На Херсонщині школярка стала жертвою булінгу?
У Голопристанську лікарню, зі складною травмою ноги, потрапила п’ятикласниця. Сама дівчинка запевняє, просто посеред уроку її побили однокласниці. Матір учениці впевнена – дитина стала жертвою булінгу. А от у самій школі стосовно інциденту мають іншу думку. То що ж сталося під час уроку фізкультури у п’ятому класі?
Одинадцятирічна Оля грає на скрипці, займається танцями і навчається майже на відмінно. Але про хобі і уроки на добрі три тижні дівчинці доведеться забути, бо їй і піднятися складно, не те, що вже танцювати. У руках – милиці, права нога – у гіпсу. Тріщина гомілкової кістки – таку травму дитина отримала не де-небудь, а в школі. Таврійська ЗОШ, Голопристанський район. Все сталося просто посеред уроку. Фізкультура. Попри те, що на дворі лютий, діти займалися на стадіоні, бо шкільний спортзал не опалюється. Проходив урок у вигляді футбольної гри, щоправда, на полі були всього четверо дітей, решта, з дванадцяти, були глядачами, бо прийшли без спортивної форми (хоча яка спортивна форма може бути для зимового стадіону?). Як розповіла Ольга, перед уроком сталася сварка. З неї кепкували дві однокласниці, коли ж зав’язалася перепалка, мало не дійшло до бійки, хтось із дітей її зупинив, але згодом у Ольги відібрали портфель, який повернули тільки після скарги класному керівнику. Сама дівчинка не сумнівається – на уроці фізкультури двоє однокласниць, які грали в іншій команді, просто вимістили на ній злість.
-Я гол відбила їхній. А вони сказали: ах, ти зараза, і почали мене бити. Сильно били ногами по моїм ногам, — у цей момент дівчинка хапається за гіпс і кривиться від болю, — після того футболу на ногу я вже не могла стати. Подружка Віка дала мені руку і допомогла зайти до школи, піднятися на другий поверх, — розповіла Ольга.
Але ж за гол, звичайну гру, не ламають кістки (а замість тріщини, як ви розумієте, легко міг би бути й перелом)… П’ятикласниця Ольга Арестова виховується у багатодітній родині і її мати запевняє, що все не так просто і справа зовсім не у футболі. Травму у школі донька отримує вже не вперше. Якось однокласник зламав їй дверима руку, тоді все списали на нещасний випадок. Цього разу Тетяна Арестова заявила про претензії до педагогів і дарувати нікому нічого не збирається. Жінка звернулася до антибулінгового штабу, який вже кілька місяців діє при обласному управлінні юстиції, та до поліції – заяву слідчо-оперативна група прийняла просто в районній лікарні. Відомості про правопорушення внесено до ЄРДР. Попередня кваліфікація – ст. 122 ККУ (умисне тілесне ушкодження середньої тяжкості).
А що ж школа? Інцидент стався 19 лютого. За тиждень у навчальному закладі вже встигли провести власне розслідування і склади акт. Вердикт комісії – стався нещасний випадок і ніякого цькування не було. З чого здійнявся галас, не розуміє вчитель фізкультури Любов Майєр. За її словами, мало місце звичайне падіння.
-Розумієте, це гра, одна дівчинка ненароком заділа іншу за капюшон, Оля впала. І нікому не сказала, що в неї болить нога. А вже потім я дізналася, що викликали батьків і що там розтяження ноги, — розповіла вчитель фізкультури.
Не розтяження, а тріщина… це різні речі. Директор школи Олена Костюк не приховує – акт розслідування комісія склала без опитування самої постраждалої. Мовляв, у цьому не було потреби, бо ж про те, як і що сталося на уроці фізкультури, розповіли свідки – однокласники Олі.
За законодавством журналістам із дітьми спілкуватися можна лише зі згоди батьків. Таку візу ми взяли, але діти говорять досить не впевнено. Приміром, один хлопчик розповідає, що Ольгу під час гри випадково вдарили лише раз, а от потім били навмисно. Але вже за хвилину він свою думку змінює – це був нещасний випадок… Одна з учасниць конфлікту, на ім’я Софія, а ще є Настя, підтвердила – сварка перед уроком була, але свою провину у ній заперечує, звинувачуючи у всьому саму постраждалу. Запевняє, що не бачила, хто саме бив Олю під час футбольної гри. Мама Софії просить журналістів не говорити на всю Україну, що в с. Таврійському є булінг, це ж діти, сьогодні посварилися, завтра помирилися і ніякого цькування у п’ятому класі нема й не було…
Відшукати правду у цій непростій історії має поліція, і не лише заради покарання винних, якщо такі є, а й — профілактики подібних випадків. Нагадаймо, більше місяця тому в Україні чинності набрав закон щодо протидії булінгу. Ним передбачено солідні штрафи (1700-3400 гривень) як для батьків дітей, яким ще не виповнилося 16 років, так і для керівництва навчального закладу, за приховування фактів цькування дитини. Правову допомогу з даних питань можна отримати в антибулінговому штабі, створеному при обласному територіальному управлінні юстиції в Херсонській області. Телефон «гарячої лінії» — 099-328-75-15.
— Результатом виїзду фахівців юстиції до Голопристанського району стала заява матері постраждалої дитини до лікарні. Я закликаю всіх батьків не мовчати, якщо є подібні випадки. Звертайтеся до нашого штабу і ми розберемося, що сталося, а, можливо й, попередимо конфлікт, — зазначив начальник Головного територіального управління юстиції в Херсонській області Костянтин Хутковський.
В очах симпатичної дівчинки з ластовинням на щічках – сльози. Вона хоче з усіма дружити, а не терпіти насміхання однокласників…
Марина САВЧЕНКО
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал