Ферма, де вирощують фазанів
Дичерозплідник «Підстепний» Херсонської обласної ради УТМР добре відомий мисливцям не лише Херсонщини, а й всієї України. По суті, він залишився єдиним у системі Українського товариства мисливців і рибалок, який на професійному рівні займається відтворенням поголів’я диких качок і фазанів, яке потім випускається у «вільне плавання» — природу.
1 Земельна ділянка під дичерозплідник передана нам рішенням облради у довічне користування ще у 1978 році, — розповідає голова президії облради УТМР Леонід Іванович Величко. Відтоді ми постійно працюємо над вирощуванням молодняку дичини і випуском її у живу природу. І люди вже давно переконалися, що члени нашого товариства — не лише звичайні мисливці, котрі тільки полюють на дичину, пернату у тому числі, а насамперед вони дбають про відтворення і примноження фауни області.
Ще донедавна в дичерозпліднику вирощували в основному молодняк дикої качки. Але після того, як на Херсонщині було створено Нижньодніпровський державний заповідник, попит на водоплаваючу і перелітну дичину помітно впав.
— Сьогодні перед нами стоїть завдання замінити один вид дичини на інший, а саме — дику качку на фазана, — знайомить зі своїм господарством директор дичерозплідника Сергій Твардовський. — Скажу відразу, що завдання не з легких. Адже подібних ферм в Україні просто не існує. Є приватні маленькі фермочки, але працюють вони лише на себе. Тож досвіду запозичити практично нема у кого. Скоріше, буває навпаки — до нас телефонують, запитують, радяться.
Сергій Касянович — не новачок у цій справі. Він близько 10 років очолює дичерозплідник. Хоча сказати, що очолює — значить нічого не сказати. Великий обсяг роботи лежить саме на його плечах: і комбікорм приготувати, і про температурний режим подбати. Бо часто трапляються відключення електроенергії… Тоді доводиться переходити на власне електропостачання. Спеціально для цього придбали електрогенератор. Згодом і екструдер для приготування комбінованих кормів тощо. Тут у «живому» вигляді зерно дичині не дають. Спеціально подрібнюють, змішують, виготовляють…
— Нині маточне поголів’я у нас налічує 200 самок, — продовжує Сергій Твардовський. — Це те поголів’я, від якого ми отримуємо яйця для відтворення молодняку дичини. Вже вилупилося 300 голів молодняку. Ще дві з половиною тисячі яєць закладено в інкубатор. Якщо врахувати, що одна самка вилуплює 30—40 яєць, то до 1 липня, до якого йде закладка яєць, ми зможемо поповнити інкубатор і вивести на світ 3,5—4 тисячі молодняку фазанів.
— Куди поставляєте вирощених фазанів?
— Тільки мисливським господарствам Херсонщини, — відповів голова президії облради Леонід Величко. — Замовлень багато: і від степових районів, і від тих, що розташовані уздовж Дніпра. Цілком зрозуміло, що більше поголів’я молодняку відправляється в ті мисливські організації, звідки йде нам реальна допомога при вирощуванні дичини. Дуже багато керівників господарств і фермерів сприяють нам у цій справі.

Микола Шмигирівський (ліворуч) та Сергій Каністратенко, як завжди, приїхали сюди не з порожніми руками.
Зокрема, такі досвідчені мисливці і господарники, як Микола Шмигирівський з Нижніх Сірогоз, Сергій Каністратенко та Володимир Деркач з Іванівки, Микола Гнатович Світличний з Нововоронцовського району, Віктор Найдьонов — директор дослідного господарства «Асканійське» Каховського району. Відчутну допомогу отримуємо від фермерів Великоолександрівського, Великолепетиського, Горностаївського і Бериславського районів. Допомагають нам і директор господарства імені начдива Солодухіна Ігор Давиденко, і міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко. Велике спасибі їм за це!

Грамоту одержує голова правління ПАТ «Каховський завод електрозварювального устаткування» Герой України Ярослав Микитин (праворуч).
— Чи продаєте молодняк фазанів «на сторону» — в інші області?
— Ні, не продаємо. Завдання у нас одне — забезпечити молодняком дичини мисливські господарства Херсонщини, — відповів Сергій Твардовський.
— Хоча бажаючих купити дичину у нас з інших областей вистачає. Є замовлення з Полтавської, Івано-Франківської, Київської та Запорізької областей. Телефонували з Кривого Рогу… Попит є. А все тому, що ми єдині в Україні, хто займається відтворенням фауни на такому рівні.
— У цей день — День захисту навколишнього середовища — до «Підстепного» приїхало багато тих, хто не на словах, а на ділі активно сприяє збереженню і відтворенню фауни Херсонщини. Їх радо приймав директор дичерозплідника Сергій Твардовський. Він знайомив гостей зі своєю роботою, досягненнями, планами. А голова президії облради УТМР Леонід Величко під оплески колег-мисливців вручив грамоти тим, хто сприяє цій благородній справі. Серед них — Микола Шмигирівський, Сергій Каністратенко, Анатолій Подофа, Віктор Найдьонов, Михайло Кушнеренко, Олександр Гонтар, Ярослав Микитин, Микола Світличний…
Анатолій ЖУПИНА.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал