Херсонщина дочекалася вивезення отрути
Початок вивезення відпрацьованих пестицидів. На цю подію Херсонщина чекала більше семи років. Чекали на неї й інші регіони. Бо з 2012 року з України на утилізацію не відправлено жодної тонни отрутохімікатів. Своїх підприємств з переробки небезпечних речовин у нас немає. От і лежала згубна для населення хімія мертвим вантажем, у більшості випадків — просто неба на землі…
Чоловіки у помаранчевих жилетах і протигазах розбивають кувалдами іржаві діжки. Потім з них щось висипають у поліетиленові мішки, які складають на купу. Підступи до складу огороджені червоними стрічками, а всередину не пускають. Фотографувати і знімати можемо тільки з вулиці, через відчинені ворота. Еколог Володимир Шелудько попереджає: і найвдаліший кадр не вартий шкоди для здоров’я, у цих ємностях — у буквальному сенсі смерть. Отрутохімікати невивченого складу нам залишені у спадок ще з радянських часів. У1980-х пестициди на полях використовувати заборонили, а от місця, куди їх подіти, так і не знайшли. Відтак, все це «добро» тоннами зберігалося на складах колишнього облагрохіму у різних районах Херсонщини. Частину пестицидів захоронили у бетонні чи металеві контейнери, мовляв, з перспективою вивезення. Добре, коли отрута пильно охоронялася…
Зараз на складі агрофірми-радгоспу «Білозерський» до останньої подорожі готують 65 тонн пестицидів. А подорожей цей вантаж побачив немало. Почнемо з того, що до Білозерщини ці пестициди взагалі не мають жодного відношення. У 2008 році декілька сотень тонн отрутохімікатів вивезли з Олешківського та Скадовського районів. Звідки не візьмись, на Херсонщині об’явилися ділки, котрі обіцяли пестициди вивезти й утилізувати в Нікополі. Але не склалося.
— Вони відвантажили 65 тонн хімії, нібито для переробки на цементному заводі. Тоді на все діло пішли немалі державні кошти. Але, як з’ясувалося, переробляти пестициди ніхто й не збирався. Тару з хімією кинули в Нікополі на складі, неподалік колишнього дитсадка. Місцеві виявили на діжках маркування з написом Херсон… Пам’ятаю, як ми писали заяву в СБУ, наголошували, що хтось просто нажився на отруті, бо її так і не вивезли. Слідства і судової тяганини нікопольці не витримали. У 2012 році люди зібрали всю ту хімію, притарабанили до ближнього з Дніпропетровщиною смт Нововоронцовки і вночі вивалили просто на площі, неподалік райдержадміністрації, — пригадує Володимир Шелудько.
Тоді через отрутохімікати на Херсонщині здійнявся скандал. До чого тут Нововоронцовка, куди вивозити безгоспні пестициди і чиїм коштом? Добрі півроку пестициди так і пролежали в райцентрі, доки їх тихцем, знову ж таки, вночі, не вивезли до іншого району. Небезпечний вантаж змусили взяти керівника агрофірми-радгоспу «Білозерський», Героя України Віктора Сілецького, нині покійного. Так, на складі у діжках і піддонах, пестициди і пролежали дотепер. Цікаво, що саме з 2012 року Україна й припинила вивозити хімікати на утилізацію за кордон. То кошти закінчилися, то законодавство раптом перестало дозволяти транскордон пестицидів. Насправді ж, кажуть, це питання гальмувалося в урядових кабінетах, бо хтось там спав і бачив зароблені на утилізації мільярди. От тільки завод з переробки пестицидів в Україні так і не збудували.
Вивозити пестициди, після довгої паузи, Україна починає тільки зараз. У лютому цього року Кабмін вніс зміни до своєї постанови, відкривши транскордон для отрутохімікатів. Бюрократія, тендери… Куди ж без цього? Але маємо факт — знайшлася французька компанія, яка береться за утилізацію хімії з Херсонщини. У с. Дніпровському, де лежать пестициди, з журналістами поспілкувався Філіпп Мюза, котрий представляє той самий завод з утилізації отрутохімікатів.
— Я тут, аби переконатися, що в ємностях дійсно пестициди. Наше підприємство здатне переробляти речовини, насичені різноманітними хімічними елементами, — розповів гість.
Вивозять хімікати за кошти обласного бюджету, виділені з екологічного фонду. Іншими словами, це надходження з екоподатку. Йдеться про 6,5 мільйона гривень. За ці гроші за кордоном утилізують 110 тонн пестицидів: крім хімії з Дніпровського, під вивезення потрапляють 44 тонни отрути із с. Сонячне, теж Білозерського району. Щоправда, це лише крапля в морі, бо там зберігається півтори тисячі тонн пестицидів, складених у бетонні контейнери, які давно потекли.
Люди у Сонячному й не сумніваються: причину хвороб дихальних шляхів, а ще високої смертності від раку, слід шукати там, на зруйнованому складі колишнього облагрохіму. Село від нього всього за якихось 7 км, тому як дме не той вітер, у населеному пункті задихаються.
Ясна річ, в обласному бюджеті немає коштів на вивезення всіх хімікатів. Але хочеться вірити, що ці 110 тонн стануть стартом у вирішенні однієї з головних екологічних проблем області.
Марина САВЧЕНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал