На Херсонщині пройшов лісівничий тиждень
Ліси Херсонщини за призначенням виконують захисні, протиерозійні, водоохоронні, санітарно-гігієнічні та інші екологічні функції. Загальна площа земель, які перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств області перевищує 172 тис. гектарів, з них вкриті лісами – 74 тис. га.
– Незважаючи на недофінансування галузі, лісівники продовжують виконувати свої функції по збереженню та відновленню насаджень, – зазначила під час прес-конференції у прес-клубі «Новий день» начальник облуправління лісового та мисливського господарства Тетяна Касіч. – Основним напрямком у роботі є охорона та захист лісів від самовільних рубок, пожеж, проведення заходів з формування, оздоровлення лісів та створення нових, вирощування садивного матеріалу. Оскільки ліси в області є штучними, то вони потребують щоденного догляду. Лісогоспи забезпечені кадрами на 68% від потреби – сьогодні тут працює 632 чоловіки. Не в повному обсязі забезпечені особовим складом лісові пожежні станції. Є вакантні посади майстрів лісу та інженерно-технічних працівників, керівників підприємств. Це наслідки повної відсутності фінансування упродовж 2016–2018 років. Сьогодні управління співпрацює з навчальними закладами, котрі готують фахівців лісового господарства, аби залучити молодих спеціалістів до себе та зацікавити працювати на Херсонщині.
Адже внаслідок кадрового голоду відбулося збільшення самовільних рубок та лісових пожеж. За ініціативи та підтримки нового керівництва ХОДА та завдяки співпраці з правоохоронними органами та ДСНС вдалося покращити охорону лісів, говорить Тетяна Касіч. Позитивні результати спільних рейдів. Фінансовий стан цьогоріч покращився завдяки створеному спеціальному лісовому фонду, який наповнюється за рахунок рентної плати за користування лісовими ресурсами. З нього надходять кошти для забезпечення функціонування лісогосподарських підприємств. Наразі отримано 54% від річної потреби. Середньомісячна зарплата працівників становить 5984 грн. Проблемними залишаються відсутність фінансування з держбюджету, спровокований цим дефіцит кадрів, безкарність за лісові правопорушення, підкреслила голова обласної організації профспілки працівників лісового господарства Марія Глод.
Лісівники Херсонщини упродовж проведеного лісівничого тижня скористалися нагодою привернути увагу до сучасного стану та проблем лісового господарства, до нелегких буднів його працівників, акцентуючи на необхідності збереження та охорони насаджень.
Як зазначалося, позитивними є результати висадки понад 92 кг насіння сосни кримської, котра дала більше 1 мільйона сіянців. Гарні наслідки має і стан заліснення великих масивів колишніх згарищ після найбільш масштабних пожеж 2007 та 2012 років. Копітка праця науковців та працівників лісогосподарських підприємств дозволила застосувати сучасні технології, які спростували скептичні прогнози щодо можливостей вирощувати ліс на виснажених вогнем ґрунтах. Згарища 2007-го вже вкриті 4–5-річними насадженнями. На ділянках, що очищуються, будуть також створені ліси, запевнив перший заступник начальника облуправління лісового та мисливського господарства Володимир Михайленко. Відповідаючи на запитання щодо стану полезахисних смуг, він підтвердив, що на сьогодні безгоспних маже 30 тис. гектарів таких насаджень не мають балансоутримувача, а отже не захищені від вирубування та захаращення.
Щодо боротьби з несанкціонованими рубками в лісах, то зараз запроваджена єдина програма обліку деревини, яка дозволяє відстежити її походження, в тому числі за держномером автомобіля, який її транспортує. Йшлося також про породи лісових насаджень, котрі ідеально підходять для наших ґрунтів. Зі слів Володимира Михайленка, серед варіантів висадки так званого «швидкого» лісу – порід швидкоростучих дерев, для Херсонщини не всі підходять. Ідеально приживається на наших важких пісках хіба що сосна та акація. На територіях лісових господарств сьогодні створені умови для вирощування не тільки свого посадкового матеріалу – саджанців лісових порід, а й декоративних дерев, чагарників та інших рослин, які реалізують за прийнятними цінами населенню та тергромадам для озеленення населених пунктів. На цьому спеціалізуються 3 розсадники.
Щоб відновитися після років безгрошів’я та втрати кадрового потенціалу, нам потрібно щонайменше 2 роки, зазначив директор ДП «Великокопанівське лісомисливське господарство» Юрій Савлук. Адже внаслідок відсутності фінансування, втрати понад 50% робітників лісгоспам доводилося обирати – сконцентруватися на охороні лісів чи висаджувати нові. Бо 1 млн. вирощених сіянців це 200 гектарів лісу, який має хтось висадити. За умови повернення стабільності в лісову галузь вдасться набрати темпи розвитку. Погодився з колегою і т.в.о. директора ДП «Голопристанське лісомисливське господарство» Володимир Попович, адже саме це лісництво постраждало в пожежах 2007-го і гостро потребувало відновлення.
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал