Херсонські активісти вимагають ввести кримінальну відповідальність за підтримку водопостачання окупованому Криму
Низка громадських організацій Херсонщини ініціювала звернення до Президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів України щодо недопущення постачання води окупованому РФ Криму. Ба більше, активісти просять заборонити вже самі дискусії на дану тему, оскільки йдеться про питання національної безпеки. Чутки про те, що на найвищому рівні відбуваються підкилимні процеси, під час яких лобіюють питання води для Криму, виникли давно. Масла у вогонь додав виступ прем’єра Дениса Шмигаля. Одразу після свого призначення, десь чотири місяці тому, він заявив, що водопостачання на півострів Україна має забезпечити, хоч як би складно це не було. Щоправда, після шквалу критики суспільства прем’єр-міністр запевнив, що його не так зрозуміли — мовляв, хотів сказати, що водопостачання можливе, але за умови, що Крим стане підконтрольним Україні. Натомість не вщухають розмови про те, що нібито десь там, у високих кабінетах, лежать документи на приватизацію двох стратегічних об’єктів, розташованих на Херсонщині: Північно-Кримського та Каховського магістрального каналів. Обидва підприємства підпорядковані Держагентству водних ресурсів. Буцімто відпрацьовується хитрий механізм створення через передачу в приватні руки цих об’єктів новій структурі під назвою «Води Таврії». І, мовляв, таким чином просуватиметься питання водопостачання окупованому Криму. Дана інформація офіційно не підтверджена, а на самих каналах запевняють, що технічно пуск води Криму неможливий. Але буквально тиждень тому на засіданні Комітету ВР України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та АР Крим і м. Севастополь, національних меншин і міжнародних відносин прозвучала рекомендація не розглядати в парламенті питання табу на відновлення водопостачання окупованому Криму. Ну а якщо не заборонено, значить, скоро буде й дозволено? Пропозицію на комітеті озвучив нардеп Віктор Медведчук, котрий доводиться кумом Володимиру Путіну.
У зв’язку з такою риторикою активісти Херсонщини, які зібралися в Кризовому медіа-центрі, висунули низку вимог до влади. Передусім, на їхню думку, має бути озвучена чітка позиція України щодо питання так званої води для окупованого Криму.
— Вимагаємо публічно надати повну і вичерпну інформацію щодо планів постачання води до Кримського півострова, окупованого РФ, а також підтвердити або спростувати інформацію щодо підготовки технічного забезпечення українськими державними органами поставок води до Криму. Закликаємо Президента України, Верховну Раду та Кабінет Міністрів негайно зробити таку заяву, якою покласти край всім інсинуаціям на цю тему, — зазначив голова Херсонського міського меджлісу кримськотатарського народу Ібрагім Сулейманов.
Також представники громадськості пропонують парламенту ухвалити закон, який би заборонив публічні заклики щодо відновлення водопостачання окупованому Криму і всі дискусії на цю тему. Подібна діяльність має бути прирівняна до злочину і повинна каратися Кримінальним кодексом.
— В окупованому Криму не існує жодного легітимного суб’єкта господарської діяльності, якому цю воду можна продавати. Відтак, постачання води для потреб Криму є незаконним. Таким чином Україна визнаватиме окупацію шляхом укладання угод з суб’єктами, які відібрані в України. Якщо угода буде укладена з Росією, Москвою, які не є окупованими територіями, то таким чином вийде, що Україна визнає компетенцію РФ над територією АРК. Таке рішення називатиметься державною зрадою, тобто тяжким злочином, за що є покарання. Розмови про це є спонуканням до державної зради з боку посадовців або спробою організації державної зради, — зазначив громадський активіст Володимир Молчанов.
Активісти наголошують: воду на півострів не можна постачати ще й тому, що Україна сама порушить міжнародні санкції проти РФ, чим по суті спонукатиме до того ж інші держави. Економічний фактор — єдиний механізм тиску на окупанта. Всі розмови щодо необхідності водопостачання українським громадянам у Криму є спекуляціями. І ось чому.
«Меджліс кримськотатарського народу — єдина організована сила, яка наразі у важких умовах і під час репресій представляє український народ в Криму. Я не знаю жодного кримського татарина, який би підтримував водопостачання на півострів, всі кажуть, що це злочин. Бо води для громадян вистачає, вода потрібна для промисловості та військових баз РФ. Ми категорично проти навіть дискусій на цю тему, до моменту відновлення територіальної цілісності України, коли держава зможе контролювати територію Криму», — зазначив Ібрагім Сулейманов.
Херсонських активістів підтримав екс-заступник міністра з окупованих територій України Юсуф Куркчі. До спілкування від долучився скайпом.
— Деякі заяви повноважних осіб говорять про бажання, щоб питання водопостачання на півострів було в порядку денному сьогоднішньої влади. І якби не реакція суспільства, то, може, якимось чином воно вже б і вирішилося. Але сьогодні вони не наважуються презентувати алгоритми вирішення даної проблеми окупанта. Тому ми як суспільство маємо постійно наголошувати на тому, що не потрібно взагалі відновлювати водопостачання окупованому півострову. І позиція України має залишатися незмінною, — зазначив Юсуф Куркчі.
Учасники зустрічі нагадали про міжнародне право, яким чітко прописано, що відповідальність за всі блага населення на захоплених територіях несе держава-окупант. Відтак, воду Криму наразі має забезпечити РФ, а не Україна. Що ж до згаданого звернення — після завершення збору підписів під ним документ відправлять до головних державних інституцій.
Марина САВЧЕНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал