На Бериславщині активно «приміряють» об’єднання
Децентралізація
Конфігурацію створення одночасно кількох об’єднаних територіальних громад на теренах Бериславського району обговорювали під час виїзних зустрічей регіональних консультантів Асоціації міст України в Шляхівській, Томаринській та Зміївській сільських радах. Поштовхом, аби визначитися нарешті на засадах добровільності, з ким із сусідів кожній з зазначених сільських рад житиметься комфортніше, заможніше, послужило створення на теренах району першої ОТГ – Новорайської. Ще донедавна Бериславщина доволі консервативно ставилася до реформи місцевого самоврядування, внаслідок чого тут не було створено жодного об’єднання громад. У квітні ж нинішнього року після виборів у Новорайській ОТГ її наполегливість та рішучість пожвавила активність інших.
Шляхове ініціює «позапланову» ОТГ
З ініціативою стати адмінцентром ОТГ нещодавно виступила Шляхівська сільська рада. Сьогодні якраз вона і веде перемовини з сусідами, прагнучи знайти однодумців та рухатися вперед разом. Обраний шлях у зазначеній сільській раді вважають нелегким, адже в різних селах по межі подеколи полярно протилежно ставляться до створення ОТГ. Здебільшого з розумінням підтримують, однак є й своя опозиція, котра намагається віднайти контраргументи і залишити все, як є.
А тим часом села втрачають шанс на розвиток. Так у Томариному вже залишилася лише початкова школа, і селяни в розпачі навіть не сподіваються на виправлення ситуації. Школа гарна, а от контингенту учнів бракує. Попри усвідомлення того, що тільки в статусі ОТГ сама громада вирішуватиме питання збереження закладів, їх матеріально-технічного наповнення, визначення опорного закладу та його філій, покращення інфраструктури сіл, поки що в більшості знаходяться ті, хто спекулює та спотворює громадську думку. Приміром, що закриють сільські ради, що в селах, котрі не є адмінцентром, пануватиме розруха та безробіття, а «центральна садиба» нібито тягнутиме ковдру виключно на себе. Натомість, щоб розвіяти міфи, здебільшого ніхто й кроку не ступив, аби подивитися, а як живуть ті, хто вже об’єднався.
У Шляховому порахували, що, якщо вдасться схилити на бік об’єднання, найближчих трьох сусідів, то населення ОТГ перевищуватиме 4 тисячі осіб, а за сукупною площею це чверть території району.
Під час зустрічей у зазначених населених пунктах йшлося про економічний обрахунок спроможності їхньої потенційної ОТГ, обговорювалися різні конфігурації об’єднання. Своїми думками ділилися голови сільських рад, місцеві фінансисти, представники депутатських корпусів, керівники бюджетних установ, прості селяни. Обговорювали подальшу долю соціальних закладів, перспективи інфраструктурних об’єктів, представництво в радах. Також йшлося про дотримання процедур об’єднання громад та покрокове наближення до створення ОТГ в партнерстві з сусідами.
– Ніхто не збирається нікого «захоплювати» чи «поглинати», – запевняє сільський голова Шляхового Віктор Доля. – Ми повинні всі разом домовитися про те, яким чином будувати громаду, в тому числі зважаючи на мережу закладів, які кожен з нас має. А ще на відстань між населеними пунктами, стан доріг, наявність транспорту тощо. Специфіка в кожної з сільрад своя. Приміром у нас головне джерело доходів – це земля – 2 тис. га на зрошенні, а також здача в оренду зрошуваних систем. Серед бюджетоутворюючих – 2 найкрупніших агропідприємства, решта – одноосібники, яких не так багато. Благо, що з земельними відносинами у нас все офіційно та прозоро, тому боятися інвентаризації площ нічого.
Сільський голова погоджується, що серйозно замислитися над створенням ОТГ спонукала перша об’єднана громада на теренах району.
– Ми усвідомлюємо, що для міста Берислава ми – ласий шматок, тому й налаштовані створити свою спроможну громаду, аби не загубитися, якщо доведеться об’єднуватися за Перспективним планом формування територій громад області з райцентром.
Томарине сподівається на збалансованість
У Томариному теж розмова видалася доволі змістовною та зацікавленою. Учасників цікавило почути від фахівців АМУ, що чекає на громаду в перспективі об’єднання. Всі усвідомлюють, що легкого шляху не буде, але й вичікувати покращення без докладання зусиль – марна справа. До активного діалогу підключилися місцеві депутати рад різних рівнів, сільгоспвиробники, землевласники, апарат сільської ради. Зважаючи на кількість населення та наявну інфраструктуру, Томарине не може претендувати на роль адмінцентру об’єднаної громади, а тому прагнення розібратися, в якій конфігурації краще створювати ОТГ, для них украй важливо.
Насамперед, аби дотримати інтересів місцевих мешканців та аграріїв. Тож і йшлося про забезпеченість кадрами, про справедливий збалансований розподіл коштів – субвенцій та зібраних податків. Звісно ж, піднімалося й питання умов відновлення роботи місцевої школи, підвезення майже 30 учнів 5–9 класів до міської школи. Люди ділилися тим, що наболіло, розмірковували над тим, чого бояться. Кожен уболіває за свою сферу, а ще більше – про те, щоб Томарине нарешті отримало довгоочікуваний розвиток і сюди повернулася молодь.
Зміївка вивчатиме досвід королівства
Зацікавлено спілкувалися з регіональними консультантами і в Зміївці, яка займала вичікувальну позицію щодо ініціатив об’єднання. Сподівалися на ініціативу ззовні, і навіть якщо пропозиції на створення ОТГ надходили, вони відкидалися як неприйнятні. Щодо вибору конкретної конфігурації потенційної ОТГ, яка б влаштовувала громаду, тут особливо теж не напружувалися. Згідно з Перспективним планом сільрада мала б увійти до Бериславської селищної ОТГ. «Потрібно все ще раз обміркувати», – наголошує сільський голова Олександр Козак. І наводить безліч аргументів, котрі нібито не спонукають до дій, а змушують все ретельно зважити, прорахувати.
Присутні керівники установ бюджетної сфери ставили багато запитань щодо перспектив створення ОТГ, преференцій від держави, розподілу субвенцій, можливостей зберегти нинішню мережу закладів (дитсадок на 2 групи, 2 загальноосвітні школи) і одночасно зекономити кошти на їх утримання. Тож озвучені консультантами переконливі свідчення про успіхи реформи в таких же сільських громадах області, про нові повноваження та широкі фінансові можливості змусили представників сільської влади, депутатів, керівників бюджетних закладів замислитися, зважити свої сили та ресурси і піти нарешті на відкритий діалог з сусідами. Саме вони перейнялися запропонованою консультантами ідеєю вивчити досвід уже створених ОТГ під час найближчих навчальних візитів у рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні». Аби на власні очі побачити реальні зрушення, які відбуваються в ОТГ, дізнатися про результати реформ у великих та малих селах області.
Зміївська сільрада складається з одного населеного пункту, де мешкає майже 2,5 тисячі осіб. Специфіка громади полягає в багатонаціональності. Донедавна вагому частину населення тут складали шведи та німці, а колишня назва старошведською й досі прикрашає в’їзд до села. За збігом обставин, днями делегація зі Зміївки на запрошення Готландської об’єднаної громади відбуває до королівства Швеції. Можливо, ще й ця подія стане знаковою та підштовхне Зміївську сільраду до створення ОТГ.
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал