10 квітня: церковне свято, що не можна робити та які прикмети віщують погоду і врожай

Дізнайтеся, яке церковне свято відзначають 10 квітня 2025 року, що можна й не можна робити в цей день, які...

10 Квітня 2025
2 хв читання
97 переглядів
Церковне свято

Сьогодні, 10 квітня, українці вшановують пам’ять кількох святих, а також звертають увагу на прикмети, які з давніх-давен допомагали передбачити погоду та врожай, пише NewDay. У матеріалі розповідаємо, яке церковне свято відзначають цього дня, що дозволено й заборонено робити, а також хто святкує день ангела.

Яке сьогодні свято за новим церковним стилем

За новоюліанським календарем, який у 2023 році запровадила Православна церква України, 10 квітня віряни вшановують мученика Терентія та сорок його воїнів, а також благовірного гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного.

Сагайдачний — одна з ключових постатей в історії України. Народився орієнтовно 11 травня 1575 року в селі Кульчиці (нині Львівська область). Походив із шляхетної православної родини. Його справжнє ім’я — Петро, а прізвище, ймовірно, утворене від імені батька — Конаша.

Сагайдачний був не лише гетьманом Війська Запорозького, а й активним захисником православ’я. Саме він домігся скасування посад, нав’язаних козакам польською владою, і відстоював право українців на вільне віросповідання. Під його керівництвом запорожці здійснювали вдалі походи проти Османської імперії, Кримського ханства та Московії.

Гетьман був щедрим меценатом, підтримував братства, школи та православну церкву. У 1620 році привіз до Києва Патріарха Єрусалимського Феофана III, який висвятив українських єпископів, тим самим відновивши православну ієрархію на наших землях.

Сагайдачний загинув у 1622 році від поранення, отриманого під час Хотинської битви. Все своє майно заповів на потреби освіти та церкви. У 2020 році його канонізували як святого Православної церкви України.

Яке свято за старим стилем

За юліанським календарем, якого дотримуються окремі громади та монастирі, 10 квітня — день пам’яті преподобного Іларіона Нового.

Прикмети на 10 квітня

У народі цю дату називали Терентієвим днем або Терентієм Маревним. Люди вірили, що цього дня можна передбачити погоду на літо:

  • Якщо на деревах багато птахів — літо буде теплим і ясним.
  • Дощ обіцяє посушливе літо.
  • Сильний вітер — до неврожаю.
  • З’явилися дрібні павуки — незабаром потеплішає.
  • Сонце в серпанку на сході — рік буде врожайним.

Що не можна робити 10 квітня

У цей день, як і в інші церковні свята, не рекомендується сваритися, ображати інших, заздрити чи відмовляти в допомозі. Не варто також надмірно веселитися або братися до гострих предметів — таких як ножі, сокири, пилки. Це пов’язано з мученицькою смертю святого Терентія.

Також триває Великий піст. Постуючим дозволено їсти гарячі страви без олії. Але важливо пам’ятати, що сенс посту не лише в обмеженнях у їжі, а й у духовному очищенні — утриманні від гріха, негативних думок і вчинків.

Що можна робити

Цього дня традиційно звертаються до святих із молитвами — про зміцнення віри, прощення гріхів, зцілення і мужність перед випробуваннями. У народі вважалося доброю прикметою помити підлогу — це начебто приваблює бажаних гостей до хати.

Хто сьогодні святкує день ангела

Іменини 10 квітня за новим стилем відзначають: Олександр, Максим, Григорій, Терентій, Федір, Яків.

За старим стилем: Василь, Іван, Іларіон, Ілля, Микола, Сава, Степан.

Раніше ми писали про те, яке сьогодні церковне свято відзначають 8 квітня, народні прикмети та три заборони цього дня.

Вийти з мобільної версії