Церковне свято 2 травня: день памʼяті Афанасія Лубенського та Бориса і Гліба, традиції й прикмети

2 травня вшановують святителя Афанасія Лубенського та страстотерпців Бориса і Гліба — перших канонізованих...

2 Травня 2025
2 хв читання
75 переглядів
Свято 2 травня

2 травня українські віряни згадують одразу кількох важливих церковних постатей. За новим календарним стилем це день памʼяті святителя Афанасія Лубенського, а також перенесення мощей святих страстотерпців Бориса і Гліба. У народі ця дата повʼязана з прикметами про літо, молитвами за мир і заборонами, яких дотримуються ще з давніх-давен, пише NewDay

Святий дня — Афанасій, патріарх Константинопольський

Святитель Афанасій Пателарій, відомий як Лубенський чудотворець, народився 1597 року на острові Крит у родині знатного походження. Отримавши блискучу освіту, він обрав духовний шлях і став ченцем на Афоні. Афанасій прославився як мудрий проповідник, глибокий богослов і автор церковних піснеспівів.

У 1634 році його обрали Константинопольським патріархом, однак після повернення попередника на кафедру, Афанасій зійшов з посади. У подальші роки він служив у Солунській митрополії, долаючи труднощі, пов’язані з османськими утисками. Під час подорожі в Україну, шукаючи допомоги для православної церкви, він тяжко захворів і зупинився в Мгарському монастирі на Полтавщині, де й відійшов у вічність.

Його мощі, які згодом прославились численними зціленнями, зараз зберігаються в Благовіщенському кафедральному соборі Харкова.

Борис і Гліб — перші святі Київської Русі

Борис і Гліб, сини князя Володимира Великого, увійшли в історію як перші святі, канонізовані на Русі. Обидва жили благочестиво, дотримуючись заповідей і не прагнули влади. Після смерті батька їхнім життям погрозив брат Святополк, який заради престолу вирішив усунути братів.

Борис, якому Володимир доручив військо, відмовився від боротьби за владу і був убитий на молитві. Гліб, дізнавшись про загибель брата, теж не став чинити спротив — і загинув із молитвою на устах.

Їх страстотерпіння стало прикладом істинного християнського смирення. Мощі братів були перенесені до Вишгорода, де згодом сталося кілька зцілень, пов’язаних із їхнім похованням.

Свято за старим стилем

Для тих, хто дотримується юліанського календаря, 2 травня — це день памʼяті преподобного Іоанна Печерника — святого Києво-Печерської лаври.

Народні прикмети на 2 травня

Цей день пов’язували з початком змін у природі. Люди вірили, що за погодою сьогодні можна передбачити літо:

  • сонячно і тепло — буде гарне літо;
  • вітер і холод — до прохолоди влітку;
  • яскравий захід — обіцяє посушливу спеку;
  • гроза — до кількох днів негоди;
  • якщо сьогодні вперше співає соловей — літо буде раннім.

Заборони цього дня

У церковне свято не варто проявляти агресію, лінь, заздрість чи жадібність. Поганою прикметою вважається відмова у допомозі тим, хто її потребує. За народними віруваннями, не слід давати гроші в борг — можна втратити удачу.

Що варто зробити 2 травня

Молитися сьогодні рекомендують до святого Афанасія, прохаючи зцілення, захисту від хвороб і збереження миру. До святих Бориса і Гліба звертаються з молитвами про допомогу у важких життєвих ситуаціях, а також про зцілення, особливо від сліпоти та хвороб ніг.

У народній традиції існує повірʼя: якщо в домі прибирають, підмітати слід від порогу до середини — щоб не винести з хати добробут.

Іменини 2 травня

Свої іменини сьогодні відзначають: Афанасій, Борис, Гліб, Зоя, Михайло, Роман, Давид.

За старим стилем — Антон, Віктор, Георгій, Дмитро, Іван, Семен.

Нагадуємо, раніше ми писали про те, кого вшановують і чого не варто робити 1 травня.

Вийти з мобільної версії