Хрестівська ОТГ: нова техніка прискорить стабільне водозабезпечення сіл
Ключовою проблемою переважної більшості територіальних громад, передусім степової частини, є відсутність стабільного водопостачання. Через зношеність водогонів життєдайна волога стає суцільним дефіцитом не лише спраглого літа. Відтак навіть погодинна подача води через часті пориви мереж часто стає недоступною для жителів населених пунктів. Тому відразу після створення ОТГ, коли з’являються нові можливості, населення ставить подолання зазначеної проблеми в головні пріоритети.
Так довжина лише центрального трубопроводу в п’яти селах Хрестівської сільської ОТГ становить майже 70 км. Споруджувалися мережі ще в далеких 1970-х, тож їх амортизація складає переважно більше 80%, а подеколи й усі 100%.
— Зношеність системи водопостачання впливає на частоту поривів водомережі, що призводить не лише до втрат піднятої води та вимушених відключень, а й на саму якість води, котру споживають наші мешканці, — пояснює сільський голова Олексій Троян.
Найскладніша ситуація в селах Надеждівці та Новонаталівці. Тут дається взнаки величезна кількість свердловин, котрі пробурили жителі в своїх домогосподарствах. Свого часу це був єдиний порятунок, як гарантовано запастися водою. Нині ж цим обтяжується робота комунальних підприємств, яким бракує абонентів. Відтак це впливає й на ціну, яка складається з головних компонентів — зарплати працівників, електроенергії, спожитої на підйом води свердловинами, податків, видатків на поточні та капремонти мережі та обладнання. Зрозуміло, що підвищення тарифів завжди болісно сприймається рештою абонентів, котрі користуються централізованим водопостачанням. Однак цей непопулярний метод, аби покращити якість водопостачання та наростити ефективність роботи комунальних підприємств, таки доводиться застосовувати.
Сільська рада намагається створювати умови для розвитку своїх комунальних підприємств, використовуючи як власні, так і залучені ресурси. Позабюджетні асигнування вкрай важливі для економії коштів громади на поліпшення матеріально-технічної бази комунальників, технологічне осучаснення процесу. Так впродовж останніх років для КП «Надія» була придбана відповідна техніка. Причому розрахували так, що підприємства, що займаються водопостачанням, можуть шляхом укладення угод співпрацювати одне з одним. До того ж власна техніка та тарифи за її використання дозволяють суттєво економити в порівнянні з тим, як доводилося винаймати її в комерційних підприємств. Затверджені сільською радою, вони є найнижчими з-поміж інших юридичних осіб. А це дозволяє економити на тарифоутворенні вартості води, яку споживають у селах.
Поповнення машино-транспортного парку Хрестівського КП «Надія» дозволить збільшити кількість послуг, котрі будуть надаватися підприємством, зазначає Олексій Троян, демонструючи обновку, придбану завдяки участі в грантовій програмі. Це вже не перша впевнена перемога громади в грантових конкурсах. Так торік сільською радою було подано заявку на участь в проекті «Програма підтримки аграрного і сільського розвитку» («Агросільрозвиток»), що фінансується USAID. У відповідності до підписаної громадою угоди, Хрестівське КП «Надія» отримує підтримку в вигляді техніки — траншеєкопача вартістю 650 тис. грн. За технічними характеристиками він здатен прокладати траншею глибиною до 1,5 метра та шириною до 1,6 м. Нова техніка дозволяє не лише покращити технологічний процес, а й суттєво його прискорювати.
Ксенія АЛІСОВА.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал