На Херсонщині інтернати існують для зручності батьків?
Продовження теми
Лише третина вихованців Львівської школи-інтернату на Бериславщині є дітьми пільгових категорій
Про намір повернути дітей до їхніх біологічних родин з навчальних закладів інтернатного типу попереджає керівництво Бериславського району. «Як правило, батьки влаштовують своїх дітей до інтернатів задля власної зручності. Вони народжують їх і не приділяють уваги, віддаючи в такі заклади», — констатує начальник служби у справах дітей райдержадміністрації Олена Горішня.
Один із таких закладів, Львівський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа-інтернат І ступеня — спеціалізована школа інтернат ІІ—ІІІ ступеня» Херсонської облради розташований на території Ольгівки Бериславського району. «Станом на 18 січня в ньому навчаються 178 учнів, з яких 124 — жителі нашого району. З загальної кількості тільки 62 дитини мають статус пільгових категорій: сироти, з малозабезпечених і багатодітних сімей, діти-інваліди і т. п. Усі діти забезпечуються чотириразовим харчуванням, обслуговують їх 72 працівники», — говорить перший заступник голови РДА Ірина Дробиш.
Утримання цього комплексу платникам податків обходиться дуже дорого. Бюджет закладу на 2018 рік разом із нарахуваннями зарплати педпрацівникам складає 12 601 416 гривень. Розташовані на відстані кількох кілометрів від інтернату, Львівська школа з контингентом 137 учнів і Ольгівська школа на 95 учнів разом узяті коштують українцям в рази дешевше.
— Діти з інтернатних закладів, на жаль, не соціалізовуються. По завершенні 9 класів вони отримують свідоцтво і не можуть навчатися далі у звичайній школі. На території області є тільки 3 заклади, що можуть їх прийняти на навчання за обмеженою кількістю професій — в Олешках, Архангельському і Нововоронцовці. Натомість самі інтернатні заклади зацікавлені, щоб у них була достатня кількість вихованців, бо саме завдяки цьому вони і існують. Нещодавно в районі створено міжвідомчу робочу групу з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей. Вона, зокрема, вивчатиме вказане питання, — зазначила на останньому засіданні колегії Бериславської РДА Олена Горішня.
За словами Ірини Дробиш, в Львівському інтернаті є чимало дітей з Тягинки, Високого, Львового, які мають повні біологічні сім’ї. «[Найближчим часом] вони повертатимуться до своїх родин», — говорить вона.
У вересні минулого року «Новий день» уже порушував питання доцільності існування інтернатних закладів. У журналістському розслідуванні «Інтернати влітають в копієчку» йшлося про неефективне використання сотень мільйонів гривень на утримання таких установ тільки на території однієї Херсонської області. На перебування і навчання одного вихованця в деяких наших інтернатах витрачається 130 тисяч гривень на рік. Цих коштів цілком би вистачило на сплату навчання у якомусь із престижних українських вузів щонайменше для чотирьох студентів!
Утім, обласна влада теж розмірковує про передачу інтернатних закладів на фінансування з місцевих бюджетів — зокрема, того ж Львівськиого НВК. Проте Бериславська РДА, вивчивши дане питання, надала відповідь про недоцільність прийняття у власність територіальних громад району цього комплексу. «Адже і без того мережа шкіл району потребує оптимізації і додаткового фінансового ресурсу на утримання», — пояснила Ірина Дробиш.
Олег БАТУРІН.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал