Херсонщина рухається до Європи… неквапом
У прес-клубі «Новий день»
Під час прес-конференції представлено результати дослідження розрахунку індексу євроінтеграційного економічного поступу за останні роки в Херсонській області. Підсумками вивчення зазначеної теми поділився керівник Центру досліджень південноукраїнського прикордоння Володимир Коробов. З його слів, регіональна економічна політика суттєво трансформується в умовах децентралізації, тож надалі практичні питання євроінтеграційного поступу будуть зміщатися у зв’язку з утворенням ОТГ, насамперед у ракурсі міжрегіональних зв’язків та реформування економіки. Якщо в 2014 році «євроіндекс» нашої області забезпечував їй 17-у сходинку в загальноукраїнському рейтингу, то вже в наступні два роки регіон піднявся, відповідно, на 10-е та 12-е місця, впевнено обійшовши всі північні області та деякі центральні, резюмував партнер проекту з Миколаєва Денис Барашковський. Миколаївщина наразі обіймає 22-у позицію в рейтингу, Дніпропетровщина — 17-у, Запоріжжя — 13-е місце.
До уваги беруться, зокрема, глибина торговельно-економічних зв’язків, інвестиційна відкритість регіону, кількість експортерів та суб’єктів господарювання промисловості, яким надано право експорту харчової продукції до країн ЄС. Таким чином Херсонщина займає останню позицію за індексами внутрішньогалузевої торгівлі з ЄС та проникнення імпорту з ЄС, за коефіцієнтом зовнішньоторговельного обороту регіону з Євросоюзом. Натомість показник грошових переказів фізичних осіб з ЄС до регіону свідчить про те, що саме наша область посідає у цьому друге місце в рейтингу.
Щодо інституційної ж підтримки євроінтеграційного поступу, то тут Херсонщина переконливо пасе задніх. Зокрема, зі слів спікерів, за кількістю організованих ОДА навчальних поїздок з теми розвитку сільського зеленого туризму до держав-членів ЄС, за кількістю укладених договорів про двостороннє співробітництво між областю та відповідними адміністративно-територіальними одиницями держав-членів ЄС, за кількістю проведених презентацій економічного та інвестиційного потенціалу регіону в органах і структурах ЄС. До позитивних результатів можна віднести кількість проектів у рамках Європейського інструменту сусідства та інших доступних Україні програм ЄС, що реалізуються в регіоні (3-е місце).
За весь період за програмами тематичних постійно діючих семінарів «Практика взаємовідносин України та Європейського Союзу» свій фаховий рівень підвищили понад 800 державних службовців та 600 посадових осіб. Зі слів Володимира Коробова, ОДА сприяє створенню в області максимально комфортного бізнес-середовища та сприятливого бізнес-клімату для залучення інвестицій, допомагає бізнесу у виході на нові ринки збуту. На сьогодні ефективними механізмами надання допомоги суб’єктам підприємницької діяльності є фінансово-кредитне пільгове кредитування та отримання коштів міжнародної технічної допомоги (грантів). Серед лідерів з успішної проектної діяльності — Григорівська сільська рада (Присиваська ОТГ), територія якої визначена зоною надання послуг з розміщення та харчування туристів, в межах якої знаходиться туристичний об’єкт «Лемурійське озеро» (о. Сиваш), що має унікальні лікувальні властивості. У Григорівці налічується 17 садиб, які приймають туристів. Для розвитку сільського зеленого туризму тут створено громадську організацію «Майбутнє Григорівки», яка активно бере участь у грантових проектах Європейського Союзу та ПРООН.
Останнім часом також розроблені та функціонують 4 маршрути територією Національного парку «Джарилгацький». У процесі розробки і проект «Створення археологічного заповідника «Амадока», який знаходиться на території села Червоний Маяк Бериславського району. Таким чином тривають археологічні роботи, запроваджуються пілотні проекти з залучення та обслуговування туристичних груп, проводяться екскурсії для школярів нашої області, а ще для туристів із США та Європи. Підготовлено презентаційні матеріали для інвесторів. Для презентацій економічного та інвестиційного потенціалу регіонів України в органах і структурах ЄС щорічно проводиться Міжнародний інвестиційний форум «Таврійські горизонти: привабливість, співпраця, інвестиції, економічний розвиток».
Олена АНТОНЕНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал