«Експрес» повертає на правильну колію
Сотні родин дачників з садівничого товариства «Експрес», що біля села Раденського в Олешківському районі Херсонщини замість заслуженого відпочинку на природі та вирощування овочів і фруктів бігають по судах і спілкуються зі слідчими та оперативниками. А все для того, аби зайвий раз довести своє право управляти товариством і контролювати, аби чесно витрачалися їхні внески.
Внески збирали, а про витрати не звітували
Впродовж останніх років у «Експресі», створеному залізничниками ще 1988 року, відбувалися якісь дивні, на погляд частини його членів, події. Голова правління товариства постійно скаржилася на нестачу коштів, дороги до будиночків вкривалися ямами, а лінії електромереж перетворювалися на аварійні . Під тим же гучним гаслом «нема грошей» платню за електроенергію у товаристві підняли до 1,95 гривні за кіловат (хоча тариф для цієї категорії споживачів на той час складав 1,4 гривні), членські внески збільшили втричі – з 6 до 18 гривень за «сотку». І куди всі ці платежі йшли, люди ніяк не могли второпати: адже від звітів голова ухилялася, пояснюючи «нема про що звітувати – ніхто не платить», фінансово-господарську документацію для ознайомлення членам ревізійної комісії не надавала. Хоча її перевірка, за статутом, мала обов’язково відбуватися раз на рік.
В той же час родина голови – скромної пенсіонерки – вочевидь не бідувала. Ця родина придбала у тому ж товаристві до двох своїх ділянок ще й третю, ударними темпами звівши на ній триповерхову «хатинку». На фоні навіть зовсім не бідних будиночків сусідів вона виглядає так «органічно», наче прищ на сідниці. Почався продаж землі, а куди й для чого йшли виручені за неї гроші, для дачників залишалося «таємницею за сімома печатками».
То куди ж гроші поділися?
Зрештою, їм таке своєрідне управління остогидло. Члени «Експресу» створили ініціативну групу, яка підготувала та провела збори. А на них переобрали і голову, і правління садівничого товариства. Однак перебрати повноваження виявилося не так просто: колишня голова зачинилася у вагончику (імпровізованому офісі), й навідріз відмовилася передавати документи та печатку. Це спонукало звернутися до правоохоронців. Та якщо незначну частину паперів із допомогою поліції вдалося «визволити», то печатку довелося замовляти нову. Але подальші дивовижні відкриття дачників чекали все ж саме після ознайомлення зі звітністю за останні роки.
З повідомлення про вчинення кримінального правопорушення до Олешківського відділення Національної поліції від члена ревізійної комісії СТ «Експрес» Тамари Чайки. «На вимогу членів товариства головою правління не надано первинних бухгалтерських документів, які б підтверджували цільове витрачання коштів товариства з 2016 року в розмірі 1 мільйон 881 тисяча 576 гривень…Все вище зазначене дає підстави підозрювати голову правління СТ «Експрес» в розтраті або привласненні коштів, що є спільною власністю членів товариства, які були ввірені їй…у вигляді членських внесків». Та й не тільки про членські внески мова. У документах від «попередників», члени товариства із превеликим подивом знайшли витяг стосовно продажу земельної ділянки такій собі Ю. А у витягу – помітка тодішнього касира з її підписом, про те, що платню за ту ділянку отримано готівкою, у сумі півтори тисячі доларів США. Хоча українське законодавство вимагає проводити такі операції виключно у національній валюті. Тобто маємо підставу говорити про скоєння ще одного злочину.
«Хочемо, щоб був порядок та спокій»
— Тепер уже колишня голова правління розповідала нам, скільки всього корисного можна буде зробити за ці долари. Натомість їх так і не витратили. А коли це з’ясувалося, та знявся скандал, гроші повернули на рахунок, але вже у гривнах. Загалом, вивчення документів нас просто вразило: з’ясувалося, що за чотири минулі роки наше керівництво незрозуміло для чого відкрило у різних банках до сотні депозитних рахунків без узгодження з дачниками. Коли ж звернулися до поліції, екс-голова найняла собі адвоката. Причому виписка з банківського рахунку підтверджує, що за надання юридичних послуг згідно договору тільки у серпні-вересні поточного року з коштів «Експресу» сплатили ні багато ні мало, а 30 тисяч гривень. Хіба ж членські внески дачників для цього призначені? – обурюється член правління садівничого товариства Наталія Ляшенко.
— Замість визнати свої помилки, здати печатку й жити спокійно, переобрана голова правління бігає по будиночках, і обзиває мене та нових членів правління «рейдерами». Для нас це дуже образливо. Адже ми не претендуємо на якісь ділянки чи майно,і хочемо тільки одного – аби в товаристві був порядок та спокій, і дачники достеменно знали, на що йде кожна копійчина з їхніх внесків. Щоб ніхто за їхніми спинами не влаштовував ніяких оборудок, і все було відкрито та прозоро. Для цього розробили загальнодоступний сайт, на якому будуть оперативно публікуватися всі дані про залишок на рахунках, витрати, прибутки, особисті внески кожного члена товариства, — говорить обрана нещодавно голова правління СТ «Експрес» Марія Сімчук. – На жаль, попередниця будь-що чіпляється за повноваження. Днями отримали черговий позов про визнання недійсним рішення позачергових зборів, на яких її «попросили на вихід». Аргументи позивачка наводить переважно «висмоктані з пальця», але ж час на розгляд однаково витратимо. Невже ж важко зрозуміти: якщо люди тобі відмовили в довірі, то ніякий судовий позов цю довіру не відновить?
Власне, тепер «Експрес» повертає на правильну колію. Нове правління взялося насамперед порядкувати на добряче занедбаній території. На станції «Експрес», куди приходить електричка Херсон-Вадим у павільйоні для пасажирів відремонтували дах, встановили нові лавочки. Сам павільйон тепер прикрашають яскраві зображення птахів та квітів, і він просто милує око. Встановили контейнери для збирання пластику та побутових відходів, план-схему розташування проїздів. Центральний вхід до садівничого товариства також підфарбували, прибрали сміття та бур’яни (дивись фото). На додачу, власники фазенд добровільно «скинулися» хто по двісті, хто по п’ятсот, хто по тисячі гривень, купили гравію, й залатали ями на дорогах між будиночками. Тепер там можна проїхати легківкою, не ризикуючи пошкодити ходову чи втопити машину в багнюці після першого-ліпшого дощу. Та й пішоходи ніг не ламають. Для порівняння: на благоустрій пішло всього лише 27 тисяч гривень доброчинних внесків. Тоді як лише на адвоката колишня голова витратила 30 тисяч гривень.
Втім, усе це діючі керівники товариства не вважають визначним особистим досягненням. Кажуть, вони просто виконують свою роботу. Про яку чомусь забували попередники. Стосовно ж їх «досягнень», то дачники сподіваються, що з ними поліція та суд розберуться – адже кримінальне провадження триває.
Володимир ДОРОФЄЄВ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал