Як повідомляє 24 Канал, у 2024 році онлайн-шахрайство стало основним джерелом фінансових втрат українців — 93% усіх збитків припадає саме на кіберзлочинців. Середня сума однієї шахрайської операції за цей період зросла на 51% і становить 4 761 гривню. Причиною цього є активне використання сучасних схем, де зловмисники не ламають сервери, а маніпулюють довірою людей, видаючи себе за банківських працівників, правоохоронців чи навіть родичів, пише NewDay.
Фінансові установи фіксують значне зростання цифрового скімінгу, квішингу та шахрайства із застосуванням штучного інтелекту. Під час цифрового скімінгу користувачі вводять дані картки на фальшивих сайтах, які візуально не відрізняються від справжніх. У випадках квішингу громадяни сканують QR-коди, що ведуть на шкідливі ресурси. А ІІ-посилене шахрайство дозволяє шахраям створювати фейкові голоси близьких людей, які просять терміново перерахувати кошти.
Банки попереджають, що найчастіше жертви самі передають конфіденційні дані, не усвідомлюючи наслідків. Зловмисники переконують їх зробити це добровільно, використовуючи психологічний тиск. У НБУ наголошують, що ні одна установа не запитує PIN-код, CVV, паролі чи одноразові SMS-коди телефоном або через месенджери. Для захисту власних коштів варто уникати введення даних на незнайомих сайтах, не користуватись відкритими Wi-Fi-мережами для банкінгу та активувати двофакторну аутентифікацію.
Штучний інтелект у поєднанні з соціальною інженерією стає головним інструментом онлайн-злочинців, які адаптуються до нових технологій та методів впливу. У результаті людина не лише втрачає гроші, а й відчуває психологічний тиск після усвідомлення шахрайства. У цьому контексті особливої актуальності набуває фінансова грамотність і цифрова обачність, адже уникнути втрати коштів часто можна завдяки звичайній обережності.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що комітет Сенату США схвалив допомогу Україні.