Херсонські рятувальники б’ють на сполох
З відступом холодів, здавалося б, ймовірність виникнення пожеж у житлі через опалення відпадає сама собою. Та як би не так: рятувальники відзначають, що саме у міжсезоння, ранньої весни та пізньої осені, фіксується найбільша кількість трагедій. Причина проста — люди продовжують обігріватися, а коли раптом десь щось загорається, вуличний плюс, на відміну від морозу, лише сприяє поширенню «червоного півня». До того ж, у таку погоду для мешканців будинків з пічним опаленням зростає загроза вчадіти. Відтак, у ГУ ДСНС вирішили знову нагадати, що Бог береже береженого.
Рятувальники провели рейд у приватному секторі Корабельного району Херсона, адже саме тут лише за два місяці нового року зафіксована найбільша в області кількість пожеж — понад 30. І якщо у багатоповерхівках за неналежне утримання елекрощитових, захаращені підвали і т. д. цілком реально притягнути до відповідальності керівництво ЖЕКу чи ОСББ, то з приватним житлом набагато складніше. Тут власник сам відповідає за безпеку власну та своїх близьких. Все, що можуть представники ДСНС, це попередити про можливу загрозу, і за умови, якщо їх впустять до хати. Хоча, певно, під час рейду з телекамерами господарі зустрічалися якраз не з боязких: ані від рятувальників, ані від журналістів ніхто не ховався. На жаль, це аж ніяк не означало про відсутність явних порушень елементарних правил пожежної безпеки у помешканнях. Люди живуть з «воздушками» через всю кімнату, а то й квартиру, розплавленими переносками, на які й глянути страшно, не те що користуватися, зі скрутками на електромережі. Рятувальники хапаються за голову: а знаєте, що це пряма небезпека, пожежа спалахне не сьогодні-завтра? Кажуть, що в курсі, але навести лад то руки не доходять, то грошей немає, а деякі просто фізично не можуть виконати дані вимоги.
У заручниках життєвих обставин опинилися літня господиня старенької хати, до неї рейдову групу провели сусіди. Вже більше 6 років Ганна Василівна не ходить. У соціальних службах лежача хвора чомусь не оформлена, хоча, судячи з усього, дуже потребує їхньої допомоги. Сяк-так за нею намагається доглядати син-інвалід, інколи місцеві з вулиці заходять — щось поїсти принесуть, до магазину збігають, але про допомогу в самому будинку, ясна річ, і мови не може бути. Лежить Ганна Василівна у жахливих умовах — у кімнаті з сирими облупленими стінами. Жінка не приховує: ремонту не було, відколи вона впала й більше не піднялася. Про жахливу проводку й сама знає, але міняти її нікому. Гублюся у здрогадках, що в таких випадках можуть вдіяти рятувальники, але ж до соціальних служб передати інформацію про таку мешканку, певно, зобов’язані.
В наступному будинку, куди потрапили учасники рейду, мешкає літнє подружжя. В око одразу кидається старенька пічка, яку розтопили вже зранку. Господарі переконані: у них все добре, і претензій бути не може. А от рятувальники іншої думки. Подалі від плити, яка ще й тріснута, просять прибрати ряднину і мішки, накидані поряд, бо буде біда. Несправність або неправильне використання пічного опалення серед основних причин — кажуть ДСНСники. Хоча, звісно, житло горить не лише через це.
— Елементарні правила пожежної безпеки — не перевантажувати електромережу, не палити в ліжку, не залишати без нагляду піч, чистити димоходи вчасно, щоб вони не забивалися, не розводити багаття на відстані ближче ніж 30 метрів від житлових будинків, адже це може спричинити пожежу, — розповідає головний фахівець Корабельного районного відділу м. Херсона ГУ ДСНС України в Херсонській області Максим Костогриз.
Поспілкувалися рейдівці й з власницею приватного кіоску. Невеличка торговельна точка розташована просто в приватному будинку, з віконечком для покупців, яке виходить на вулицю. Пані Валентина не відмахується: в середині не батареї і не заводський камін. Обігрівається продавець буржуйкою.
«Так, у мене в кіоску стоїть буржуйка, опалюємо вугіллям та дровами. Раніше користувалися газом, але зараз такі ціни, ми цього собі дозволити не можемо. Я сама зацікавлена, щоб у моєму будинку було безпечно. В мене є вогнегасник, але він у гаражі в машині», — розповіла жінка.
Але вогнегасник у гаражі — що мертвому припарка у випадку пожежі у хаті. Жінка погоджується: треба або ще один купити, для будинку, або перенести до нього той, з машини. За те, що навідалися з рейдом, ДСНСникам вдячна. Усім, у кого побували вдома, а ще людям, яких зустрічали дорогою, рятувальники вручили попереджувальні листівки. На них про те, як вберегтися від пожежі. Бо сказано ж: Бог береже береженого.
Марина САВЧЕНКО.
Фото ГУ ДСНС України в Херсонській області.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал