Мільйонерка у білому халаті
Як керівник херсонського комунального диспансеру заробила собі статок.
У кого болить голова через медицину
Медики та чиновники на Херсонщині б’ють на сполох. З 1 квітня кошти для надання медичних послуг має виділяти Національна служба здоров’я України. А вона «зрізала» фінансування майже на 40%. Його дефіцит для комунальних лікарень області склав 69 мільйонів гривень. «У головних лікарів у роздумах, де взяти потрібні кошти, буде дуже сильно голова боліти», — так коротко і зрозуміло висловився заступник голови Херсонської обласної ради Віталій Булюк (у його віданні сфера охорони здоров’я).
Але от дивний парадокс, про який, можливо, не відають ані особисто Віталій Вікторович, ані його колеги-депутати облради. Якщо комунальні лікарні Херсонщини загрузають у прірві злиднів, то дехто з їхніх керівників рік від року багатіє.
На бідність, зокрема, немає причин скаржитися головному лікарю обласного онкологічного диспансеру Ірині Сокур. До речі, комунального закладу обласної ради. Згідно з електронними деклараціями, оприлюдненими самою Іриною Володимирівною, її заробітна платня на основному місці роботи у 2019 році досягла 324 449 гривень. Є ще робота за сумісництвом у Херсонському державному університеті, яка принесла їй того ж року ще 25 054 гривні. Та насправді це дрібнички. Виявляється, пані Сокур не просто головлікар і сумісник, а ще й зареєстрована як фізична особа-підприємець. І в цій якості ФОП Сокур І. В. заробила просто казкову для більшості наших земляків суму — 1 млн 448 тис. 937 гривень (цифра, нагадаємо, з її власної декларації)! Вона ці гроші, звісно, не вкрала і сплатила з них усі податки, тож нічого поганого тут ніби й немає.
Хліб не пече, буряками не торгує
Та дуже цікаво, які ж це послуги треба надавати чи які товари випускати, аби бізнес в області з чи не найнижчим рівнем доходів в Україні приносив по сотні з лишком тисяч гривень на місяць? Хліб головний лікар онкодиспансеру вночі не пече, вулиці за скромну оплату не підмітає, але підказку можна знайти у коді 72.11. Це суха комбінація цифр, яка трохи розкриває суть бізнесу — «дослідження й експериментальні розробки у сфері біотехнологій».
Що то за «експериментальні розробки», можна судити з тієї ж електронної декларації Ірини Сокур, тільки за 2016 рік. Тоді джерелом доходу від підприємницької діяльності вона вказала підприємство з стовідсотково іноземними інвестиціями «Квінтайлс Україна» (нині воно має назву «Айк’ювіа РДС Україна»), що на той час було «дочкою» австрійської «Квінтайлс ГезмбХ». Потім вона співпрацювала з українським ТОВ «Кованс Клінікал енд Періепрувал Сервісез» — і за наказом Міністерства охорони здоров’я була «відповідальна за клінічні випробування медпрепаратів». Одразу виникає слушне питаннячко: а на кому ж може випробовувати їх ФОП Сокур — чи, бува, не на пацієнтах онкологічного диспансеру?
Це питання ми поставили самій Ірині Сокур. А ще поцікавилися: у чому саме полягає її підприємницька діяльність? І чи не заважає це її основній роботі в комунальному закладі?
— Звісно, я не торгую картоплею чи буряками і не перепродую якийсь товар. Я надаю консультативні і аналітичні послуги відповідно до договорів та наказів МОЗ. А роботі в диспансері це не заважає, оскільки я займаюсь цим у позаробочий час, з 19-ї години, — пояснила вона.
За словами Ірини Сокур, «випробовування медпрепаратів» і є консультативною та аналітичною діяльністю.
— Будь-який косметичний засіб, шампунь, креми або медикаменти перед потраплянням на ринок проходять випробування. Вони здійснюються в кілька етапів: починаючи від експериментів у лабораторіях до випробувань на здорових добровольцях. Коли є доведеною їх ефективність, тоді йдуть дослідження вже на пацієнтах. Усе це регламентується МОЗ, а кожен крок контролюється відповідними органами, — стверджує Ірина Сокур.
Чесна підприємницька діяльність впродовж останніх чотирьох років, починаючи з 2016-го, принесла їй непоганий додатковий заробіток у сумі 4 млн 501 тис. 88 гривень. За нинішнім курсом, це трохи менше, ніж 200 тисяч доларів США. Але якщо такий прибутковий бізнес пов’язаний із очолюваним Іриною Володимирівною онкодиспансером, то чому він іде в кишеню мільйонеру у білому халаті, а не медичному закладу, який так потерпає від хронічної нестачі бюджетних коштів?
Відповісти на животрепетне для простих херсонців запитання ми попросили директора департаменту охорони здоров’я Херсонської облдержадміністрації Віктора Короленко. І почули від нього таке:
— Статус головного лікаря і фізичної особи-підприємця навряд чи можна вважати гармонійним поєднанням. Але це — моя особиста думка. Адже департамент охорони здоров’я ОДА не може втручатися у договірні стосунки між бізнесом та керівниками комунальних лікарень і диспансерів. Власні заклади повинна контролювати обласна рада. Я ж можу говорити тільки про свої власні доходи. Скажімо, за січень 2020 року заробив 8,5 тисячі гривень, — так прокоментував ситуацію Віктор Миколайович.
Бідні пацієнти — про багатих лікарів
Ми навідалися до обласного онкологічного диспансеру та на умовах анонімності опитали його пацієнтів — як вони ставляться до захмарних доходів головного лікаря? Їхні відповіді були неоднозначними: хтось просто не вірив у можливість захмарних заробітків у злиденному регіоні, звинувачуючи журналістів у розповсюдженні фейкових новин. Хтось обурювався, наполягаючи на тому, що кошти від співробітництва з бізнесом повинні залишатися в стаціонарі та йти на придбання ліків і всього необхідного для хворих, котрі нині часто-густо залишають в комерційних аптеках (вони, до речі, «розповзлися» по всій будівлі онкодиспансеру) більше тисячі гривень з розрахунку на день лікування. Аякже: жити захочеш, то останні копійки віддаси. Якщо, звичайно, є ці копійки.
До речі: похвалитися мільйонними доходами від підприємництва з-поміж головних лікарів комунальних медичних закладів регіону може не тільки Ірина Сокур. Приміром, очільник обласної психіатричної лікарні Павло Паламарчук, який публічно скаржиться, що через нестачу бюджетного фінансування може закрити відділення і виписати до 300 пацієнтів, також вказує у своїх деклараціях, що з 2007 року займається підприємницькою діяльністю. Його заробітки за цей час також обраховуються у мільйонах гривень. Статки його родини, згідно з задекларованою інформацією, включають чотири квартири, дві земельні ділянки, кілька іномарок тощо. Але це — тема вже для наступних публікацій.
Валентин ІВАНОВ.
Олег БАТУРІН.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал