На Херсонщині розвиватимуть горіховий бізнес
Успішні історії підприємств, заходів чи окремої людини надихають. Свідченням успішної історії може стати День поля «Інтенсивне горіхівництво на прикладі каліфорнійського сорту Chandler», що відбувся у Чаплинці.
Але спочатку — факти. Горіховий ринок — дуже перспективний, адже попит на горіхи цілорічний, вони корисні, добре зберігаються, сад потребує відносно менше догляду, ринок не насичений продукцією. Світовий дефіцит горіхів складає 100 тисяч тонн на рік, в Україні — 25 тис. тонн на рік. Лише 7% площі світового земельного фонду кліматично підходить для вирощування горіхів, Україна має 50% таких площ. При цьому горіховий ринок складає некондиційний темний горіх з дворів та лісопосадок. Тож закладання горіхового саду у промислових масштабах є досить перспективною справою.
— Сорт волоського горіху Chandler, виведений у Каліфорнії, — найпопулярніший у світі. Він має низку переваг: висока врожайність, швидкий ріст, тонкокорий, ціле ядро, стійкість до хвороб, висока закупівельна ціна, — стверджує Сергій Запускалов, головний агроном підприємства «Сімге». — Ми висадили 28 гектарів горіхового саду. На українські адаптовані сорти волоських горіхів прищепили американський плодовитий сорт Chandler. Саджанці, адаптовані до клімату України, починають плодоносити вже на другий рік після висадки. Для отримання ще кращої врожайності виготовляємо біодобрива.
На базі занедбаної ферми, за допомогою каліфорнійських черв’яків, із відходів тваринництва навчилися виготовляти біодобрива. У наш час, коли охорона ґрунтів є кричущою проблемою, біогумус є одним із засобів їх збереження та збагачення. Щодня кільчастих годують, кількість ґрунту збільшується на 10 см, через тиждень субстрат готовий, але потребує трьохмісячної сушки. Далі виготовляється рідке концентроване добриво, що використовується в Україні, експортується в Європу, Середню Азію, В’єтнам, Корею…
— Таким досвідом не гріх і поділитися, — вважає учасниця заходу Оксана Гончарук. — День поля зібрав більше 120 учасників з 8 областей України (на фото). Вони мали змогу на власні очі побачити виробництво біогумусу, саджанці горіха різного віку. Олександр Синюк, голова громадської організації «Земля Таврії», яка організувала цю зустріч, презентував роботу Проекту UHBDP та його сервіси, які дуже зацікавили присутніх. Заступник директора департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Андрій Неделько розповів про державні програми для аграріїв, акцентувавши увагу на питаннях фінансової підтримки тих, хто займається створенням садів та виноградників.
Анатолій ЯЇЦЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал t.me/newsnewday