Фундамент для місцевого самоврядування
У Херсоні відбулося обговорення змін до Конституції України в частині децентралізації за спільною ініціативою Комітету Верховної
Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Офісу Президента України, Міністерства розвитку громад та територій
України за підтримки Херсонської облдержадміністрації. У круглому столі взяли участь народні депутати та помічники народних депутатів, представники влади, громадськості, неурядових організацій, голови органів місцевого самоврядування, в тому числі ОТГ, депутатських корпусів Херсонської, Одеської та Миколаївської областей, експерти, фахівці, які займаються питаннями впровадження реформи децентралізації.
Три області направили до Херсона близько двохсот делегатів від влади, асоціацій місцевого самоврядування, громадськості, депутатів, голів громад, експертів із конкретними напрацьованими позиціями та баченням змін. Адже реформа триває шостий рік, і за цей час з’явилося розуміння того, яким бачиться роль місцевого самоврядування, державної влади та їх повноваження. Відкрив зібрання голова Херсонської облдержадміністрації Юрій Гусєв, який підкреслив важливість того, що зустріч південних областей та обговорення вкрай важливого питання відбувається саме на Херсонщині, що є форпостом позитивних змін, які відбуваються в реформованих громадах.
За словами спікерів — голови підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталія Безгіна та радника Прем’єр-міністра України, експерта з питань децентралізації Івана Лукері, наразі завершується етап добровільного об’єднання територіальних громад. Відбувається перехід до наступного етапу реформи після завершення децентралізації на рівні громад. Передбачається, що вибори в жовтні по всій Україні відбудуться за новим адміністративно-територіальним принципом. Відтак процес внесення змін до Конституції має бути завершений консолідовано, з дотриманням інтересів громад для ефективного завершення реформи децентралізації. Іван Лукеря акцентував на ключових аспектах терадмінустрою, котрі мають бути узгоджені. Від системи організації влади базового рівня, субрегіонального рівня (досі залишається в дискусіях) до чіткого розмежування повноважень органів державної влади та місцевого самоврядування, їх фінансового забезпечення, напрацювання механізму чіткої взаємодії між ними.
Отже учасників обговорення націлили на досягнення спільного консенсусу з обговорюваних питань. Доповідачами було приділено увагу також правам місцевого самоврядування та їх захисту, налагодженню взаємовигідної взаємодії та партнерства між державою та органами місцевого самоврядування. Кожен з виступаючих наголошував на важливості таких масштабних заходів, аби почути кожного, викласти власне бачення перспектив реформи, запустити справді об’єднавчий процес у суспільстві заради розвитку кожної громади. Адже глобальні зміни в державі починаються з представлення різних думок та бачень.
У першій частині зустрічі відбувалося спільне обговорення, де змогли виступити представники асоціацій місцевого самоврядування, влади, депутати. Простежувалася спільна лінія щодо цінності такого діалогу, водночас деяких учасників турбувало питання того, чи дійсно їх напрацювання знайдуть відображення в оновленій Конституції, чи не вплине швидкість процесу на результат.
Після спільного засідання його учасники перейшли до обговорення окремо по областях. Розбившись на групи з представників органів місцевого самоврядування, експертів та громадськості, кожен учасник зміг резюмувати своє бачення важливості тих чи інших змін. Насамперед працювали над опорним переліком питань, які були презентовані 25 лютого в Києві під час старту регіональних обговорень запропонованої концепції змін. Учасники визначили найпріоритетніші з них, на їхню думку. Акценти – на сильне самоврядування, чітке розмежування функцій та повноважень. Приміром, звучала пропозиція передачі повноважень з підготовки містобудівної документації наверх, натомість на базовий рівень передати повноваження зі встановлення штрафів у сфері благоустрою. Вочевидь сьогодні непокоять і взаємини з районними радами, дублювання функцій, фінансові та майнові питання, надмірні повноваження префектів. При трирівневій системі влади – громада, округ, область, наполягали на тому, щоб самоврядування було лише дворівневе — на рівні громади та області. Одностайним було розуміння необхідності нагляду за законністю рішень місцевого самоврядування, однак за умови їх оскарження лише через суд і без надмірного втручання префектів. Важливим є хто саме призначатиме префекта чи урядника (з назвою наразі не визначилися), кому він буде підпорядкований та підзвітний. Цікавить і те, хто нестиме відповідальність, якщо рішення ради призупинять, а воно стосується виконання бюджету чи цільових програм, де є чітко визначені терміни їх виконання. Гостре занепокоєння викликають фінансово непідкріплені перекладені на місцеве самоврядування повноваження. Таке ресурсне незабезпечення знекровлює місцеві бюджети. Більшість наполягає на необхідності встановлення чітких правил гри з приводу розподілу податків, які мають гарантовано залишатися в місцевих бюджетах. Скажімо, серед висловлених побажань — залишити в повному обсязі податок на доходи фізичних осіб у місцевому бюджеті. Місцеву владу обирати терміном на 5 років. Обговорювалися повноваження старост, контроль за їх діями чи бездіяльністю, межі відповідальності, способи обрання чи призначення.
Разом з обговоренням зауважень учасники пропонували власні виходи із ситуації. Обмін думками тривав понад 5 годин, які проведені в конструктивному діалозі, дискусіях, обміні думками, з чітким усвідомленням того, що від нинішньої спільної роботи залежить доля Конституції та децентралізації – реформи, яку настав час логічно завершити.
Обговорення й надалі триватиме в різних форматах. Бажаючих долучитися до процесу достатньо, як і ідей, які вони пропонують для врахування в проекті змін до Основного закону держави. Окрім внесення пропозицій учасники також обрали делегатів на підсумкове широке обговорення змін до Конституції, яке відбудеться в столиці 10 березня. Отже обрані делегати поїдуть туди з конкретними напрацюваннями та пропозиціями, формулюваннями положень, які потім можуть бути покладені в основу змін до Конституції.
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал