевищувати 834 мінімальні зарплати на рік (приблизно 6,7 мільйона гривень станом на 1 січня 2025 року). Заборонено також торгувати підакцизними товарами.

Якщо користувач платформи не відповідає зазначеним умовам, починаючи з четвертої фінансової операції упродовж року він зобов’язаний сплачувати податки у розмірі 23% від доходу. Це правило стосується продажу товарів, оренди житла й автомобілів, а також особистих послуг.

Окрему увагу в законопроєкті приділили питанню банківської таємниці. Банки відтепер зобов’язані надавати на запит податкової служби дані про рух коштів на рахунках осіб, що отримують дохід через цифрові платформи. Про це заявив податковий консультант Михайло Смокович на своєму YouTube-каналі, зазначивши, що “банківська таємниця, по суті, не діятиме”.

Нагадуємо, раніше ми писали про те, кому можуть перекрити доступ до кредитів. 

Вийти з мобільної версії