Херсонщина: друга хвиля медичної реформи
Національна служба здоров’я України (НСЗУ) провела онлайн-брифінг для засобів масової інформації щодо запуску другої хвилі медичної реформи в умовах пандемії.
— Пацієнт із 1 квітня отримує перелік гарантованих медичних послуг і вільний вибір лікаря не лише на первинці, а і для спеціалізованої допомоги, — повідомила Оксана Мовчан, очільниця НСЗУ (на знімку). — Відтепер місце реєстрації жодним чином не впливатиме на те, де людина зможе лікуватися. Критерієм вибору місця надання послуги буде наявність медичного обладнання, якість та комфорт. НСЗУ заплатить тому медичному закладу, який обере пацієнт. Наше головне завдання – зменшити смертність українців від серцево-судинних та онкологічних захворювань, а також покращити допомогу під час пологів і неонатального періоду. На 2020 рік це пріоритетні послуги у Програмі медичних гарантій, їм будемо приділяти особливу увагу.
На брифінгу повідомили, що договори з Національною службою здоров’я України на надання медичних послуг уже підписали, практично, всі комунальні медичні заклади — районні, міські, обласні лікарні. Тож з 1 квітня 2020 року гроші «підуть» за пацієнтом у поліклініки та спеціалізовані заклади.
— У Херсонській області за Програмою медичних гарантій лікарні отримають протягом нинішнього року 1,2 мільярда гривень, — підкреслив Андрій Віленський, директор Департаменту договірної роботи НСЗУ. — Загалом на Херсонщині підписано договорів на 40 пакетів пріоритетних послуг. 13 лікарень області уклали договори на медичну допомогу під час пологів, 4 лікарні надаватимуть допомогу у складних неонатальних випадках (допомога новонародженим). Якісну медичну допомогу у разі гострих інсультів за договорами із НСЗУ надаватимуть 5 лікарень, а в разі гострих інфарктів – одна. У 17-ти лікарнях Херсонщини будуть проводити безоплатні дослідження на раннє виявлення раку.
Організатори брифінгу наголошували, що відтепер лікарні отримуватимуть гроші за медичні послуги, надані конкретному пацієнту. Ефективні лікарні, які обиратимуть пацієнти, зможуть збільшити своє фінансування за новою системою. Приблизно у 40% медичних закладів збільшився бюджет порівняно з минулорічним державним і місцевим фінансуванням. У 67% закладів бюджет за Програмою медичних гарантій більший, ніж за фінансування через медичну субвенцію.
— Програма медичних гарантій, порівняно з медичною субвенцією, збільшує фінансування на цілу низку медичних послуг – гемодіаліз, лікування інсульту та інфаркту, надання акушерської та неонатальної допомоги, онкологічне лікування. Вперше виділено окремі кошти на паліатив (мобільний і стаціонарний) та медичну реабілітацію, — зазначила Оксана Мовчан.
Скористатися послугами, що закладені в Програму медичних гарантій, може кожен громадянин України, а також особи, прирівняні до громадянства. Аби отримати доступ до безоплатних послуг, пацієнт повинен мати направлення від лікаря первинки (для цього спочатку потрібно укласти декларацію із сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром) або лікуючого лікаря. Направлення не потрібне до гінеколога, психіатра, стоматолога та нарколога. Екстрена медична допомога надається безоплатно кожному і незалежно від наявності декларації.
— Нарешті, будемо чітко знати, які медичні послуги гарантує держава, і точно будемо впевнені, що їх оплатить Національна служба здоров’я України, — зауважила Інна Іваненко, виконавчий директор благодійного фонду «Пацієнти України». — У нас запрацює вільний вибір лікаря та можливість лікуватися у найкращих. А медична система в Україні нарешті перезавантажиться: успішними стануть ті лікарні, в яких надаватимуть якісні послуги. І це найголовніше для пацієнтів.
Анатолій НІКОЛАЄВ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал