На евакуацію хворих з районів Херсонщини немає грошей
Життя мешканців Херсонщини із важкими серцево-судинними захворюваннями, котрих неможливо врятувати в умовах районних лікарень, сьогодні залежить, насамперед, від наявності грошей у їх родин. Для евакуації таких пацієнтів Херсонський обласний кардіологічний центр (колишній кардіодиспансер) використовує власний реанімобіль «Пежо». Але на пальне лікарський заклад з початку нинішнього року ні з яких бюджетів не отримав і копійчини. Тож реанімобіль заправляють на ті гроші, що їх надають рідні та близькі хворого. І виходить, повірте, солідна сума.
— Отримали виклик з Генічеська, звідки треба було вивезти 42-річного чоловіка із інфарктом, ускладненим ще й запаленням легень. Кажемо: «До вас ще доїдемо, а на зворотній шлях реанімобіль уже вам заправити. Що родині робити: заправили, сплативши чималу суму. На щастя, пацієнта встигли довести живим, і нині він у нашому реанімаційному боксі, — стурбований головний лікар комунального неприбуткового закладу «Херсонський обласний кардіологічний центр» Олег Мазуряк. – Як буде далі – невідомо, але перспективи невтішні. Адже з 1 квітня фінансування таких викликів Національною службою здоров’я взагалі не передбачене. Гроші на них отримуватиме тільки екстрена медична допомога.
Жахливо те, що у рамках дивної реформи держава економить не тільки на пальному для медичного транспорту. Скажімо, з початку 2020 року кардіоцентру не надали жодного кардіостимулятору для потреб хворих, котрим без нього просто не вижити. Останній такий прилад тут встановили ще 27 грудня, а з того часу вже з’явилася черга на них з дев’яти осіб. І чи не кожен з них – на межі життя та смерті. Ще п’ять пацієнтів купили кардіостимулятори, знову ж таки, власним коштом, виклавши від 21 до 23 тисяч гривень. В одному випадку людина сплатила навіть більше сорока тисяч гривень – прилад знадобився двокамерний, з найдорожчих.
Проблеми з кардіостимуляторами поготів здаються безкінечною епопеєю. Потреба в них для Херсонщини складає 120 одиниць на рік. Та в 2019 році держава лише «закрила» свою заборгованість за…2017-й, а за 2018-й кардіоцентр отримав тільки 31 прилад з 120 належних. Власне за 2019-й – нуль. Просили на них грошей з обласного бюджету. Однак заявку в сумі 2,2 мільйони гривень облрада «зрізала» до 900 тисяч. Та хоч щось – це все одно краще, ніж зовсім нічогісінько. Нині триває відкритий тендер на закупівлю кардіостимуляторів, але якими будуть його результати, поки говорити зарано.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал