Церковне свято 31 березня: вшанування святого Іпатія, молитви за зцілення та прикмети дня

Церковне свято 31 березня 2025 року — вшанування святого Іпатія Києво-Печерського. Що дозволено і заборонено...

31 Березня 2025
2 хв читання
83 переглядів
Людина тримає свічку в руці

31 березня українські православні віряни відзначають день пам’яті преподобного Іпатія Києво-Печерського. Це церковне свято входить до списку неперехідних, тобто таких, що мають фіксовану дату, пише NewDay. Від 2023 року Православна церква України перейшла на новоюліанський календар, тож частина свят змістилась, однак частина вірян і досі дотримується юліанського стилю. Розповідаємо, кого вшановують цього дня, які існують заборони та традиції, і що означають народні прикмети на 31 березня.

Святий Іпатій Києво-Печерський: до кого моляться 31 березня

Цього дня за новим церковним стилем згадують подвижника XIV століття — преподобного Іпатія. Він жив у Києво-Печерській лаврі, вів надзвичайно стримане і побожне життя, допомагав хворим і майже не спав, присвячуючи ночі молитвам. Харчувався лише хлібом і водою. За щиру віру і милосердя Господь наділив його даром зцілення. Віряни вірять, що мощі святого, які зберігаються в Дальніх печерах лаври, мають цілющу силу.

У цей день люди звертаються до преподобного Іпатія з молитвами про зцілення від тілесних і душевних недуг, про допомогу в боротьбі з безпліддям, а жінки просять про полегшення грудного вигодовування.

Кого вшановують за старим стилем

Віряни, які дотримуються юліанського календаря, 31 березня вшановують пам’ять святителя Кирила, архієпископа Єрусалимського. Цей день також важливий у церковному календарі й пов’язаний із молитвою, роздумами та стриманістю.

Народні прикмети на 31 березня: що віщує погода

З давніх-давен люди спостерігали за природою у цей день і робили висновки про майбутнє літо:

• Сонячна погода — на тепле літо;

• Дощ вранці — до дощового літа;

• Блискавка на 13 квітня — до засухи;

• Птахи летять зграями — весна буде доброю.

У народі було прийнято цього дня білити дерева та впорядковувати сад — це символізувало оновлення та захист від шкідників.

Що не можна робити 31 березня

Церква наголошує, що у святкові дні варто уникати:

• Сварок, образ, пліток і заздрощів;

• Відмов у допомозі ближнім;

• Лихослів’я та негативних емоцій.

Оскільки триває Великий піст, рекомендовано утримуватися від їжі тваринного походження, а для суворого посту — дотримуватись сухоїдіння. Водночас основною метою посту є не лише обмеження в їжі, а духовне очищення — через молитву, покаяння та добрі справи.

Згідно з народними заборонами, сьогодні не варто залишати безлад у помешканні, тримати брудний посуд у раковині або брати й давати в борг.

Що дозволено і рекомендовано робити у свято

У цей день люди звертаються з молитвами до святого Іпатія з проханнями про зцілення. За народними традиціями, 31 березня розводили багаття і спалювали старі речі — вважалося, що це допомагає позбутися всього зайвого, очиститися від хвороб і негативної енергії.

Хто святкує іменини 31 березня

Іменини за новим стилем сьогодні мають:

• Веніамін, Марія.

За старим стилем день ангела святкують:

• Трохим, Кирило, Данило, Дмитро, Наталія, Григорій.

Нагадуємо, раніше ми писали про те, що відзначають віряни 30 березня.

Вийти з мобільної версії