Хрестівська ОТГ матиме власний геопортал!
Прозорість у земельних відносинах – запорука довіри та здорового клімату в громаді
Серед ключових переваг децентралізації – упорядкування земельних відносин у громадах, повна інвентаризація землі та майна, передача земель сільськогосподарського призначення в розпорядження ОТГ. А відтак і величезна відповідальність за те, щоб цей головний скарб розподілявся прозоро та перебував під постійним контролем громади. Унікальний на теренах Херсонщини проект «Підтримка аграрного і сільського розвитку» запрацював у Хрестівській сільській об’єднаній територіальній громаді (Чаплинський район). Він спрямований на прозоре управління земельними та іншими ресурсами ОТГ у контексті взаємодії влади, громади та бізнесу через власний геопортал.
У громадському обговоренні запровадження цього проекту взяли участь жителі територіальної громади, старости старостинських округів, представники апарату сільської ради, депутатського корпусу, місцевого бізнесу та партнери проекту, а також ОТГ, які зацікавлені запровадити такий проект у своїх громадах. Захід відбувався в просторій залі Долинського сільського Будинку культури. Учасників зібрання привітав експерт з питань управління земельними ресурсами проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» Сергій Кубах та розповів про те, як належатиме працювати громаді в контексті земельної реформи, акцентував на необхідності публічного управління земельними ресурсами як інструменті довгострокового розвитку ОТГ.
Відкрив публічне обговорення голова Хрестівської об’єднаної територіальної громади Олексій Троян з ознайомлення з непростим шляхом, який ОТГ пройшла з того моменту, як тільки почала обліковувати земельні ресурси, до формування універсальних карт сучасного та перспективного їх використання. Йдеться про набуття максимальної публічності та прозорості в управлінні земельними та іншими ресурсами громади, що ґрунтуються на тісній взаємодії місцевої влади, громади та суб’єктів підприємництва і бізнесу. Олексій Троян назвав запровадження проекту інвестиційним продуктом, адже він стане інструментом для розвитку громади та просування нових стар-тапів для зміцнення потенціалу ОТГ, налагодження позитивного інвестиційного клімату, а головне – сприянням формуванню атмосфери взаємної довіри громади до влади. Сформовані п’ять карт є публічними і кожен бажаючий через офіційний сайт ОТГ може зайти та переглянути статус будь-якого об’єкту, який розташований на території громади, дізнатися про його власника, про обсяги земель, котрі зайняті під тим чи іншим об’єктом, про вільні ділянки, інженерні мережі. Це оперативна інформація, яка доступна в онлайн-режимі.
Після отримання статусу ОТГ селяни почали активно впорядковувати свої земельні відносини, адже кожна ділянка була інвентаризована. Прозорість та доступність для перегляду є важливими й для залучення інвесторів. Кожну ділянку, котра пропонується як інвестмайданчик, можна переглянути за різними параметрами – від місця розташування, цільового призначення, екологічності до наявності підведених комунікацій, доріг, ліній електропередач, газопроводів, водомереж тощо. «Завдяки детальній інформації у відкритому доступі ми відкриті не тільки для внутрішнього інвестора, а й для зовнішнього», – запевнив сільський голова. А ще це унікальний інструмент – насичена універсальна база даних, яка полегшила роботу фахівцям з землеустрою. Це карти сучасного та перспективного використання земель, обмежень у їх користуванні, запланованих заходів щодо раціонального використання та охорони земель, планування території.
Як саме ними користуватися, розповіла заступник голови ОТГ Ірина Наумова на прикладах конкретних карто-схем у відповідності до стратегії соціально-економічного розвитку громади та її потенціалу, як уже зараз їх використовує громада та як кожен мешканець у подальшому може долучитися до прийняття важливих земельних рішень. Також йшлося про непростий процес формування та насичення карто-схем, адже для їх змістовного наповнення довелося направити понад сотню запитів до різних інстанцій, а потім системно зв’язати всі зібрані дані. Звісно, що виручили паперові архіви самої сільської ради. У підсумку всі карти були заповнені конкретними об’єктами з поточним статусом земель – без білих плям, запевнила Ірина Наумова. На карти занесені як об’єкти зрошення, сільгоспмасиви, так і ділянки, що підлягають рекультивації, проектні лісосмуги та дороги. Нагадаємо, що торік громаді в розпорядження держава передала понад 27 тисяч гектарів земель сільгосппризначення. Не оминули в картах і проектованих заходів інфраструктурного розвитку ОТГ з урахуванням перспектив створення центру безпеки, ЦНАПу, бізнес-проектів з реконструкції певних об’єктів, а також відображення ділянок під забудову та під планування територій у відповідності до перспективних планів використання земель та напрямків розвитку громади.
Зі слів землевпорядника сільської ради Валентини Найдьонової, ОТГ складається з 5 населених пунктів, де понад півтисячі гектарів відведені під будівництво та обслуговування житлових будинків, 640 га не витребуваних паїв. 490 га сьогодні придатні під розміщення об’єктів альтернативної енергетики. У Новонаталівці є 71 га діючих акумулятивних басейнів. Впорядкування всіх без винятку земельних відносин дозволяє суттєво збільшити надходження до місцевого бюджету. Всі ці нюанси відображаються у «живій» карті, яка оперативно наповнюється останніми змінами.
Секретар сільської ради Анастасія Матковська розповіла про здобутки громади у розвитку інфраструктури населених пунктів, їх благоустрої, про закупівлю нової комунальної техніки, капітальні ремонти в освітніх закладах, реконструкцію спортивних об’єктів, будівництво дороги Новонаталівка–Долинське. Те, що робиться на благо громади, сприяє й приверненню інвесторів як до благополучної території розвитку.
Фахівець із розробки проектів Інна Шиманська ознайомила з перспективними бізнес-проектами, котрі сприятимуть розвиткові великого бізнесу на території ОТГ. Так ТОВ «Торговий дім «Долинське», маючи молочнотоварні ферми, налаштоване збудувати міні-сироварню для створення локального туристичного кластеру. Це зробить ставку на розвиток сфери активного відпочинку й на території навколишніх сіл. Інша далекоглядна перспектива – відкриття цеху з виробництва паливних пелетів, адже 80% закладів використовують на сьогодні цей вид альтернативного опалення.
Стратегією розвитку ОТГ передбачається й розвиток територій, розташованих у напрямку Асканії-Нова, куди традиційно спрямовується величезний потік туристів. «Тільки створення нових інвестиційних майданчиків, умов для ведення бізнесу, залучення нових бізнес-проектів, нових робочих місць зупинить трудову міграцію з наших сіл, – переконаний Олексій Троян. – Для нас це ключове завдання. Започаткований проект та придбане програмне забезпечення дозволяє оперативно обраховувати, вносити актуальні дані та обліковувати податки, бачити хто їх сплатив з фермерів та одноосібників. Ми бачимо податкове навантаження на кожен гектар. Як на долоні – ділянки, які належать на правах приватної, комунальної та державної власності та їх реальні межі».
Представники малого та середнього бізнесу, фермерських господарств висловили своє бачення подальшого розвитку території ОТГ, поділилися власними бізнес-ідеями в контексті співпраці з громадою, використання земель, необхідності їх захисту від виснаження та деградації, удосконалення зрошення.
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал